Z oblasti konečníku odvádějí krev žíly, které se při vyprazdňování rozšiřují a poté se opět vracejí do normální velikosti. Pokud ovšem trpíme zácpou, žíly se opakovaně nadměrně napínají, což jejich normální funkci naruší. Žíly natrvalo zduří, svědí a bolí, někdy i krvácejí. Vznik hemoroidů podporuje i dlouhodobé sezení, proto jimi nezřídka trpí řidiči z povolání. Často se objevují také u těhotných žen, kde ovšem příčinou bývá především výrazné zvýšení tlaku na cévy v břiše.

Kdy pomáhají koupele, obklady a masti, kdy je řešením operace

Pokud nám hemoroidy působí výrazné obtíže, je namístě chirurgické řešení.

Při méně závažných stavech je nutná především úprava jídelníčku — měli bychom jíst více ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin, které obsahují prospěšnou vlákninu. Důležité přitom je pít dostatečné množství vody, která podporuje vyprazdňování.

Pomáhají i sedací koupele s přidáním tzv. epsomské soli (síranu hořečnatého), vyzkoušet můžeme i následující další domácí prostředky:

List kostivalu lékařského rozmačkáme, aby se změkčily chloupky, kterými je pokrytý, a přiložíme jej na postižené místo. Stejným způsobem můžeme použít i listy různých druhů jitrocele.

Bolest pomůže utišit i obklad z posekaného vilínu virginského, nebo odvar z kůry jírovce maďalu (koňského kaštanu). Stejně poslouží i obklad z navlhčené drcené kůry nebo plodů kaštanu; vzniklou pastu přiložíme přímo na problematické místo.

Svíravé účinky má a hojit rány pomáhá i gel z aloe vera — rozřízneme list a žlutavý gel naneseme přímo na postiženou oblast.

Prevence

Preventivně můžeme po každém vyprázdnění (a omytí) použít mast, kterou si vlastnoručně vyrobíme. Potřebujeme na ni

  • vepřové sádlo,
  • měsíček lékařský,
  • heřmánek pravý,
  • řebříček obecný,
  • jitrocel,
  • třezalku tečkovanou,
  • trochu včelího vosku.

Do většího hrnce nalijeme vodu, do něj vložíme menší hrnec a do toho dáme pokrájené sádlo. Až se rozpustí, dáme na 1/2 kg sádla 2 plné hrsti bylin, zamícháme a necháme vychladnout do dalšího dne.

Nazítří sádlo znovu ohřejeme, přidáme opět dvě hrsti bylin a necháme znovu vychladnout.

Další den směs znovu zahřejeme a přecedíme do vhodné sklenice. Do vlažné směsi přidáme trochu včelího vosku na zahuštění a mast uložíme v chladu.