Do Evropy se proso dostalo díky stěhování národů a staří Slované si je brzy oblíbili. A měli k tomu dobrý důvod. Jáhly jsou zdrojem sacharidů, které se uvolňují postupně a zasytí proto na dlouhou dobu. Díky nízkému glykemickému indexu a obsahu vlákniny jsou skvělé při redukční dietě a cukrovce. Obsahují také významný podíl lehce stravitelných bílkovin (přes 10 %) a výjimečné množství minerálů a stopových prvků, jako jsou hořčík, fosfor, draslík, měď, zinek, železo nebo mangan. Díky tomu působí blahodárně na svaly a srdce, na kostí i na vzhled pleti, vlasů a nehtů. Rovněž vitaminy skupiny B, nezbytné pro pohodu a pevné nervy, jsou v prosu hojně zastoupeny. Jáhly neobsahují lepek a jsou proto vhodné i pro bezlepkovou dietu.

Základní příprava

Když pro vaření zvolíte poměr jahel a vody 1:2, získáte trochu tvrdší zrnka „al dente“. Poměr 1:3 zajistí jáhly zcela měkké – záleží na vaší chuti i na dalším použití.

  • Aby nebyly nahořklé, můžete jáhly před vařením několikrát spařit a propláchnout vroucí vodou.
  • Pokud si přejete jáhly sypké, stačí je povařit jen krátce a poté nechat dojít půl hodiny pod pokličkou v teple.
  • Pokud chcete vyzkoušet jáhly rozvařené na kaši, povařte je až 20 minut. Do vody přidejte špetku soli, která neuškodí ani jáhlám dále připravovaným nasladko.
  • Pokud před vařením jáhly na lžičce oleje opražíte (za neustálého míchání tak dlouho, až lehce zrůžoví či zezlátnou a začnou praskat), budou mít příjemnou oříškovou příchuť.

Jáhly naslano i nasladko

Díky jemné chuti lze uvařené jáhly využít nejrůznějšími způsoby. Samy jsou poněkud mdlé, ale o to větší prostor nabízejí k dochucení. Lze z nich připravit slané přílohy i sladké kaše, saláty, zapékat je se zeleninou. V mnoha receptech mohou nahradit rýži nebo kuskus.

Sladké jáhlové kaše s medem, kakaem, skořicí, ovocem, případně jogurtem jsou zdravou snídaní i svačinou, která uspokojí i mlsné jazýčky. Pro přípravu sladké kaše lze jáhly vařit v mléce, čímž docílíte lahodnější a plnější chuti.

Z jahel se vyrábějí také vločky, které stačí při přípravě kaše pouze spařit – bývá však méně chutná. Z jahelné mouky se připravují těstoviny a přidává se do pečiva, k dostání jsou i jáhly extrudované, vhodné k přímé konzumaci.