Koktejly není těžké připravit, jediné, co potřebujeme, je mixér. Doma vyrobené nápoje nás vyjdou daleko levněji než kupované, navíc do nich můžeme přesně podle chuti a potřeby zakomponovat rozličné ingredience včetně zeleniny a ovoce z vlastní sklizně.

Komponenty a složení je potřeba volit pečlivě. Koktejly totiž mohou být buď velmi zdravé, nebo při nevhodném složení dokonce zdraví škodlivé. Určitě se vyhneme doslazování velkým množstvím cukru nebo sladidly, do zdravých koktejlů nepatří ani zmrzlina či odtučněný, slazený nebo barvený jogurt. Musíme také dát pozor, aby v koktejlu nepřevládalo velmi sladké ovoce. Při správně zvoleném složení by měl vzniknout vysoce nutričně a chuťově vyvážený nápoj plný vitaminů, minerálů a antioxidantů. Takové nápoje se skvěle hodí pro moderní způsob života, jejich příprava je rychlá, osvěží a současně dodají tělu všechny látky, které potřebuje, a přitom nezatíží zažívací systém.

Koktejl, nebo smoothie?

Na rozdíl od zeleninových či ovocných šťáv nepotřebujeme odšťavňovač a nebývá téměř žádný odpad.

Jak se liší smoothie od koktejlu? Název smooothie můžeme přeložit jako pyré, je to čerstvý mix ovoce, zeleniny a dalších přidaných dobrot čistě rostlinného původu. Pokud však do koktejlu nepřidáme mléko, cukr a zmrzlinu, smoothie se od něj prakticky neliší.
Smoothie připravujeme z čistě rozmixovaných komponentů a k jeho výrobě potřebujeme stejně jako u koktejlu pouze mixér. Ideálně se silnějším výkonem a rychlými otáčkami, který rozmixuje do krémové konzistence i semínka a ořechy.

Nejzdravější ingredience

Do smoothie se výborně hodí i takzvané superfoods, volně přeloženo superpotraviny. Které to jsou? Ovoce, zelenina, ořechy, semena a další rostlinné potraviny, které vyživují buňky lidského těla vitaminy, minerály a širokou řadou dalších nutričně cenných látek. Většinou je konzumujeme v syrovém stavu, neponičené vařením ani jinou tepelnou úpravou.

Superfoods patří k nejsilnějším antioxidantům, působí preventivně proti degeneraci buněk a proti stárnutí. Napomáhají lidskému tělu bojovat s nemocemi a infekcemi. Působí proti rakovině a proti kardiovaskulárním chorobám.

Chia semínka

Drobná chia semínka po namočení vytvoří okolo sebe vrstvu gelu, takže skvěle slouží k zahušťování koktejlů. Chia je silný zdroj rostlinných proteinů a minerálů. Oproti většině ostatních semen mají třikrát vyšší koncentraci esenciálních mastných kyselin, téměř neutrální chuť a skvěle se kombinují s jakýmkoliv ovocem či zeleninou.

Kadeřávek

Kadeřavá kapusta či kadeřávek je králem zimní zeleniny. Výhodou je, že odolává mrazům, na záhonu vydrží až do jara. V zimním období je nejchutnější, protože listy jsou křehké a mají sladší a jemnější chuť, která připomíná zelí či kapustu. Listy můžeme postupně otrhávat až do jara. Dnes na většině našich zahrádek chybí, zato třeba v Americe je tato zelenina velkým hitem, svazky kadeřávku se v tamějších supermarketech nacházejí celoročně. Kromě smoothie lze z nasekaných listů kadeřávku vyrobit výborné saláty, dobře se mixují také s jablky a banány. Kadeřávek navíc obsahuje látky snižující riziko onemocnění rakovinou.

Camu camu

Toto tropické ovoce se silným antioxidačním účinkem má šedesátkrát větší obsah vitaminu C než pomeranče, již čtvrt kávové lžičky nám dodá více než dvojnásobek denní dávky. Camu camu je rovněž vynikajícím zdrojem rutinu, bioflavonoidů, beta–karotenu, vápníku, železa, niacinu (vitamin B3), fosforu a dalších prvků. Camu camu lze dobře kombinovat s jiným tropickým ovocem.

Maca

Prášek z kořene rostliny maca pozitivně působí na rovnováhu hormonů a proti stresu. Maca obsahuje vitaminy řady B, aminokyseliny a mastné kyseliny podporující správnou činnost mozku. Dobře se kombinuje s kakaem, ořechy, z ovoce představují nejlepší kombinace datle, ananas a banány.

Raw kakao

Nepražené kakaové boby nebo prášek z nich představují velmi silný antioxidant, obsahují hodně hořčíku a působí preventivně proti zhoubným nádorům. Skvěle se doplňují s mandlemi, ořechovým mlékem a banány.

