Alergie postihuje stále více dětí. Často se s ní ale setkají i dospělí v pokročilém věku, kteří podobné potíže nikdy neměli. Jde o nepřiměřenou reakci imunitního systému na látky, které jsou ve skutečnosti neškodné. Alergické potíže mají celou škálu příznaků, od velmi mírných až po životu nebezpečné. Žádné by se však neměly zanedbávat, protože onemocnění se může časem zhoršovat. Zároveň se ale nemůžete všem alergenům vyhnout, a vzdávat se pestrého života a různých koníčků by bylo škoda. Zlepšení a úlevu přináší trpělivost a komplexní přístup, pomoc nabízí medicína i přírodní prostředky.

Pylová alergie

Nápadně kvetoucí rostliny opylované hmyzem alergie obvykle nezpůsobují, naopak trávy, které posílají po větru miliony pylových zrn, ano. Na zahradě se tedy květin vzdávat nemusíte, omezujte ale trávy. Trávník nahraďte půdopokryvnými rostlinami, nebo sečte tak často, aby nestihnul vykvést.

Už i mírné projevy, jako neustálá rýma, kašel a pálení očí a často i doprovodná únava dovedou velmi znepříjemnit pobyt na zahradě i procházku. Navíc se mohou vyvinout v ještě závažnější obtíže, jako je astma, často se přidružují i alergie na další podněty – na roztoče, na potraviny (řada ovoce a zeleniny je zkřížena s alergií na pyly). V pylové sezóně je pro alergiky procházka nejlepší těsně po dešti, brzo ráno, kdy je ještě rosa (utlumí pylení trav, nikoli stromů), nebo k večeru, kdy bývá vzduch vlhčí. Ve stejnou dobu je vhodné i větrat. K dostání jsou i speciální dýchací masky proti pylu (pomáhá i šátek pře snos a ústa) pylové sítě do oken. Pyl se také usazuje oděvech a ve vlasech, před spaním je potřeba jej spláchnout.

Antihistaminika mírní příznaky

Dlouhodobé podávání vakcín s malými dávkami alergenu, které mají přehnanou reakci na ně odstranit, často alergii zmírní, ale jen vzácně odstraní. Nejúspěšnější je tato léčba v případě alergie na hmyzí bodnutí, kde je původcem jedna jasn definovaná látka.

Alergickou reakci v těle zprostředkovává látka zvaná histamin. Aby reakci spustila, musí se navázat na své receptory –„spínače“. Nejčastější léky na alergii - antihistaminika - jí v tom brání tím, že receptor obsadí samy. Histamin se pak na něj nemůže navázat. Proto se mají užívat ještě před vypuknutím obtíží. Lze je užívat i dlouhodobě, léky nové generace již ospalost nevyvolávají, některá jsou i ve volním prodeji. V těhotenství a při kojení se však nedoporučují, nesmějí se také kombinovat s alkoholem, a to po celých 24 hodin. Pomáhají, ale pouze částečně – například při silné alergii na pyl nám procházku rozkvetlou loukou rozhodně neumožní. Pro zmírnění příznaků a příjemnější dny mají také velký význam nosní spreje a oční kapky. Speciální spreje a kapky obsahují látky potlačující produkci histaminu, úlevu může přinést dokonce i voda s mořskou solí.

Přírodní prostředky proti alergii

Pomoc nabízí i rostliny obsahující prospěšné, alergii potlačující látky. Dovedou potlačovat vylučování histaminu z buněk, které jej produkují – jsou tedy o krok napřed před antihistaminiky. Jedná se především o flavonoidy, všestranně prospěšné přírodní antioxidanty. Nejúčinnějším se zdá flavonoid kvercetin. Jeho bohatým zdrojem je například obyčejná kopřiva – nálev ze sušených i čerstvých listů.

Perilu křovitou můžete pěstovat lze venku i v květináči za oknem, je poměrně nenáročná, vyhovuje jí slunné stanoviště.

Velmi účinná je také asijská listová zelenina perila křovitá. Doporučuje ji i řada alergologů, podle japonských studií obsahuje mnoho bioflavonoidů s protialergickým a protizánětlivým účinkem. Na rozdíl od kopřivy si na ní pochutnáme – výborná je například jako salát.

Produkci histaminu mírně potlačuje i obyčejná ranní studená sprcha.

Dobré výsledky přináší i olej z černého kmínu, tedy černuchy, či pycnogenol, výtažek z kůry borovice Pinus martitima, a všestranně zdravá houba hlíva ústřičná. Všestranně prospěšný je zelený čaj, který často dovede zmírnit i astmatické potíže. Ostatně na bázi theofylinu – účinné složky čaje – se vyrábí léky pro uvolnění průdušek. Při zánětech vznikajících při astmatických stavech pomáhá rybí či lněný olej.

Alergie na roztoče – uklízíte správně?

Alergie na roztoče je hned po alergii na pyly nejčastější. Často spolu souvisí. Výkaly roztočů jsou navíc tak výraznými alergeny, že mohou onemocnění snadno vyvolat i u dalších lidí. Naše byty jsou však pro ně často rájem, jakkoli vypadají uklizeně a čistě.

  • Roztočům svědčí teplo a vlhko. Proto dostatečně větrejte a nesušte prádlo v obytných místnostech.
  • Jen opravdu některé a ne zrovna levné vysavače zachytí všechny alergeny. Jednodušší je odstranit koberce, čalouněný nábytek a často stírat.

Zásadní je především péče o lůžko, které je epicentrem roztočů. Vlhko, teplo a stálý přísun potravy, tedy odumřelých kožních buněk, je pro ně rájem.

  • Největším oříškem je matrace. Řešením je antialergický povlak, který však nesmí mít póry větší než 1 mikron. Další možností je pořídit lamelovou matraci, ze které lze odejmout a vyprat obal i vnitřní molitan. Samozřejmostí je denní větrání postele – stlát hned po ránu a uzavřít vlhko pěkně pod peřinou je to nejhorší, co můžete udělat.

    Roztoče spolehlivě zahubí praní nad 60°, které zároveň vypláchne i jejich alergeny.
  • Roztoče hubí i eukalyptový olej. Přidávejte jej do vody na máchání.
  • Povlečení a prostěradla perte alespoň jednou týdně, peřiny a polštáře jednou za 14 dní. Musí rychle a dokonale proschnout.
  • Alternativním řešením je recept našich babiček – větrání peřin na slunci. Sucho a slunce roztoče po pár hodinách zabije, zrovnaa tak jako mráz. Ovšem v pokrývkách zůstávají jejich alergeny – částečně je lze vyprášit.
  • Kombinace mrazu a následného praní je nejdokonalejší. Alergickým dětem můžete klidně ponechat milovaného plyšového medvěda, když ho jednou týdně vložíte na několik hodin do mrazáku a poté vyperete.