Nejčastější omyly:

  1. Přechod se zkrátka musí vydržet.
  2. Nejhorší jsou návaly, to ostatní se dá zvládnout.
  3. Po přechodu žena vždy přibere.
  4. Hormonální substituční terapie je nebezpečná.

Co se děje v těle

Pojmy přechod, menopauza nebo klimakterium se vztahují na období, kdy dochází k vyhasnutí funkce vaječníků.

Menopauza

Jako menopauza se obvykle označuje poslední menstruace (dá se ovšem přesně určit až po roce bez menstruace). Můžete se také setkat s pojmy

  • premenopauza (období počínajících potíží se stále probíhajícím menstruačním cyklem),
  • perimenopauza (rok před a rok po menopauze),
  • postmenpauza (období začínající rok po menopauze).

Klimakterium

Jako klimakterium (česky přechod) se označuje období začínající zhruba rok před menopauzou a trvající v průměru pět let, kdy dochází k výkyvům v hladinách hormonů.

Ženský organismus je nastaven na pravidelně se opakující, cyklický přísun pohlavních hormonů, které zasahují více či méně do většiny řídících funkcí těla. V období před menopauzou se postupně snižuje hladina ženských hormonů estrogenu a progesteronu, vznikne tak jejich nedostatek, začíná přechod.

K vyhasnutí funkce vaječníků dochází zhruba mezi 49. a 51. rokem života, existují však individuální odchylky směrem nahoru i dolů.

Zpravidla dochází k poruchám menstruačního cyklu, který bývá kratší, nebo naopak delší než obvykle, až nakonec zcela ustane.

Většině orgánů závislých na hormonální regulaci chybí pravidelná regulace a funkce těchto orgánů se mění.

1. Pomůže trpělivost?

Ano i ne

Klimakterium není samozřejmě nemoc. Jde o přirozený proces. Proto se lze občas setkat s názorem, že je nutno všechny nepříjemné průvodní jevy vydržet.

Takové mínění opomíná vývoj doby, především fakt, že přičiněním nejrůznějších okolností stoupá průměrný věk.

Víte kolik bylo slavné Babičce Boženy Němcové, když přišla na Staré Bělidlo jako moudrá stařenka? Něco málo přes padesát!

Zatímco dříve se spousta žen přechodu ani nedožila, nebo ho prožily jako opravdové babičky, většina dnešních žen prožije od poslední menstruace ještě nejméně třetinu svého života.

U čtyř pětin z nich přitom typické příznaky přechodu ustoupí během několika let. Ovšem současný životní styl s nedostatkem pohybu, přemírou společenských kontaktů v pracovním životě a s velkým důrazem na neustále vysokou výkonnost není právě ideálním předpokladem pro nenápadné přetrpění klimakterických obtíží.

Současné padesátnice mají o svém životě také trochu jiné představy než ženy ještě před několika desítkami let, navíc jsou i na ně kladeny mnohem vyšší nároky.

2. Nejhorší jsou návaly?

Ne.

Jen asi pětina žen má to štěstí, že se u nich klimakterium projeví pouze tak, že přestanou menstruovat. Většinu ve větší či menší míře postihnou příznaky akutního klimakterického syndromu:

  • návaly horka,
  • pocení,
  • poruchy spánku,
  • podrážděnost,
  • deprese, úzkost,
  • nesoustředěnost,
  • bušení srdce.

Tyto příznaky jsou nepříjemné, ale v zásadě neohrožují zdraví. Nejmarkantnější jsou návaly horka – ty obtěžují zhruba tři čtvrtiny žen v klimakteriu. Příčina jejich vzniku je poměrně komplikovaná: Zjednodušeně řečeno k návalům dochází proto, že se mozek rozhodne, že je organismus přehřátý.

Další příznaky nedostatku estrogenů se objeví až po delší době. Ze střednědobých příznaků se nejprve objevuje atrofie sliznice pochvy – ta může vést k bolestem či nepříjemnému pocitu při pohlavním styku, žlutavému trvalému výtoku. Atrofie sliznice močového traktu může zase napomáhat opakovaným infekcím močového ústrojí a rovněž obtížím s udržením moči.

Cvičení, jídelníček, vitaminy

Pomoci může úprava životního stylu: Vhodné je pravidelné cvičení, které stimuluje termoregulační systém těla, a také pravidelná relaxace či meditace.

Důležitá je úprava jídelníčku: omezte sladkosti, slaná a příliš kořeněná jídla, kyselá jídla (nakládanou zeleninu a rajská jablka), čokoládu, horké nápoje, alkohol a nápoje s kofeinem. Naopak zvyšte přísun ovoce (ochlazuje) – především citrusových plodů. Zařaďte do jídelníčku pokrmy ze sóji, jež obsahují fytoestrogeny (například tofu, tempeh či miso).

