Křesťanský kalendář stanoví na konec zimy celých čtyřicet dnů střídmého stravování. Předjarní půst začíná Popeleční středou a končí velikonočními svátky. Lékařské poznatky potvrzují, že v této době opravdu člověku prospívá vyřadit z jídelníčku maso, omezit množství přijímané potravy a hlavně změna její skladby.

Někteří odborníci tvrdí, že za měsíc by se na našem stole mělo vystřídat 60 různých potravin, z toho polovina v syrovém stavu – jen tak lze zajistit dostatečný přísun všech životně důležitých látek.

V žádném případě to však neznamená jíst více – naopak. Zvlášť nevhodná je v této době přemíra živočišných tuků, soli, sladkostí, smažených a pečených jídel, nadměrná konzumace alkoholu. Důsledkem bývají tzv. civilizační choroby – cukrovka, srdeční a cévní onemocnění, problémy s klouby a páteří, obezita a další.

U mnoha lidí nesprávnou a nezdravou skladbu potravy doprovází zažívací potíže a také zácpa. Pokud přetrvává delší dobu, rozhodně byste měli podniknout vhodná protiopatření — zvýšit podíl vlákniny ve stravě, pít více vody, případně sáhnout po šetrném projímavém prostředku, který upraví vyprazdňování.

Hladovět, nebo ne?

Rozhodnete-li se držet krátkodobou hladovku, měli byste vědět, že půst trvající déle než tři dny by se měl vždy provádět pod lékařským dohledem. Prakticky nikomu (samozřejmě vyjma diabetiků či epileptiků) ovšem neuškodí jednodenní půst, kdy pijeme pouze čistou vodu, případně ochucenou citronovou šťávou nebo bylinkové čaje. Takovýto pravidelně zařazovaný odlehčovací den uleví přetíženým trávicím a dalším orgánům.

Chcete–li ovšem organismus zbavit škodlivých usazenin opravdu důkladně, dopřejte si speciální jarní kúru na pročištění jater, žlučníku a ledvin. A proč právě na jaře? Celá příroda – tedy i naše tělo – je nastartovaná na další roční cyklus, očistné procesy jsou účinnější a regenerace rychlejší. Navíc v této době organismus nevydává tolik energie na udržení tělesné teploty (letní ochlazování, zimní ohřívání).

Jak odlehčit játrům

Játra jsou strážcem organismu před škodlivými látkami — přeměňuje je v neškodné odpady, které tělo nejrůznějšími cestami vyloučí. V současné době plné jedů a chemikálií ve vzduchu, vodě i potravinách to občas bývá úkol nad jejich síly. Proto by očista jater měla začít už tím, že se budete snažit vyhýbat tomu, co játra zatěžuje:

  • Jezte především čerstvé, průmyslově neupravené potraviny.
  • Vyhněte se nezdravým tukům, alkoholu, kofeinu a tabáku.
  • Zvyšte příjem zeleniny a ovoce.

Jak nápoj připravíte?

Smíchejte v mixéru nebo šejkru čerstvě vymačkanou šťávu ze dvou pomerančů nebo jednoho grapefruitu šťávu z jednoho či dvou citronů (nebo limetek), dvě lžíce panenského olivového oleje, 1 čajovou lžičku čerstvě nastrouhaného kořene zázvoru nebo jeden či dva stroužky česneku, špetku kayenského nebo černého pepře.

Léčitelé doporučují speciální nápoj na pročištění jater a žlučníku. Ten se pije po dobu jednoho až pěti dnů ráno nalačno, dvě až tři hodiny po jeho požití se nesmí nic jíst, můžete však pít neslazené bylinkové čaje a čistou vodu.

Olivový olej doporučoval i starověký lékař Avicenna, a to každý den ráno spolknout směs:

  • 1,5 lžíce panenského olivového oleje,
  • 1 lžíce medu,
  • 1 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy.

Tato kúra by se ovšem měla dodržovat podstatně déle — celý půlrok!

Pokud je pro vás představa olivového oleje po ránu příliš drastická, jděte na to podobně jako naši předkové. Ti na jaře konzumovali čerstvé listy a výhonky nahořklých bylin — smetanky lékařské, potočnice lékařské, lístky hořčice.

Hořké bylinky stimulují vylučování žluči, což přirozeně čistí játra a zlepšuje zažívání. Cítíte-li se po zimě unavení, zkuste denně zkonzumovat porci těchto bylinek ve formě salátu — hned se budete cítit lépe.

Nejen na jaře byste měli do svého jídelníčku pravidelně zařazovat potraviny, které játrům svědčí — červenou řepu, karotku, kadeřavou kapustu, kedlubny, petržel, pastinák, hlávkový salát, štěrbák nebo roketu.

Součástí jarního pročišťovacího programu by měly být i hořké bylinkové čaje, které byste měli užívat třikrát denně mezi jídly po dobu tří až šesti týdnů.

Čaj na pročištění jater

Smíchejte

  • 2 čajové lžičky kořenu smetanky lékařské,
  • 2 čajové lžičky kořenu mahonie cesmínolisté,
  • 1 čajovou lžičku kořene zázvoru,
  • 1 čajovou lžičku kořene lékořice

a zalijte je 3/4 l vody. Přiveďte k varu v hrnci s pokličkou a na mírném plameni povařte 15 minut, pak slijte.

Regeneraci jater výrazně posiluje bylina ostropestřec mariánský. V prodejnách zdravé výživy můžete koupit tinkturu z této byliny, obsahuje však alkohol.

Ostropestřec můžete užívat i v podobě semen. Denně byste jich měli zkonzumovat dvě tři lžíce – rozemeté na prášek (třeba v mlýnku na kávu) jimi posypte saláty nebo je přidávejte do polévek.

V lékárnách seženete přípravek Denoxinal s výtažky z léčivých rostlin, které podporují činnost žlučníku, jater a ledvin a chrání játra před poškozením (obsahují i ostropestřec mariánský).

Čím pročistit ledviny

Zvláště ve Francii a Rusku je oblíbená jarní pitná kúra s výluhem ze sušených nebo čerstvých mladých březových listů:

  • 2 čajové lžičky lístků břízy bělokoré nebo bradavičnaté přelijte 1/4 l vroucí vody, nechte 10 minut vylouhovat, pak sceďte a pijte 3x denně.

Kúra by měla trvat 3 až 4 týdny, z jídelníčku by se po tuto dobu měly vyloučit silně kyselinotvorné potraviny jako maso a vejce. Pitná kúra má i nemalý kosmetický efekt – organismus díky ní méně zadržuje vodu, většinou mizí otoky nohou a postava celkově zeštíhluje.

Z listí břízy si můžete připravit i účinný protirevmatický čaj:

  • smíchejte stejný díl březových listů, kopřivy a kůru krušiny. Čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml vroucí vody, nechte 10 minut vylouhovat, sceďte a pijte 2x denně.