Artróza

Souvisí s věkem a zvýšenou fyzickou zátěží. Toto nezánětlivé degenerativní onemocnění postihuje především velké klouby − kyčle a kolena.

Hladká chrupavka, která kryje konce kostí na nosných kloubech a umožňuje bezproblémový pohyb, se postupně ztenčuje a zdrsňuje. Na těchto místech vznikají kostěné výrůstky, nebo se tam hromadí tekutina a postižená místa bolí.

Nejčastěji se artróza objeví na kloubech prstů rukou, na kyčlích a na kolenou. Obvykle se objeví zarudnutí, tuhnutí a bolesti, ale i citlivost na dotek a „vrzání“ při pohybu.

Problémy tohoto typu souvisí s postupnou opotřebovaností kloubů, vliv má i dědičnost. Hlavním rizikovým faktorem je obezita.

Nemoc se více objevuje u žen po menopauze, kdy ubývají hormony (estrogeny). Může jít i o důsledky zlomenin, zánětlivých onemocnění kloubů (artritida) a zatěžující druhy sportu.

Prášky, injekce, operace

Artritida

Autoimunitní zánět, který se může objevit v každém věku, výjimečně také u dětí. Na rozdíl od artrózy je revmatoidní artritida onemocněním celého organismu a postihuje tělo symetricky na obou stranách. Pokud jsou chorobou zasaženy ruce, jejich malé klouby se postupně deformují.

Příznaky revmatoidní artritidy mohou být zpočátku velmi obecné a neurčité, a tak se stává, že je správná diagnóza stanovena pozdě. Později se objeví zánět s otokem kloubu, ztuhnutí tkáně a bolestivost.

Nemoc obvykle zasáhne víc kloubů najednou na obou stranách těla − nejdříve drobné klouby rukou a zápěstí, poté často i ramenní a další klouby.

Pokud se zánět neléčí nebo probíhá delší dobu, může dojít k poškození chrupavek i kostí. Klouby se zdeformují, ztuhnou, ztratí pohyblivost, nemoc může vést až k trvalé invaliditě.

Možnosti léčby

Pokud trpíte popsanými potížemi, neváhejte s návštěvou lékaře! Čím dříve začnete s léčením, tím bude účinnější. Lékař vám odebere krev, pošle vás na rentgen, ultrazvuk nebo další vyšetření, případně odebere trochu tekutiny z postiženého kloubu na rozbor.

Ordinují se nesteroidní antirevmatika (potlačují bolest a částečně zánět), chorobu modifikující léky (tlumí zánět a zpomalují postup nemoci) a kortikosteroidy (nejúčinnější léky, které však při dlouhodobém užívání mohou mít některé nežádoucí účinky, jako je osteoporóza, vysoký krevní tlak, přírůstek hmotnosti…).

U některých pacientů může být další možností operační zákrok, při němž lékař odstraní zanícenou tkáň či revmatoidní uzly, nebo náhrada poškozeného kloubu umělým.

V posledních letech se prosazuje tzv. biologická léčba. Tento moderní typ léčení využívá preparáty bílkovinné povahy, kterým se daří ovlivnit nebo dokonce odstranit zánět tím, že cíleně zasahují přímo a účinně do imunitních reakcí organismu.

Osteoporóza

Riziko vzniku tohoto onemocnění stoupá s přibývajícím věkem a úbytkem kostní hmoty. Osteoporóza, která se víc týká žen, především po padesátce, s sebou přináší velké riziko zlomenin.

Ve zvlášť nešťastném případě se může zlomit i krček stehenní kosti, což je zejména pro starší pacienty i životu nebezpečná záležitost.

Pokud kosti řídnou (tento proces začíná už po třicítce) rychleji, než je obvyklé, můžete si i po zdánlivě banálním pádu nebo jen při nečekaném sešlápnutí z chodníku zlomit ruku nebo nohu, ale dokonce i obratel.

Terapie

Při podezření na osteoporózu vám lékař doporučí tzv. denzitometrické vyšetření, které pomocí speciálního typu rentgenového záření stanoví hustotu kostní hmoty a stupeň onemocnění.

Pokud je to nutné, lékaři doporučují i doplňkový vápník ve formě tablet (podávají se obvykle během jídla), který zároveň podmiňuje správnou účinnost léků. Rychlost úbytku kostní hmoty a riziko zlomenin snižuje hormonální substituční terapie.

Co můžete udělat sami

Artróza

Rozhodně se snažte co nejrychleji zhubnout – každý kilogram navíc stav vašich kloubů zhoršuje.

Nezapomínejte na pohybovou aktivitu – ideálním cvičením je každodenní rychlá chůze alespoň po dobu 30 minut. Vyplatí se pořídit si kvalitní odpruženou obuv a používat speciální hůlky na nordic walking, které chůzi ulehčí a zároveň procvičí i horní polovinu těla.

Doporučuje se i jízda na kole, plavání a cvičení ve vodě.

