Stévie je poklad nejen pro diabetiky a osoby hlídající si množství kalorií, ale pro všechny příznivce zdravé stravy, léčivých rostlin a nových chutí.

Nejjednodušší je slazení horkých nápojů stévií - pět čerstvých nebo sušených lístků spolehlivě osladí větší hrnek čaje. Stačí je do vroucí vody přihodit a nechat pár minut vyluhovat, použít je lze i opakovaně (podobně jako třeba lístky zeleného čaje). Podrcené listy uvolňují sladkost intenzivněji.

Domácí výluh ze sladké stévie

Domácí koncentrovaný výluh lze připravit z většího množství sušených lístků stévie, které se napěchují do nádoby, nejlépe předem pomleté nebo podrcené v hmoždíři, zalijí vroucí vodou či krátce povaří a nechají několik hodin luhovat. Čím více lístků bude, tím silnější koncentrát získáte. Silný odvar má chuť až hořkosladkou, ovšem po naředění je chuť výtečná. Koncentrát je vhodné uchovávat v chladničce a lze jím ochutit nejrůznější nápoje, přidat jej do náplní, pudinků, ovocných salátů, zmrzlin a sorbetů…

Na trhu jsou dnes k dostání i tekuté koncentráty, díky složitější technologii výroby hustší než silný domácí nálev. Kupodivu se u nás však mohou prodávat pouze jako kosmetikum (opravdu pomáhá i na ekzémy a další problémy), nikoli jako sladidlo. V řadě zemí je tomu ale jinak, stévií se nahrazují zdravotně sporná sladidla v limonádách a stévie je jako skvělé sladidlo vhodné i pro diabetiky uznávána.

Zdravé pečení se stévií

Stévií ze nahradit cukr v podstatě v jakémkoli receptu, případně ji s cukrem (nejlépe nerafinovaným) nebo medem kombinovat. Koncentrátem lze těsta či náplně osladit podle chuti. Použít však lze i usušené a na prášek podrcené (například v hmoždíři) lístky, případně velmi jemně nasekané či namleté lístky čerstvé. Stévie je natolik sladká, že polévková lžíce rozemletých lístků nahradí až 20 - 50 lžic cukru. (I různé druhy cukrů mají trochu odlišné sladící schopnosti, proto nelze uvést jednoznačný údaj. Ideální množství stévie v receptech si ostatně každý postupně najde sám).

Sladkost stévie není „bez chuti a zápachu“ jako například rafinovaný cukr nebo umělá sladidla. Má specifickou kořeněnou příchuť, kterou si však většina lidí zamiluje. Když se však používá v menším množství například při pečení, není její bylinková chuť příliš znát.

Hrníčková mramorovaná bábovka se stévií a sezamem

Potřebujeme

  • 2 hrnky celozrnné špaldové mouky nebo polohrubé bilé mouky (případně kombinaci obou)
  • hrnek mléka
  • půl hrnku oleje (výtečnou chuť má pro pečení olej sezamový, může ale být i slunečnicový či z vinných jader)
  • jednu zarovnanou polévkovou lžíci práčku ze sušených lístků stévie nebo vrchovatou lžíci podrcených lístků
  • 2 vejce
  • vanilkový cukr nebo mletou vanilku
  • kypřící prášek (nejlépe bez fosfátů)
  • 2 lžíce kvalitního kakaa

Jak na to

  1. Všechny suroviny smícháme, kakao však přidáme pouze do jedné části těsta
  2. Formu vymažeme máslem a důkladně vysypeme sezamovými semínky
  3. Do formy nalijeme světlé těsto a poté těsto tmavé

Pečeme přibbližně 40 minut při teplotě 200°C, zda je bábovka propečená ozkoušíme špejlí.