Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus), houba rostoucí volně i v naší přírodě, získává stále větší ohlas. Je nejen výtečná v kuchyni, ale také léčivá. Obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a stopových prvků, nejcennější jsou však látky zvané glukany. Mají na lidské zdraví více než příznivé účinky. Podporují imunitní systém, přímo zvyšují tvorbu protilátek proti patogenním bakteriím virům i plísním. Vedle třapatky nachové, echinacey, jde opravdu o nejvýznamnější imunostimulátor, které lze navíc užívat bez obav dlouhodoběji.

Hlíva zlepšuje imunitu

Hlíva a glukany v ní obsažené mohou pomoci i v případě vleklých infekcí či chronického únavového syndromu.

Řada imunologů považuje hlívu a glukany z ní extrahované za nejúčinnější prostředek, stimulující imunitu k tomu, aby fungovala tak jak má. Tyto látky se osvědčily i v případech, na které byla běžná léčba krátká. Glukany lze izolovat například i z kvasinek, hlíva je však jejich skvělý, přirozený a velmi bohatý zdroj. Nepůsobí okamžitě, ale na druhou stranu nemá žádné negativní vedlejší účinky – pozitivních je však dlouhá řada.

Glukany dodají vitalitu

Posílením obranyschopnosti schopnosti glukanů nekončí:

  • Zvyšují tvorbu červených krvinek, čímž posilují výkonnost a vitalitu.
  • Likvidují nebezpečné volné radikály, jež ohrožují naše zdraví.
  • Osvědčily se rovněž při ozařování, kdy mírní negativní účinky, a mají navíc i preventivní účinky proti zhoubnému bujení.
  • Pomáhají také snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
  • Jsou velmi prospěšné při alergiích všeho druhu.

A nejen člověka. Glukany jsou dokonce využívány i ve veterinární léčbě, například pro podporu odolnosti psů, kteří někdy za soužití s námi i šlechtění platí civilizačními chorobami.

Hlívu lze koupit, sbírat i pěstovat

Hlívu můžete pěstovat na špalcích z listnatých dřevin, do kterých se vloží běžně prodávaná násada. Intenzivněji, ale krátkodoběji lze hlívu pěstovat i na substrátu, podobně jako žampiony.

Tato vskutku zajímavá houba roste například na starých topolových pařezech. Kromě hlívy ústřičné rovněž hlívu plicní a další druhy – v naší přírodě jich rostě několik a všechny mají léčivé účinky.

V lékárnách a obchodech se zdravou výživou najdete hlívu sušenou, namletou v tobolkách, prodávají se i výtažky z hlívy, izolované glukany.

K dostání bývá i hlíva čerstvá. Výborné jsou přírodní řízky z hlívy – stačí sůl, kmín a troška másla. Dobrý a zdravý je i hlívový guláš či polévka.