Kozlík lékařský, první volba při nespavosti a stresu
28. 11. 2010

Kozlík lékařský, první volba při nespavosti a stresu

Kozlík lékařský patří mezi byliny, jejich účinnost prověřily staletí praxe i moderní medicína. Pomáhá při problémech s nespavostí, při stresu, úzkosti. Umí vyrovnávat hladiny klíčových látek v mozku, přitom nevyvolává závislost.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je jednou z nejůčinnějších bylinek pomáhajících při nespavosti a přinášejících uklidnění. Proti nespavosti jej doporučuje i řada lékařů – rozhodně je lepší nejprve vyzkoušet kozlík, který nemá vedlejší účinky, jako léky proti nespavosti, a především na rozdíl od nich nenarušuje důležité fáze spánku, jež jsou pro celkovou regeneraci těla i duše klíčové.

Léčivý oddenek působí na neurotransmitery v mozku

Pro fytoterapeutické účely se používá aromatický oddenek kozlíku. Obsahuje mnoho účinných látek, například silice a kyselinu valerovou, alkaloidy. Komplex účinných látek dovede v mozku zvýšit hladinu GABA kyseliny, která je nezbytná právě pro schopnost usnout a celkově i psychický klid. Kozlík tedy přímo neuspává a nemá žádné omamné účinky. Ale tím, že se tělo i mysl zklidní, nic nebrání unavenému člověku konečně usnout. Spánek je poté také kvalitnější, nedochází k předčasnému buzení apod.

oddének kozlíku

Kozlík lze využít nejen při nespavosti, ale i na uklidnění přes den, mírní pocity úzkosti a stres. Proto může pomoci i při různých onemocněních, které stres evidentně zhoršuje, například problémy s trávicím traktem. Kozlík také přímo uvolňuje hladké svalstvo, čímž na trávicí ústrojí působí i přímo.

Odvar nebo tinktura?

Při samostatném podávání kozlíků je nejúčinněji formou lihová tinktura.

  • i

    Samostatně by se kozlík neměl užívat déle než tři týdny. Po týdenní pauze lze v případě potřeby pokračovat. 

    Pro uklidnění se užívá přibližně čajová lžička dvakrát denně.
  • Při nespavosti je vhodné lžičku užít hodinu před spaním a další případně těsně pře ulehnutím. Tinkturu lze zamíchat i do vlažného mléka s medem apod.
  • Z podrceného sušeného oddenku lze připravit i nálev, nebo ještě účinnější odvar (lžička oddenku se zalije šálkem vroucí vody, či krátce povaří a nechá ještě vyluhovat). Nálev a odvar však mají specifickou vůni, která nemusí každému vyhovovat.
  • V nálevu, neboli bylinkovém čaji, je kozlík velmi vhodné kombinovat s dalšími bylinkami, které prohloubí jeho účinek. Přes den je přínosná kombinace s uklidňující třezalkou, na večer s meduňkou, mučenkou, chmelem a levandulí.

kozlík lékařský 

Pěstování a sklizeň

Kozlík lékařský roste planě v Evropě, Severní Americe i Asii. Daří se mu na vlhčích loukách a lesních mýtinách. Je to pohledná, až metr vysoká bylina s chocholíky bílých či narůžovělých květů.

Na zahradě se mu bude dařit na polostinném, ale i slunném místě, pokud mu dopřejete dostatek vláhy.

Oddenek se sklízí nejlépe na jaře či na podzim, suší se při teplotě do 30°C.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2017 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS