Vysadili jste cukry – a to včetně ovoce? Kontrolujete každou přijatou kalorii a od páté večerní raději již pijete jen čistou vodu a nesníte ani sousto? Mnoho lidí takto vnímá detoxikaci. Ve skutečnosti ale drží obyčejnou dietu. Detoxikace nesouvisí s omezením příjmu potravy (pokud to s ní dramaticky nepřeháníte), jde o očistnou kůru, která nastartuje metabolismus a vrátí vám po zimním útlumu zpět vaši životní energii. Hlavním cílem je zbavit tělo škodlivin, ne ztratit pár kilo několikatýdenním hladověním.

Vyhánění jedů z těla

Pokud by vás zajímalo, odkud se vzalo slovo „detoxikace“, tak je třeba zabrousit do latiny. „De“, znamená „od“ a „toxicus“ je v překladu „jedovatý“. V ideálním případě detoxikaci nastartujete některou ze speciálních kůr (které mohou kombinovat výživu a další detoxikační prvky - třeba zábaly) a tělo se v závěrečné fázi již bude zbavovat škodlivin samo. Posílený organismus navíc lépe odolá vlnám nemocí a přívalu dalších „jedů“. Faktem ale zůstává, že celoživotní nezdravý životní styl jedna detoxikace nezachrání. O jeden malý schůdek ke zdraví ale snad dopomoci může.

Kofein i nikotin mají červenou

Během detoxikace budete možná trochu trpět. To v případě, že jste kuřák, či si obden dopřejete s kamarády tři piva v oblíbené hospůdce. Kouření a holdování alkoholu i kávě jde během očisty stranou. Pivo i víno si dát v první fázi můžete, ale jen malé nebo maximálně dvě deci červeného. Tělo může v prvním až druhém týdnu protestovat – bude mu chybět navyklá dávka alkoholu, nikotinu nebo kofeinu. Poslední jmenované můžete nahradit třeba zeleným čajem. Thein je totiž čajovým synonymem pro kofein. Nepříjemné stavy, které mohou skončit na hranici melancholie až smutku, však odezní.

Pitný režim, to je základ

A nyní již můžete jít na věc. Pijete dostatek vody? Samozřejmě záleží, zda vážíte 100 kilogramů a měříte dva metry, nebo máte 60 kilo i s postelí. Roli hraje také prostředí, které může dehydrovat, a samozřejmě zvýšená aktivita – třeba sport. Všeobecně platí, že pokud denně vypijete méně, než 1,5 litr vody, máte co napravovat. Do pitného režimu se nepočítají přeslazené limonády (například cola), mléko, ani silný černý čaj. Naopak si ale můžete započítat vodu v polévce. Zvýšením pitného režimu pomáháte odplavování škodlivin z těla. Ideální je vypít dva litry, pokud sportujete, tak víc.

Dva týdny bez rohlíku

A nyní je na řadě úprava jídelníčku. Přišel čas ho pořádně seškrtat. Rozlučte se se smaženými jídly, tučným a uzeninami. Zapomenout musíte i na rafinovaný cukr a ideálně i bílé pečivo. V české kotlině se výrazně přesoluje, pokud je to i váš případ, pokuste se na solení ubrat. Máte-li každý den k obědu maso, zredukujte jeho výskyt v jídelníčku na polovinu a nahraďte ho zeleninou. V této fázi zůstaňte alespoň dva týdny. Kromě vody je dobré popíjet bylinné čaje. Vhodná je máta, pampeliška, kopřiva nebo ostropestřec mariánský.

Čas na řepu a rakytník

Přichází druhá fáze. Na pět dní vynechte navíc i mléčné výrobky a maso, výjimkou může být mořská ryba. Dobré je, dopomůžete-li detoxikaci vhodným doplňkem. Třeba aloí pravou, chlorelou nebo zeleným ječmenem. Pijte minimálně 2,5, ideálně tři litry tekutin denně. Játra a ledviny jedou na plné obrátky, tělo se skvěle pročišťuje. Dopřávejte si dostatek zeleniny, ovoce, ale i oříšků a semínek. Omezte však citrusové plody. Můžete si udělat třeba smoothie. Pokud jste tak ještě neučinili, zařaďte do jídelníčku červenou řepu, která prospívá játrům i žaludku. Za favorita detoxikace platí také rakytník řešetlákový.

Hlavně klid…

Detoxikace není jen otázkou stravy a pití. Svou roli v ní hraje stres. Pokuste se ho vyvarovat. Věnujte plánovitě více času relaxaci, procházkám na čerstvém vzduchu a ideálně i cvičení. Nejvhodnější je jóga. Lymfatickému systému a odplavení škodlivin pomůžete i lymfatickou masáží. Dejte přednost té ruční, u skutečných odborníků.