Návaly horka vyčerpávají zásoby vitaminů skupiny B, vitamin C, hořčík a draslík – ujistěte se, že s potravou přijímáte dostatek těchto látek. Pokud se rozhodnete pro užívání vitaminů či minerálních látek v tabletách, poraďte se určitě se svým lékařem!

Pozor na závažné komplikace!

Srdce a cévy

Mnohem závažnější než předchozí příznaky jsou metabolické změny v důsledku nedostatku estrogenů. U žen po menopauze se objevují rizikové faktory kardiovaskulárních chorob, objevit se může vyšší až vysoký krevní tlak. Změní se hladiny krevních tuků, mění se faktory krevní srážlivosti.

Pokud se u ženy projeví nemoci srdce a cév, její prognóza je horší než u mužů. Je to dáno i tím, že ženy mají tendenci své problémy bagatelizovat, navíc bolest na prsou a poruchy srdečního rytmu patří k poměrně častým příznakům přechodu – proto zpravidla málokdy někoho napadne souvislost s hrozícím infarktem.

Kosti

Dalším důsledkem nedostatku hormonů je plíživý a nenápadný úbytek kostní hmoty – nadměrným úbytkem trpí každá třetí žena ve věku nad 55 let! Osteoporóza je zákeřná v tom, že nebolí, může se ale zčista jasna projevit bolestivou zlomeninou – nejčastější je zlomenina krčku stehenní kosti, zlomenina předloktí a zlomenina obratlů.

Časté jsou také problémy se soustředěním a pamětí, které ovšem podle některých odborníků spíš než se změnami v klimakteriu souvisejí s procesem stárnutí.

V důsledku osteoporotické zlomeniny umírá do 1 roku 20 % postižených.

Nervy

Méně známým, ale závažným důsledkem nedostatků ženských pohlavních hormonů je zhoršení neurologických chorob (mimo jiné i vznik Alzheimerovy choroby) a rozvoj deprese, které by měly ihned po vzniku prvních potíží motivovat k návštěvě odborného lékaře.

3. Po přechodu každá žena ztloustne?

Ano i ne

Tvar těla se začne s věkem měnit a určité nabývání na váze je obvyklé, je však dobré udržet hmotnost pod kontrolou. Snižující se hladina estrogenu v těle napomáhá tomu, že tělesný tuk se namísto v oblasti kyčlí a hýždí začíná hromadit v oblasti pasu.

Je ovšem možné, že některé druhy hormonální terapie mohou přispívat k zadržování vody v těle nebo zvyšovat chuť k jídlu. Pokud je toto právě váš případ, stačí požádat lékaře, aby vám předepsal jinou terapii.

Přibírání na váze se často klade za vinu i užívání hormonální terapie, ovšem pro toto tvrzení neexistují důkazy. Jedna studie dokonce prokázala, že ženy užívající hormony přibývají na váze méně než ty, které spoléhají pouze na přírodu.

Za přibýváním kil po menopauze v naprosté většině případů stojí energetická nerovnováha mezi energií přijatou ve stravě a energií vydanou.

Vydanou energii tvoří kombinace tzv. bazálního metabolismu a energie, kterou spotřebujeme na každodenní aktivity. Bazální metabolismus je přitom množství energie, které organismus potřebuje k pouhému přežívání – k udržení těla v chodu. Bazální metabolismus se s věkem zpomaluje, stále však tvoří zhruba polovinu až tři čtvrtiny každodenní potřebné energie.

Pokud je bilance mezi energií přijatou a vydanou rovnovážná, zůstává váha těla stabilní. Pokud ovšem příjem převyšuje výdej, ukládá se přebytečná energie v těle v podobě tuku.

Cesta z bludného kruhu zvyšování hmotnosti je tedy jasná: buď omezit příjem energie (tedy kilojoulů přijímaných v potravě), nebo zvýšít její výdej (tělesnou aktivitou).

často postačí zařadit do běžného života více tzv. přirozeného pohybu – chodit častěji pěšky, nepoužívat výtah či auto na krátké vzdálenosti).

Jasné přitom je, že nejlepší volbou je zlatá střední cesta: Přiměřeně snížit energetický příjem (nejlépe náhradou tučných a vysocekalorických potravin za zdravější variantu) a zvýšit výdej.

V jídelníčku by neměl chybět dostatek ovoce a zeleniny (alespoň 500 g denně), luštěniny, ryby a libové drůbeží maso, méně tučné mléčné výrobky a kvalitní rostlinné tuky.

Energie, kterou za den přijmete, by měla být rozdělena do čtyř až pěti dávek, přičemž první by v každém případě měla být snídaně.

Voda a kakao

Důležitý je i správný pitný režim – přijímat bychom měly alespoň 2 – 2,5 l tekutin denně, nejlépe ve formě čisté vody.

