„Nejčastější komplikací je podle našich zkušeností těžká hypoglykemie, která souvisí s radikální změnou pohybového režimu. Jednoduše řečeno, lidé se na dovolené začnou více hýbat a méně při tom myslí na jídlo. U člověka léčeného inzulinem to může vyústit v těžkou hypoglykemii s bezvědomím,“ vysvětluje prof. Terezie Pelikánová, přednostka Centra diabetologie pražského IKEMu a dodává:

Hypoglykemií se nazývá pokles glykemie čili koncentrace glukózy v krvi pod dolní hranici normy (3,3 mmol/l).

„Nemocní se proto musí kontrolovat častěji než obvykle, měřit si glykemii každý den a také při každém neobvyklém pocitu nebo při výjimečné aktivitě.“

Co dělat proti hypoglykemii?

  1. Před každou výjimečnou fyzickou aktivitou si změřte glykemii, pokud je vysoká (nad 14, 15), pak se tomuto pohybu raději vyhněte. Pokud je naopak nízká, je dobré hned něco zakousnout.
  2. Snižte svoji obvyklou dávku inzulinu o 1/4 nebo o 1/3.
  3. Měřte si glykemii i během zmíněné fyzické aktivity po 2—3 hodinách.
  4. Po skončení delší aktivity riziko hypoglykemie přetrvává ještě 6—12 hodin, čili je nutno snížit i další dávky inzulinu.

Správný pitný režim

Voda odplavuje z těla toxiny, reguluje teplotu organismu, pomáhá rozpouštět živiny, vitaminy a minerály do podoby využitelné v organismu a zabraňuje také vzniku zácpy.

Dospělý člověk by měl za den vypít asi 2,5—3 l tekutin, při horkém počasí 3—4 l. Základem pitného režimu pro diabetiky je čistá voda nebo minerálka bez cukru nebo s umělými sladidly. Neuděláte chybu ani se slabším čajem, výjimečně ovocným džusem ředěným vodou. Nápoje by neměly být ledové kvůli podráždění sliznic a nastydnutí.

  • Raději si odpusťte minerálky s vysokým obsahem minerálů, sycené perlivé vody a sladké limonády.

Pít byste měli pravidelně v průběhu celého dne, nečekat na pocit žízně. Pokud zapomenete, nesnažte se to dohnat nárazovým vypitím většího množství tekutin. V lepším případě odejdou tekutiny bez užitku z těla, v horším případě riskujete převodnění, které může vést k přetížení srdce a ledvin.

Pozor u vysokého tlaku

„U nemocných s cukrovkou 2. typu, kteří mívají i vysoký krevní tlak a tuky, je fyzická aktivita spojená s rizikem, že se jim zvedne krevní tlak,“ připomíná prof. Pelikánová. „Pokud je nemocný léčen pro vysoký krevní tlak, měl by si měřit tlak při každé větší fyzické aktivitě — u nemocných s diabetem ,letí´ při námaze krevní tlak mnohem rychleji nahoru než u zdravých lidí.“ Pro klidnou dovolenou se proto vyplatí přibalit si do prázdninového zavazadla i přístroj na měření tlaku.

Nezapomínejte na nohy

„Nohy diabetiků bývají v důsledku poškození nervů méně citlivé na bolest, teplo nebo tlak. To se samozřejmě týká nemocných s pokročilými komplikacemi, nikoliv těch mladších s cukrovkou prvního typu,“ vysvětluje MUDr. Pelikánová. „Ovšem ti, kteří už mají tzv. diabetickou neuropatii, čili necítí, co by cítit měli, se mohou při letních sportech lehce zranit. I na pláži můžete šlápnout na úlomky skla, v moři na mořského ježka nebo ostrý kámen.“

Ani v těch největších vedrech byste neměli chodit bez ponožek nebo dokonce úplně bosí. Riziko poranění nohy a následné infekce rány je příliš veliké, i drobná ranka se může zanítit a způsobit nehojící se vřed. Pokud přece jen dojde k poranění nohy, pečlivě ho vydezinfikujete, zalepte náplastí a kontrolujte, jak se hojí.

