Léčivé rostliny lidé používají odedávna. Jejich znalost byla vždy velmi cenná, naši dávní předci získávali zkušenosti i cestou omylů. Účinnost mnoha druhů však potvrdily i moderní výzkumy, dnes známe látky, které obsahují a jejich přesné působení. (Rostliny jsou tak složité, že ani tyto poznatky ještě nejsou komplexní).

Při méně závažných onemocněních, jako jsou podzimní nachlazení, mohou být léčivé rostliny ideální pomocí – levnou, lahodnou, mírně působící, ale účinnou. Přírodní prostředky mohou i výrazně zvyšovat obranyschopnost organismu, odstraňovat únavu, působit jako přírodní antibiotika. Jako vitamínová chutná prevence pro podzimní a zimní dny je nepřekonatelný šípkový čaj.

Spolehliví bacilobijci

Cibule, česnek i křen byly odedávna prostředky proti nemocem a pro posílení těla. Moderní výzkumy daly našim předkům zapravdu. Tato zelenina obsahuje sirné sloučeniny a další dezinfekčně působící látky, které lze bez nadsázky nazvat přírodními antibiotiky. Narozdíl od nich však nemají žádné vedlejší účinky, jako je likvidace přirozené a prospěšné střevní mikroflory. Jsou bohaté i na vitamín C a další důležité látky, mají i řadu dalších prospěšných účinků, česnek například pomáhá snižovat krevní tlak

Nejúčinnější jsou tyto elixíry v čerstvém stavu. Jablkový křen, česnečka, tvarohová pomazánka s čerstvě utřeným česnekem či syrová cibule v salátech jsou proto pochoutkou i lékem v jednom!

Základ je silná imunita

Nejúčinnější jsou kapky, tinktura, z čerstvé šťávy, které můžete zakoupit, nebo si je připravit z echinacey vypěstované na zahradě.

Osvědčená rostlina prokazatelně podporující imunitní systém - třapatka (Echinacea). Podporuje množení a aktivitu bílých krvinek, které nás chrání před původci infekcí.

Její okamžitý účinek je však poměrně krátký – proto ač je preventivní užívání tinktury vhodné v dávkách kolem 20 kapek třikrát denně, pokud právě propuká nachlazení, bolení v krku a další obtíže, pomůže kůra intenzivnější:

  • Ihned si dopřejte 50 kapek a posléze užívejte každou hodinu 10 kapek, po dobu dvou až tří dnů, až do vymizení potíží.
  • Čím dříve po tinktuře sáhnete, tím větší je šance propukající onemocnění zcela zastavit. Ale i pokud se to nepodaří, má užívání echinacey velmi kladný efekt – zkracuje dobu onemocnění, zmírňuje jeho průběh a zahraňuje recidivám.

Přírodní látky podporující imunitní systém v optimální funkci obsahuje i hlíva ústřičná.

  • Betaglukany a další cenné složky této houby mají všestranný příznivý vliv na zdraví.
  • Kromě zvýšení obranyschopnosti pomáhají při alergiích a jsou prevencí proti řadě civilizačních chorob.
  • Hlívu můžete užívat čerstvou, sušenou či v tobolkách, v prodeji jsou i samotné izolované glukany.

Za velmi cenný přírodní biostimulátor je považován i rakytník řešetlákový. Jeho plody jsou velmi bohaté na vitamíny, minerály, enzymy a další prospěšné složky.

Ke zvýšení obranyschopnosti přispívá i saunování, otužování a přiměřený pohyb.

Jak zachovat přírodní vitamíny

Dodržovat zásadu zdravého jídelníčku, kde by se mělo objevit alespoň pět porcí ovoce a zeleniny v průběhu dne, se vyplatí.

Aby byl organismus odolný vůči podzimním nemocem, musí mít také dostatek všech vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Tělo by je mělo dostávat často v malých dávkách, protože mnohé z nich nedovede dlouhodobě skladovat.

Je známé, že přírodní komplex v potravinách je účinnější, nežli vitamíny v tabletách. Pozor ale na to, že při skladování se obsah mnohých cenných látek výrazně snižuje. Vlastní zeleninu proto skladujte v co nejlepších podmínkách. U kupované bohužel dobu v dozrávárnách a skladech neovlivníte. Prokazatelně vyšší nutriční hodnotu má ekologicky pěstované ovoce a zelenina.

V zátěžovém období se pak navíc mohou hodit i doplňky stravy – odolnost proti virům a dalším patogenům například zvyšuje selen, kterého je u nás výrazný nedostatek v půdě, a tedy i v ovoci a zelenině. (Ve Skandinávii se proto již přidává do umělých hnojiv, a to s dobrým výsledkem).

  • Z přípravků, kterých je na trhu velký výběr, volte vždy organicky vázaný selen, který tělo beze zbytku využije.
  • Zrovna tak prospěšný je minerál zinek, jehož obsah v ovoci za posledních 20 let také bohužel výrazně klesnul.

Pokud zeleninu tepelně upravíte, samozřejmě část vitamínů ztratí. Podle nejnovějších výzkumů se ale například vitamín C nejvíce degraduje při teplotě kolem 70°a 80°, zatímco rychlý var přečká lépe. Proto je dobré vkládat zeleninu do vroucí vody, nikoli do studené a přivádět jí pomalu k varu.

Podzimní únava a vyčerpání?

Spolu se zkracujícími se dny na mnoho lidí padá únava a špatná nálada. Překonat toto náročné období vám pomohou léčivé rostliny patřící do skupiny adaptogenů.

  • Činí organismus odolnější vůči stresu a chrání jej před jeho negativními účinky.
  • Podporují vitalitu, fyzickou i psychickou výkonnost, aniž by byly návykové nebo působily pouze dočasně, jako například kofein obsažený v kávě a čaji.

Tradiční a již tisíce let užívanou rostlinou je v tomto ohledu žen-šen. Velmi dobré účinky má však také rhodiola, eleuterokok, parcha saflorová či jiaogulan, takzvaný pětilistý žen-šen.

Náladu vám může zlepšit třezalka tečkovaná, která působí jako mírné antidepresivum, aniž by zároveň měla tlumivé účinky.