Květ měsíčku lékařského je velmi častou přísadou nejrůznějších bylinných směsí. Samostatně se využívá zejména jako kosmetikum, v péči o pleť a její očistě. Díky svým antimykotickým vlastnostem je vhodný při hojení znečištěných nebo hnisavých ran. Při akné, popáleninách, zánětech a vředech, které jsou těsně pod kůží, se užívají masti, tinktury nebo tinkturové obklady. Mast má také schopnost příznivě ovlivňovat křečové žíly a drobnější podkožní žilní deformace.

Klasický odvar nebo ředěná tinktura se používají k vyplachování a kloktání při zánětech v krku, hltanu a dásní, ale i k harmonizaci menstruace. Adstringentní a antibakteriální vlastnosti měsíčku se využívají při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku, ale i při Crohnově chorobě, kdy tlumí záněty tlustého střeva a uvolňuje křeče.

Jak vyrobit měsíčkovou mast?

Měsíčková mast patří mezi nejznámější prostředky přírodní medicíny a existuje řada návodů na její přípravu.

  • Bavorský recept například radí vzít 20 g čerstvých měsíčkových květů, které vložíme do sklenice nebo nerezového hrnce a zalijeme je 20 ml olivového oleje.
  • Postavíme je na slunce nebo je ohřejeme ve vodní lázni, necháme 12 hodin louhovat a přecedíme.
  • Pro větší stabilitu přidáme 5 g kakaového másla a 5 g včelího vosku, které předtím rozpustíme ve vodní lázni, a vše smícháme.
  • Po zchlazení mast skladujeme v chladu, její trvanlivost je půl roku.

U nás se používá také postup s vepřovým sádlem.

Jak připravit tinkturu z květů měsíčku?

Měsíčková tinktura se připravuje z čerstvých (poměr k lihu je v tomto případě 1 : 2) nebo sušených (poměr 1 : 5) čistých okvětních plátků bez kalicha.

  • Vložíme je do dobře uzavíratelné sklenice a zalijeme příslušným množstvím sedmdesátiprocentního alkoholu.
  • Ponecháme je deset dnů na teplém stinném místě, pak scedíme a naplníme do tmavé lahve.

Užíváme 5 až 30 kapek podle potřeby, až 4x denně.

Jak získat ryzí měsíčkový olej?

Měsíček lze macerovat v rostlinném oleji. Ovšem čistý měsíčkový olej vyrobíme z okvětních plátků tak, že je čerstvé napěchujeme do dobře vymyté láhve až ji celou naplníme, vzduchotěsně ji uzavřeme a vystavíme na dva týdny slunci. Olej se usadí na stěnách láhve a můžeme ho setřít stěrkou. Při vnějším použití má koncentrovaný měsíčkový olej silnější účinek než mast.

podle knihy Svět přírodních antibiotik