Jahodník (Fragaria vesca L.) patří do čeledi růžovitých (Rosaceae), řádu růžokvětých (Rosales). V současnosti jsou nejrozšířenější a nejznámější dva druhy: jahody zahradní a jahody lesní. Lahodné a zdravé jsou všechny!

Plody jahodníku obsahují:

  • 40 až 90 mg% vitaminu C (1 mg% znamená 1 miligram ve 100 g čerstvé dužniny)
  • vitamin B
  • menší množství provitaminu A
  • minerální látky (draslík, vápník, fosfor a železo)
  • kyselinu salicylovou, citronovou a šťavelovou kyselinu. Tu je při konzumaci vhodné neutralizovat, například jahody zjemnit mlékem, jogurtem.

V jahodách je oproti ostatnímu ovoci méně přírodních cukrů, zato jsou výrazným zdrojem tekutin, které tvoří až 87 % objemu. Plody nejčastěji konzumujeme čerstvé, lze je ale také zamrazit nebo zpracovat na kompoty, sirupy či marmelády.

Jahodová prevence nemocí

Jahody mají i léčivé účinky: pomáhají při chudokrevnosti, cukrovce, překyselení žaludku, revmatismu, dně, proti žlučovým, ledvinovým a močovým kaménkům, jsou dobré na posílení srdce a nervů, mohou mít rovněž pozitivní účinky na tvorbu testosteronu a podporovat krevní oběh v pohlavních orgánech, protože ve větší míře obsahují antioxidanty. Jahody jsou díky vysokému obsah vitaminu C účinné také při nachlazení.

Jahodový čaj

Využít můžeme i listy k přípravě nálevu. Vhodné jsou listy lesních jahod, nikoliv zahradních. Listy včetně řapíků (bez příměsi lodyh) sbíráme od května do srpna a sušíme je ve stínu, aby teplota nepřesáhla 45 °C. V listech jahodníku jsou třísloviny, silice a flavonoidy.