Avokádo

Obsahuje zdravé tuky, je velmi bohaté na vitamin E a řadu rostlinných proteinů. Pomáhá chránit mozek před onemocněním Alzheimerovou chorobou. Avokádo lze výborně kombinovat s banány, drobným ovocem, mandlovým mlékem nebo s okurkou.

Konopná semínka

Semena konopí (či z nich získaný proteinový prášek) jsou zdrojem aminokyselin a kompletních proteinů. Skvělé kombinace vznikají s mandlovým či jiným ořechovým mlékem a s banány.

Kokosový olej

Zasyrova lisovaný kokosový olej je bohatý na kyselinu laurovou, působí proti virům a bakteriím a podporuje imunitní systém. Mícháme jej spolu s banány, mandlovým mlékem, jahodami a medem. Pozor, nezaměňujte kokosový olej za olej palmový.

Kešu ořechy natural

Jsou plné zdravých mastných kyselin a aminokyselin a působí jako prevence srdečních onemocnění. Před mixováním je přes noc namočte do vody.


Prášek či vylisovaná šťáva z listů mladé pšenice a ječmene

Listy jsou bohatě zásobeny vitaminy, minerály, aminokyselinami, vlákninou a antioxidanty. Podporují imunitní systém, dodávají energii, detoxikují tělo a regulují překyselení. Dobré kombinace vzniknou spolu se špenátem či ovocem (ideální je ananas, banány a jahody).

Včelí pyl

Je považován za komplexní zdroj všech nutričních látek, které lidské tělo potřebuje pro přežití. Kombinace ve smoothie jsou neomezené.

Goji

Plody kustovnice čínské představují bohatý zdroj antioxidantů, obsahují 18 aminokyselin. Podporují imunitu, prospívají játrům a ledvinám. Dobře se kombinují s kakaem, kokosovou vodou či citrusy.

Superfood proteinový koktejl

Výborná snídaně, ale můžeme jím nahradit oběd. Je skutečně plnohodnotný a zcela nahradí hlavní jídlo. Obsahuje celou řadu bílkovin, železo, vápník, zdravé tuky a antioxidanty. Dohladka rozmixujeme 1 hrnek mandlového mléka, 2 hrnky nakrájených banánů, 1 hrnek baby špenátových lístků, 1/4 hrnku namočených mandlí, 1/4 hrnku plodů goji, 1 plnou polévkovou lžíci máčených kešu ořechů nebo kešu másla, 1 polévkovou lžíci nepraženého kakaa, 1 polévkovou lžíci para ořechů. Pijeme ihned po rozmixování.

Zelené supersmoothie s kokosem a kakaem

Dohladka rozmixujeme 1 hrnek mandlového mléka, 1 hrnek nakrájených banánů, 1 lžičku raw kakaa, 1 lžičku mandlového másla, 1 lžičku kokosového oleje, 1 lžičku chia nebo konopných semen, 1 lžičku lněných semínek, 1 lžičku prášku maca, 1 lžičku spiruliny. Pijeme ihned po rozmixování.

Tropické smoothie

Dohladka rozmixujeme 1 hrnek kokosového mléka, 1 hrnek nakrájených banánů, 1/4 hrnku manga, 1/4 hrnku ananasu, 1/4 hrnku zralého kiwi, 1 čajovou lžičku prášku maca, 1 čajovou lžičku goji, 1 čajovou lžičku včelího pylu, 1 čajovou lžičku chia semínek.

Vitaminová bomba proti chřipce

Dohladka rozmixujeme několik listů zelí, půlku kořenu petržele, 2 stonky řapíkatého celeru, 3 mrkve, 1 malou červenou řepu, 3/4 hrnku vody nebo minerálky, můžeme jemně dochutit solí či pepřem. Na povrch kápneme trochu olivového oleje a nasypeme lístky nasekané bazalky.

Zelené super smoothie

Je lahodnou kombinací ananasu, chlorelly, mladého ječmene a celé řady zdravých přísad – ideální snídaně.
Rozmixujeme 1 hrnek kokosové či pitné vody, 1/2 hrnku nasekaného ananasu, 1/3 avokáda, 1/4 hrnku jogurtu, 4–6 lístků bazalky, 1 čajovou lžičku chlorelly, 1 lžičku mladého ječmene (pšeničné trávy), 1 lžičku chia semínek, 1 lžičku prášku maca, 1 lžičku včelího pylu, 1 lžičku vymačkané šťávy z citronu, trochu himálajské soli, včelího medu nebo stévie, po rozmixování můžeme přidat dávku rostlinného proteinu, kokosovou dužninu nebo 1/2 lžičky kakaa. Jogurt lze vynechat, případně jej nahradit mandlovým mlékem.