Jaro, přinášející nový život a energii, je nejvhodnějším časem pro očistu našeho organismu. Nejlepší je využít to, co nabízí jarní příroda – mladé lístky i výhonky jsou doslova nabité vitaminy a zdraví prospěšnými látkami. Bylinky se uplatní i v teplé kuchyni, lze je upravit stejně jako špenát, přidávat je do polévek, či nádivek, fantazii se meze nekladou.

Koktejl cenných látek

Kopřiva (Urtica) je svými léčivými vlastnostmi velmi dobře známá. Vzhledem k tomu, že je celé tělo rostliny pokryto žahavými trichomy, není kopřiva vhodná pro přímou konzumaci. Před úpravou je nutné listy spařit horkou vodou. Žahavost chlupů kopřivy způsobují zřejmě aminy acetylcholin, histamin a serotonin.

Listy obsahují množství chlorofylu (až 1 %), minerálních látek, karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny a již výše uvedené aminy acetylcholin (asi 1 %) – histamin (asi 0,5 %) a serotonin (asi 0,02 %), dále sacharidy, vitamin B2 a zejména v mladých listech je i vitamin C, aminokyseliny, glukoniny, třísloviny, fytoncidy, kyseliny šťavelová, mravenčí, octová, pantotenová (B6), křemičitá a další látky.

Kopřivový špenát

Kopřivové listy nebo celé mladé výhonky rostlin spaříme vařící vodou a rychle je ochladíme vodou studenou. Tím máme připravený základ špenátu a dále postupujeme stejně, jako s pravými špenátovými listy. Zvolit můžeme i variantu: špenát x kopřiva v poměru 1:1.

  1. Na pánvi zpěníme na kapce oleje nadrobno nasekanou cibulku.
  2. Přidáme spařené listy a prolisované 1–3 stroužky česneku a vše mírně podusíme.
  3. Před dokončením přidáme celé vejce, promícháme a dochutíme solí a pepřem.
  4. Špenát můžeme také zjemnit lžičkou másla nebo sladkou či kysanou smetanou.

Kopřivový špenát je výtečnou přílohou a chutí mnohdy předčí špenát z mrazícího boxu. Jen je třeba počítat s tím, že kopřivy výrazně zmenší objem – natrhejte jich proto hodně. Špenát z kopřiv je výborný i jako nádivka, můžete jej přidat do karbanátků, polévek...