Mochyně židovská třešeň je známá trvalka, oblíbená pro své zářivě oranžové plody tvaru lampionků. Na zahrady si však našla cestu i její příbuzná, která má plody méně zářivé, zato jedlé a velmi chutné. Díky kombinaci sladké a nakyslé jsou osvěžující. Obsahují velké množství vitaminu C, A, rutinu a dalších látek, které prospívají našemu zdraví. Díky lahodné chuti a zároveň nízkému glykemickému indexu mohou upokojit touhu po něčem dobrém, která tak ráda kazí všechna předsevzetí.

Jedlé lampionky

Mochyně peruánská (Physalis peruviana) je jihoamerická teplomilná trvalka, kterou u nás můžeme pěstovat jako letničku – podobně jako třeba rajčata a lilek, s nimiž je příbuzná. Roste bujně, má velké listy a silné lodyhy se hojně větví, takže vypadá spíše jako keřík. Na slunném místě a ve výživné půdě prospívá jak na zahradě, tak v prostorné nádobě na balkóně. „Lampionek“ čili kalich chránící plod je zprvu zelený a po uzrání žlutý, bobule uvnitř je žlutooranžová a velká až 2-5 cm.

Lahodné ovoce prospívá zdraví

I když plody, podobně jako rajčata, náleží spíše k zelenině, pro jejich sladkou chuť jsou obvykle považovány za ovoce. A to ne ledajaké – v obchodech se vaničky s mochyní prodávají jako vzácnost. Vypěstovat je však není obtížné a navíc svým zajímavým vzhledem ozdobí zahradu.

Plody mochyně peruánské obsahují velké množství vitaminu C, A, skupiny B, rutinu a minerálních látek. Díky tomu působí jako silný antioxidant, posilují imunitní systém i psychickou odolnost. Příznivě působí i na trávicí systém, mají protizánětlivé účinky.

Sklizeň jedlých mochyní

Plody dozrávají od počátku července až do prvních mrazů. Zralé jsou ve chvíli, kdy mají plody jasně žlutou barvu a sladkou chuť a kalichy kolem nich se zbarví do světlehněda a usychají. Plody, které nesníte ihned, můžete při teplotě do 10°C a vyšší vzdušné vlhkosti skladovat i po několik týdnů. Jsou výtečné jen tak, k rozmanitým dezertům, na ozdobu koktejlů, do smoothies.

Mexická příbuzná

Mochyně mexická (Physalis Ixocarpa) je u nás méně známá, ovšem ve své domovině velmi oblíbená. Její plody se užívají jako zeleniny, jsou světle žluté, zelené či fialové a jejich váha dosahuje 30–60 g. Pěstuje se podobně jako rajčata.

Další ze skupiny jedlých mochyní, takzvané pozemní rajče, Physalis pruinosa má plody podobné mochyni peruánské, jen o něco menší. Chutí připomínají sladká voňavá rajčata, s nádechem ananasu.