Pokud ranka zůstává zarudlá, oteklá a otok a zarudnutí se začínají šířit do okolí, neváhejte s návštěvou lékaře. Vyplatí se investice do kvalitní obuvi. Ideální letní bota pro diabetiky by měla mít pevnou špičku a neměla by nikde tlačit ani tísnit prsty. Měla by být prodyšná, nejlépe z přírodní kůže.

Pozor na jídelníček

Léto obvykle znamená i lehčí jídla a více pohybu. Změna jídelníčku a denního rytmu si ovšem žádá i úpravu léčebného režimu. Složení stravy v cizích zemích se také může radikálně lišit. V ideálním případě byste měli dodržet obvyklý jídelní a pitný režim, jíst po 2,5—3 hodinách, odstup mezi hlavními jídly zachovat na 5—6 hodinách. Změně režimu se ovšem nevyhnete při časovém posunu během dálkových letů. U diabetiků léčených inzulínem tak může dojít k výrazné změně v aplikaci inzulínu. V tomto případě je dobré poradit se předem s lékařem.

Léky a pomůcky

Inzulin se nesmí vystavit přímému slunci nebo teplotám nad 45 °C. Pokud cestujete autem nebo autobusem bez klimatizace, nezapomeňte na odpovídající způsob přepravy (termoska, lednice apod.) jak inzulinu, tak i dalších pomůcek. Při cestách do zahraničí inzulin rozmístěte aspoň do dvou různých cestovních zavazadel — nejlépe příručních.

Inzulin nikdy nenechávejte v kufru v zavazadlovém prostoru letadla. Ve starších typech letadel se tento prostor nevyhřívá a vzhledem k venkovním teplotám −50 °C vám inzulin může zmrznout, čím se úplně znehodnotí. Při delším pobytu se vždy snažte uložit zásobní inzulin do chladničky, ve které je teplota mezi +2 až +8 °C.

Zároveň si dobře vybavte příruční lékárničku. Při různých potížích, které vás mohou postihnout (zvracení, průjmy) dochází k dehydrataci a může se snížit i hladina krevního cukru. Snažte se cestovní nevolnosti předcházet, pokud se vám přesto udělá nevolno, mějte v pohotovosti rychle vstřebatelné sacharidy.

Diabetes a horké dny

Při onemocnění diabetem se zhoršuje průtok okysličené krve cévami, diabetici trpí často kvasinkovými záněty, i drobná poranění se jim dlouhodobě nehojí.

„Diabetici jsou chronicky nemocní lidé, kteří výrazně ovlivňují svůj zdravotní stav svým chováním,“ říká Ing. Irena Kouřilová, viceprezidentka České asociace sester, odborný poradce pro ošetřovatelskou péči. K péči o zdraví u diabetiků patří i zvláštní péče o končetiny, která by v létě měla být ještě intenzivnější. Nohy se více potí, proto by si je diabetici měli mýt nejméně 2x denně.

Samozřejmostí by mělo být nošení bavlněných ponožek a jejich častá výměna, i víckrát denně. Důležitá je i péče o pokožku celého těla. Pocení se může objevovat ve všech kožních záhybech. Pot způsobí zapaření s následnou opruzeninou, jež se může objevit např. pod krkem, pod prsy, v tříslech i jinde. Osídlení kůže kvasinkovou infekcí může způsobovat záněty, proto je důležité udržovat pokožku čistou a suchou.

Důležité doklady

Při cestách do ciziny byste nikdy neměli zapomenout na potvrzení od lékaře, nejlépe i v anglickém překladu, že trpíte cukrovkou a musíte mít léky při sobě i v letadle (inzulin, jehly atd.). O této skutečnosti je dobré informovat i spolucestující a personál letadla. Dále byste měli mít u sebe průkaz pojištěnce a průkaz diabetika a samozřejmě i uzavřené pojištění léčebných výloh v zahraničí.

Foto Shutterstock a archiv