Právě jste za sebou zavřeli dveře bytu, zouváte boty, odmotáte šálu, bundu dáte na věšák – a očima letmo zavadíte o svůj odraz v zrcadle. Jindy jemně béžové tváře jsou teď pokryté miniaturními bílými šupinkami, pod kterými na všechny strany svítí načervenalá kůže. Uf, ještě že jste z toho nehostinného počasí pryč, doma, v teple. Jenže kůže by si myslela něco trochu jiného. Venkovní nečas jí sice neprospívá, ale stejně tak nemá ráda rychlé přechody ze studeného do teplého prostředí. Na aklimatizaci nemá čas asi nikdo z nás, proto je řešení jediné: O pokožku se starat, co nejlépe to jde.

Když Ježíšek nedonesl…

Pokud vás Ježíšek zásobil koupenými krémy, volte ty s vitamíny a zejména antioxidanty, které pleť chrání před nepříznivými vlivy. Nyní přišel čas vysoce hydratačních přípravků. Ačkoliv se nám může zdát, že je venku mokro až moc, vzdušná vlhkost, která dělá pleti dobře, je na minimu. Sáhnout můžete i po dózičkách krémů s kyselinou hyaluronovu a máte-li víceméně bezproblémovou pleť, skvělý je též podíl bambuckého másla. A pokud doma žádný vhodný krém nemáte? Nevadí, laciné řešení existuje!

Někdy pomůže obyčejná šála

Z tepla obýváku ven a zpět. Z práce domů. Každý takový přechod v zimních měsících ubírá pokožce na pružnosti, vypadá poté starší. Rychlé zahřátí ji pro změnu překrví a brzy se objeví ony až svědivé miniaturní olupující se kousky kůže. Principy, kterými pokožka udržuje svůj metabolismus v harmonickém chodu, jsou nyní ohroženy. Kožního mazu je méně, a proto se naše tváře neumí bránit okolí tak, jako jindy. Situaci paradoxně zlepšuje venkovní nošení roušek, byť nejde o nic příjemného. V mrazivém počasí je ale pokožka chráněna bariérou, podobně, jako oblečený zbytek těla. Problém samozřejmě nastane ve chvíli, kdy rouška navlhne. Proto je v mrazech vhodné omotat obličej třeba obyčejnou šálou.

Nadopujte pleť vitamíny

Regeneraci pleti jednou až dvakrát týdně podpořte peelingem či maskou. Pleť také v zimě v podstatě trpí podvýživou a překvapivě jí můžete pomoci i svou stravou. Dopujte se vitaminem C, který je důležitý při tvorbě kolagenu. A co že to ten opěvovaný kolagen vlastně je? Jde o vláknitý protein (takzvaný skleroprotein), který je základním stavebním prvkem pojivových tkání. Kolagen je tvořen zejména aminokyselinami, a některé z nich by bez vitaminu C neexistovaly.

Kromě „céčka“ dopřejte tělu - a tedy i kůži - vitamin E. Forma je jen na vás – například od 70 korun se dá koupit jako 30gramová mast, nebo můžete zvolit tabletky. Vitamin E je totiž skvělý antioxidant. Pokud vás mráz trápí tak, až vám v obličeji praskají drobné žilky, doplňte rutin. Zvyšuje pružnost cév a pokud se rozhodnete doplnit ho zároveň s „céčkem“, zvýší jeho účinnost. Nejlepším zdrojem, pokud se nerozhodnete pro koupi v tabletách, je pohanka. Obsahuje ho ale i chřest nebo třeba slupky rajčat. Ovšem pozor, rutin je citlivý na teplotu a delší tepelnou úpravu jeho léčivé schopnosti klesají.

Medová maska dělá zázraky

Ačkoliv v zimě nemáme akutní žízeň, dehydrovaná pokožka žízní o to víc. Podpořte ji zevnitř a myslete na svůj pitný režim. A naopak - mytí obličeje rozhodně nechte na chvíle, kdy se nechystáte ven. Obzvláště lidé se suchou pletí by měli sáhnout po mastné pomoci. Skvělý je například jojobový olej, který funguje jako jemný ochranný filtr. Výbornou péči poskytně také univerzální arganový olej.

Nezapomínejte ani na rty. Pokud používáte lesky a rtěnky nepřizpůsobené zimnímu období, tedy bez hydratačních látek, můžete si uškodit. Dobrou volbou je klasický balzám – a stačí i obyčejná vazelína. Rtům uděláte dobře medovou maskou. Med je dokonalá přírodní zásobárna vitamínů, a nejste-li alergik, stačí jej nanést na 15 minut na rty a budou skvěle vyživené.