Naběhlým, uzlovitým žílám ve stěně konečníku lze předcházet správnou výživou. Pokud nejsou příliš velké a nekrvácejí, můžeme je sami léčit přírodními prostředky a postupy.

Zácpa je velké riziko

Příčinou hemoroidů bývá dědičná dispozice, ale často i zácpa – při odchodu stolice vzrůstá v žilách konečníku městnání a silný tlak, který žíly ještě více roztahuje. Zácpa také zhoršuje již vzniklé hemoroidy, protože tuhá stolice při svém odchodu odírá roztažené žilní uzly a námaha při břišním lisu zvyšuje tlak na konečník. Hemoroidy často vznikají také bezprostředně po porodu, jejich vznik je pravděpodobnější u lidí s nadváhou a u těch, kdo mají málo pohybu. Značnou roli hraje také strava s nedostatkem vlákniny a výživových látek nutných pro udržení zdarvé žilní stěny.

Preventivní opatření

  • Důležitá je strava zahrnující hodně čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných potravin, ořechů a semen. Ty obsahují velké množství vlákniny, která zabraňuje zácpě, a také vitamin C, křemík a flavonoidy posilující cévní stěny a zvyšující jejich pružnost (ty jsou obsaženy především v bobulovém ovoci, třešních a pohance).
  • Riziko vzniku hemoroidů snížíme i tím, že se zbavíme nadbytečných kilogramů.
  • Denně bychom měli vypít šest až osm sklenic vody, abychom se pravidelně a snadno vyprazdňovali.
  • Správný krevní oběh podpoříme pravidelným cvičením a pohybem.
  • Na toaletě bychom neměli zbytečně vysedávat, dlouhé sezení zvyšuje tlak na konečník.

Přírodní léčba

  • Pokud nás hemoroidy hodně bolí, alespoň dvakrát denně si odpočineme tak, že si lehneme a nohy položíme výš než tělo. Nezůstáváme dlouho stát a alespoň 20 minut denně cvičíme, abychom podpořili krevní oběh.
  • K posílení žilních stěn do koupele přidáme šest kapek citronového, levandulového, rozmarýnového, cypřišového nebo jalovcového oleje (nepoužíváme během těhotenství!).
  • Svědění zmírníme omytím postižené oblasti neparfémovaným mýdlem a oplachováním studenou vodou.
  • Na zklidnění a stáhnutí hemoroidů použijeme rostlinný odvar: do šálku vody dáme lžíci mletého rdesna hadího kořene nebo dubové kůry, v přikryté nádobě jej povaříme 10 minut, pak odvar scedíme a necháme vychladnout. Hojí a svědění mírní rovněž heřmánkový nálev nebo olej (rostlinný olej, nejépe mandlový, ve kterém necháme tři týdny luhovat heřmánkové květy a poté přecedíme).