Nácvik správných pohybových dovedností poskytne fyzioterapeut, který zhodnotí stupeň nemoci a poradí konkrétní cviky na zlepšení pohybu kloubů a posílení podpůrných svalů. Sestaví individuální cvičební program a v případě potřeby doporučí elektroléčbu, ultrazvuk nebo další metody.

Kdo má artrózu kyčlí nebo kolenou, měl by se vyhýbat dlouhému stání.

Bolesti zmírňují teplé obklady (termofor, zahřívací polštářky). V lékárně poradí s koupí vhodného krému nebo gelu.

Popřemýšlejte o některých úpravách v domácnosti, které mohou ulehčit život:

  • více polštářů na křeslech usnadní vstávání,
  • panoramatické zpětné autozrcátko zlepší výhled při špatném otáčení krkem,
  • do koupelny si pořiďte pákové baterie a kartáč na záda na dlouhém držadle.

Šikovnými pomocníky jsou také například podávací hůlka nebo pěnová podložka před klávesnicí počítače, o kterou se ruce opírají při práci.

Vyzkoušet můžete i akupunkturu, která pomáhá zmírnit bolest kolenou a kyčlí, vhodné typy masáží a také byliny – například vrbovou kůru, listy břízy či tužebník jilmový, které obsahují salicyláty.

Artritida

Myslete na správné stravování, zvláště si dopřávejte dostatek zeleniny, mořských ryb (s omega-3 mastnými kyselinami), olivový olej, avokádo, sóju, pupalkový olej, slunečnicová semena.

Pijte čaje s bylinami pomáhajícím při zánětu − tužebník jilmový, vrba, topol, kopretina řimbaba. Pozor na jejich kombinaci s užívanými léky, poraďte se předem v lékárně!

Kávu si připravujte jen občas, raději si zvykněte na zelený čaj.

Pokud máte nadváhu, zhubněte – především tehdy, máte-li nemocí postiženy nosné klouby (kolena, kyčle).

Požádejte svého lékaře o vyšetření na riziko osteoporózy.

Noste pohodlnou obuv. Dostatečně odpočívejte, především v období vzplanutí nemoci.

Nezapomínejte, že klouby se musí hýbat, jinak ztuhnou a svaly kolem nich ochabnou. Ideálním cvičením je stejně jako v případě artrózy chůze ve kvalitní sportovní obuvi, plavání a cvičení ve vodě. Nevhodné jsou sporty s tvrdými nárazy a dopady (např. squash a další). V akutních fázích nemoci necvičte!

Pomáhá rehabilitace − vodoléčba, ultrazvuk nebo speciální neinvazivní světelná léčba laserem, na tlumení bolestí akupunktura.

Nekuřte a snažte se být v dobré psychické kondici.

Osteoporóza

Kvalita kostní hmoty závisí na dostatku vápníku, minerálů a vitaminů − především vitaminu D, který je důležitý pro vstřebávání vápníku.

V praxi to znamená zařazovat do svého jídelníčku mléko a mléčné výrobky (jogurty, tvrdé sýry), ryby (malé kostičky ze sardinek můžete přitom rozmačkat a sníst), myslet na dostatek zelené listové zeleniny a luštěnin.

Z minerálů je důležitý hořčík, který podporuje ukládání vápníku v kostech. Draslík, měď a zinek mají kromě kladných účinků na osteoporózu i význam pro prevenci a léčení dalších nemocí, jako jsou artróza, kardiovaskulární a další choroby.

Ženy před menopauzou by se měly poradit se svým gynekologem o vhodnosti hormonální substituční terapie, která pomáhá i při této nemoci. Nárůst kostní hmoty je měřitelný asi po roce a riziko nových zlomenin se snižuje přibližně po roce a půl léčení.

Pro prevenci osteoporózy má kromě běhu největší účinek pravidelná rychlejší chůze, plavání a cviky na zlepšování rovnováhy (což znamená i prevenci pádů). Vyvarujte se jednostranných sportů s extrémní zátěží, cvičení by mělo být bez doskoků a švihů.

Snažte se pobývat aspoň půlhodinu denně na slunci.

Přestaňte kouřit (kouření snižuje vstřebávání vápníku) a omezte alkohol.

Hodně důležitý je pravidelný pohyb. Pokud člověk zdravě jí a od dětství má dostatek pohybu, má kostní hmotu správně hustou, při nečinnosti se stav kostí zhoršuje. Důležité jsou proto v každém věku pohyb a lehké cvičení.

K praktickým opatřením v domácnosti patří odstranění volných koberců z místností (prevence pádů), dostatečné osvětlení všech prostor, kde pobýváte, a pokud je to nutné, nestyďte se za nošení hole.

Zásobárna vápníku: kostra

Lidská kostra je velmi důmyslný „vynález“, přesto můžete být poněkud překvapeni zjištěním, že kosti představují pouhých 12 % naší hmotnosti. Musí být dostatečně pevné, aby udržely váhu těla, současně ale dostatečně lehké, abychom se mohli snadno pohybovat.

