Květina půvabného vzhledu i jména je i významnou léčivkou, užívanou již od středověku. Květní úbory hojí dýchací cesty i pokožku, celkově posilují, pěstí pleť. Lístky napěchované vitamíny jsou zjara vítaným zpestřením kuchyně. Nehubte proto sedmikrásky z trávníku, raději si je nasbírejte!

Nejen při nachlazení

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) pomáhá při onemocnění dýchacích cest, a to všestranně. Dezinfikuje, usnadňuje odkašlávání a celkově zklidňuje sliznice. Posiluje i po zápalu plic. Dovede mírnit podráždění a křeče i při astmatu. Zevně se používá při vyrážkách a zánětech, pomáhá i při akné a dokonce i při bércových vředech. Její účinky jsou mírné a bezpečné. Odkašlávání napomáhají především saponiny, hojivý je sliz, dezinfekční silice. Flavonoid apigein uvolňuje křeče, čehož lze využít i při menstruačních bolestech. Dále se v sedmikrásce nacházejí třísloviny, flavonová barviva a minerální látky.

Čaj, koupel i pleťová voda

Při nachlazení užívejte nálev z čajové lžičky květů na šálek vody dvakrát až třikrát denně. Pokud jsou při ruce, pomáhá i rozžvýkání několika čerstvých kvítků, jejichž chuť je celkem příjemná. Proto se přidávají také do salátů, na dezerty, na chléb s máslem… Květy také vylepšují nejen vlastnosti, ale i vzhled bylinných čajových směsí. Odvar z květů je také výborným k obkladům unavené pleti i k celkovým osvěžujícím koupelím. Květy, přesněji květní úbory sedmikrásky si můžete i nasušit do zásoby. Sbírají se krátce po rozvití a za slunného, suchého počasí.

Posilující lístky

Nejen květní úbory sedmikrásek jsou jedlé a zdraví prospěšné. Také lístky poslouží jako oživení jarních salátů a polévek. Obsahují mnoho vitamínů, minerálů, posilujícího chlorofylu a v menší koncentraci i léčivé látky stejné, jako květní úbory. Rozdrcené je lze přikládat také na zanícenou pokožku a drobné ranky.

Sedmikrásky přinášejí užitek nejen nám, ale i motýlům a včelám, které se živí na jejich nektaru. Čím více jich na zahradě budete mít, tím lépe!