Mimořádně důležité je vzhledem k riziku srdečně-cévních chorob složení konzumovaných tuků, jež má vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Nutná je především konzumace „správných“ tuků, bohatých na vícenenasycené mastné kyseliny a steroly. Pokud dostanete chuť na sladké, vyhněte se levným čokoládám a sušenkám – nejen kvůli cukru, ale hlavně kvůli „špatnému“ typu tuků (trans mastné a nasycené mastné kyseliny). Místo toho si dopřejte malý kousek kvalitní čokolády s vysokým podílem kakaa, nebo celozrnnou sušenku s obsahem vlákniny nebo ovoce.

Pro lepší paměť

Důležité je pravidelné cvičení, které pomáhá zásobovat mozek lépe živinami a kyslíkem.

Vhodné je mozek zaměstnávat – učit se nový jazyk, luštit křížovky, číst náročnější knihy.

Vyvážený jídelníček by měl obsahovat dostatek potřebných vitaminů a minerálních látek. V souvislosti s pamětí jsou důležité omega–3 mastné kyseliny (jsou obsaženy v oleji tučných ryb), cholin (obsahují jej vejce a výrobky ze sóji) a antioxidanty (obsažené v ovoci a zelenině).

Nevhodný je naopak alkohol, který brání soustředění, a kofein, který se podílí na potížích se spánkem.

4. Hormonální terapie ohrožuje zdraví

Ne, někdy ano

Zastánci přirozenosti někdy tvrdí, že s klimakteriem se ženský organismus vypořádá sám. Většina lékařů se však přiklání k názoru, že by se vždy měly zvážit přínosy i rizika hormonální substituční terapie. Pokud se pro ni lékař i žena rozhodnou, hodí se užívat nejnižší možné dávky hormonů během co nejkratší doby.

Podávání hormonů v klimakteriu bylo zahájeno už v roce 1943. Jejich přínosem prokazatelně je léčba a prevence všech potíží akutního klimakterického syndromu (například návaly a noční pocení zmizí ve více než 90 % případů), zmenšení atrofie sliznice vagíny a močových cest. Při včasném podání se pak zastaví metabolické změny spojené s klimakteriem, jako je řídnutí kostí, nebo rozvoj aterosklerózy.

Rizika

Hormonální substituce má ovšem i svá rizika: stejně jako hormonální antikoncepce například zvyšuje 2–3x riziko vzniku žilní trombózy, lehce zvyšuje riziko vzniku rozvoje rakoviny prsu.

Z těchto důvodů musí lékař vždy pečlivě volit nejen druh léku, ale také brát v úvahu možné kontraindikace, věk pacientky a její klinické potíže.

Před nasazením léčby by měla žena absolvovat mamografické vyšetření a v jejím průběhu procházet pravidelnými kontrolami. Samozřejmostí by mělo být gynekologické vyšetření, cytologie děložního hrdla, ultrazvuk malé pánve a kontrola krevního tlaku, vyšetření krve na celkový cholesterol a triacylglyceroly a také jaterní testy.

Pomoc bylinek

Některé ženy odmítají hormonální terapii ze zásady, některé ji z určitých důvodů užívat nechtějí. Pak je na místě užívání přírodních rostlinných léčiv, ať už ve formě průmyslově připravených speciálních doplňků stravy nebo individuálně připravených čajů či tinktur.

V případě, že žena trpí nádorovým onemocněním prsu, nesmí užívat přírodní prostředky! Bylinky by mohly potlačit účinek protinádorových léků.

Obezřetnost je však namístě:

Některé bylinky mohou nežádoucím způsobem ovlivňovat látky, které pravidelně užíváte. Například oblíbená třezalka nepříznivě reaguje na antidepresiva, antikoncepční přípravky nebo na přípravky potlačující krevní srážlivost.

Bylinkami vhodnými na léčbu klimakterických obtíží jsou například:

  • ploštičník větevnatý (Cimicifuga racemosa)
  • drmek obecný (Vitex agnus-castus),
  • srdečník obecný (Leonurus cardiaca),
  • kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris),
  • jetel luční (Trifolium pratense),
  • eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus),
  • lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra),
  • šalvěj lékařská (Salvia officinalis).

Recept na přírodní léčbu klimakterických obtíží

Bylináři tvrdí, že k potížím souvisejícím s menopauzou přispívají stárnoucí a nedostatečně fungující játra. Jednou z doporučených kúr na povzbuzení činnosti jater je následující postup:

Ještě před snídaní vypijte nápoj připravený

  • ze šťávy z celého citronu,
  • čtvrt litru jablečné šťávy,
  • Proceduru provádějte po dobu pěti dní, dva dny odpočívejte, a pak ji dalších pět dní ještě jednou zopakujte.

    nasekaného stroužku česneku,
  • malého kousku nasekaného čerstvého zázvoru,
  • polévkové lžíce olivového oleje.

Po vypití nápoje si připravte dva hrnečky horkého bylinného čaje z pampelišky, kopřivy nebo máty peprné a během následujících dvou hodin je po doušcích horké vypijte.

Teprve poté se najezte.

Foto Shutterstock