Právě kosti a zuby fungují jako zásobárna vápníku − v těle si ho nosíme asi 1 kg. Vápník se z kostí do ostatních částí těla rozvádí krví. K tomuto procesu tělo potřebuje i vitamin D a další prvky.

Hustota a síla kostí se mění s věkem: Od 30. roku kosti postupně řídnou, mění se jejich kvalita, ubývá kostní hmota a kost začíná stárnout.

Máme-li vápníku málo, na stavu našich kostí se to negativně podepíše. Také proto je důležité tělu vápník dodávat především vhodnými potravinami. „Kritická“ období pro stav našich kostí jsou tři: dospívání, menopauza a stáří.

Proč osteoporózou trpí častěji ženy?

Co se týče onemocnění osteoporózou, jsou ženy v nevýhodě – statisticky se jich totiž týká šestkrát častěji než mužů. Za snižující se hustotu či křehkost kostí, které se kvůli nedostatku vápníku snáze zlomí, může celá řada faktorů.

  • Na vznik osteoporózy má vliv úbytek pohlavních hormonů v menopauze i lehčí tělesná konstrukce.
  • Ženy se dožívají vyššího věku než muži, nezanedbatelnou roli – stejně jako u řady jiných chronických chorob – hraje i dědičnost.

Podle statistik tak osteoporózou onemocní asi 33 % žen nad padesát let, aniž to ovšem většina z nich tuší. Pokud překročí sedmdesátku, je řídnutím kostí ohrožena téměř polovina z nich.

To ovšem neznamená, že muži onemocnět nemohou. Je jich sice méně, s vyšším věkem však přibývají počty nemocných i v mužské populaci.

Rizika v rodině

S dědičností toho mnoho nenaděláme − a osteoporóza je bohužel nemoc, na jejíž vznik mají vrozené předpoklady relativně velký vliv. Na druhé straně vývoji onemocnění můžeme účinně bránit jak prevencí, tak případnou léčbou a udržovat tak nemoc v přijatelných mezích a pod kontrolou.

Budoucí možné problémy s osteoporózou mohou signalizovat:

  • Zlomenina krčku stehenní kosti u někoho z blízkých příbuzných.
  • Zlomeniny, které vzniknou příliš snadno.
  • Snížení tělesné výšky o více než 3 cm.
  • Varovným znamením je i menopauza před 45. rokem života nebo prodělaná léčba některými medikamenty, například kortikoidy.

Všechny ženy, kterých se týká některý z uvedených problémů, by se měly zdržet vyšší konzumace alkoholu či kouření. A dozvědět se něco o prevenci, která opravdu funguje.

Prevence, prevence…

Pohyb a zdravý vyvážený jídelníček, v případě osteoporózy s dostatkem vápníku. Poněkud banální konstatování, ale opravdu se jím řídíme všichni?

Odborníci se shodují v tom, že velmi vhodným pohybem pro seniory je pravidelná chůze − na procházku svižnějším tempem si každý den vyjděte na 30 až 60 minut.

Kromě blahodárného působení na kostru má přiměřený pohyb vliv i na cévy, plíce a mozek. Vyčistíte si hlavu a budete mít lepší náladu. Ale všeho s mírou – lidé ohrožení osteoporózou či samotní pacienti by se měli vyvarovat pádů, přeskoků, zvedání těžkých věcí a podobně.

Velmi se doporučuje plavání nebo třeba lehčí práce na zahrádce.

Vedle pohybu si všímejte i jídelníčku. Konzumujte potraviny bohaté na vápník, hořčík a vitaminy D,C a K. V praxi to znamená jíst dostatek mléčných výrobků, sardinky, sóju, sýr tofu.

Méně vhodné jsou tavené sýry − při jejich výrobě se používají tavicí soli, které naopak mohou odvápňovat.

Ze zeleniny je velmi vhodná brokolice nebo kapusta. Nezapomínejte ani na mák, slunečnicová semínka a jádra lískových nebo para ořechů.

Léčba nové generace

Osteoporóza se týká mnoha seniorů. Může mít řadu podob, může způsobit hodně problémů, které se podepíšou jak na samotném zdraví, tak na kvalitě života jako takového. Dlouhodobé hospitalizace při zlomeninách, pocit, že se nemohu hýbat, jak bych chtěla a jsem někomu na obtíž…

Řadě potíží lze předejít: Osteoporózu lze dlouhodobě účinně léčit různými léky, jež se polykají jednou týdně či za měsíc. Tablety se však musí užívat ve vzpřímené poloze a nalačno, což pro starší méně mobilní seniory představuje nemalou zátěž. Léky mohou způsobovat i zažívací potíže, bolesti hlavy, zácpu nebo průjem.

Novou možnost pro všechny pacienty s osteoporózou představuje nový preparát. Jde o lék s dlouhodobým účinkem, který se podává pouze 1x ročně. Na rozdíl od týdně či měsíčně podávaných tablet nedráždí zažívací ústrojí, protože jeho podávání je nitrožilní, formou infuze.

Foto Shutterstock