Taniny jsou látky, které dodávají některým rostlinám hořkost a schopnost stahovat tkáně, čímž zpomalují vstřebávání toxických látek a omezují sekreci.

Pektin je rozpustná vláknina, která zvětšuje objem stolice a zklidňuje střeva.

Sliz zklidňuje zažívací trakt a zvětšuje objem stolice tím, že absorbuje vodu a značně nabobtnává.

A které rostliny tedy mohou pomoci?

Běžný průjem většinou pomine během dvou dní, nebezpečný je ovšem pro malé děti a seniory, kterým hrozí rychlá dehydratace.

Léčivý čaj si můžeme připravit ze dvou až tří lžiček sušeného řepíku lékařského, listů ostružiníku a maliníku nebo dubové kůry — všechny tyto rostliny mají vysoký obsah taninu. Podobnou službu nám ovšem prokáže i obyčejný černý čínský čaj, samozřejmě bez cukru nebo jiného sladidla.

Při průjmu u dětí je vhodná vařená mrkev, která zklidňuje zažívací trakt a zmírňuje průjem, navíc dodává živiny, které tělo ztrácí během průjmu.

Tradičním lidovým lékem na průjem jsou kvůli vysokému obsahu pektinu jablka a šťáva z nich. Jablečný pektin také pomáhá léčit zácpu, protože šetrným způsobem ředí stolici. Podobně jako psyllium a pískavice řecké seno zabírá oboustranně — „ucpe“ nás, když máme průjem, a naopak uvolní, když trpíme zácpou.

Nejdůležitější při průjmu je pít dostatek tekutin; spousta lidí však dělá pravý opak — přestane pít v naději, že pokud tělu nedodají tekutiny, průjem přestane.

Osvědčeným prostředkem jsou také sušené (nikoli čerstvé) borůvky, které jsou bohaté na taniny i pektin.

Psyllium (jitrocel vejčitý) má vysoký obsah slizovitých látek, absorbuje velké množství vody a zvětšuje tak objem stolice. Psyllium je nutné dostatečně zapít, někteří lidé na ně také mohou mít alergii! Obdobně působí i pískavice řecké seno, která by se ovšem neměla užívat najednou v množství větším než dvě čajové lžičky, jinak hrozí bolesti břicha.

(Podle knihy Zelená lékárna, vydal Reader´s Digest Výběr)