Řada lidí pojmy artritida a artróza zaměňuje, protože obě choroby postihují klouby a mají podobné projevy. Jde ovšem o zcela odlišná postižení s různými příčinami vzniku.

Artritida je zánětlivé onemocnění, u kterého hraje jistou roli dědičnost, ale které nemá spojitost se zvýšenou zátěží nebo opotřebením kloubů.

Oproti tomu příčinou artrózy (přesněji osteoartrózy) obvykle bývá nadměrné přetěžování kloubů a následné opotřebení chrupavek.

  • Nejčastěji se toto degenerativní onemocnění objeví ve vyšším věku.
  • Stále častěji ovšem postihuje i mladší pacienty. Patří k nim především profesionální sportovci, ale také fyzicky hodně aktivní lidé. Jejich chrupavka je totiž v důsledku stálé fyzické aktivity neustále drobně zraňována a poškozována.
  • Dobrou volbou ovšem není ani nedostatečná fyzická námaha. U lidí, kteří se málo pohybují, nedochází k přiměřenému zatěžování kostí a masáži chrupavek (ke které dochází při rozumné fyzické aktivitě).

Mezi pacienty jsou často zastoupeni i lidé s nadváhou, jejichž klouby a chrupavka se kvůli zvýšené hmotnosti nadměrně opotřebovávají.

Jak se artróza projevuje

První změny při artróze probíhají v chrupavce, mění se její struktura a zmenšuje se její pružnost. Chrupavka se ztenčuje, její povrch přestává být hladký a může zcela zaniknout, takže pohyb způsobuje větší tření a podráždění. Po degeneraci chrupavky zůstávají konce kostí v kloubu odhalené a na jejich okrajích se vytvářejí výrůstky, které se snaží kloub stabilizovat. Kloub se ovšem tak stává méně pohyblivým a deformuje se.

I když artróza není zánětlivé onemocnění, mohou se přechodně objevit i příznaky zánětu z podráždění – vzniká otok, kloub je na dotek teplý.

Základním projevem artrózy je bolest při námaze a později i v klidu a ztuhlost postiženého kloubu, později i jeho omezená hybnost, nestabilita a deformita.

Při artróze kolenních kloubů nemocní většinou pociťují bolest po prvních krocích hned ráno, po rozchození obvykle ustane. Po větší námaze se ovšem znovu objeví, kolena mohou i otéci.

Při artróze kyčelních kloubů se bolest projevuje v třísle a může vystřelovat až do křížové kosti nebo do vnější části stehna. Charakteristické je pro artrózu kyčle kulhání podmíněné bolestí a ranní ztuhlost, v pokročilejších stadiích onemocnění bolesti přicházejí i v klidu a v noci.

Statisticky vzato, jsou kandidátkami na artrózu především ženy — zvláště u artrózy kolen a rukou převažují mezi pacienty dvoj– až pětinásobně!

Odlišný průběh má artróza rukou, kde se obvykle střídají období nemoci a klidu. Postižené klouby jsou bolestivé, zduřelé, mohu být i mírně zarudlé a ráno ztuhlé. Nemoc se časem projeví zhrubnutím a zdeformováním kloubů rukou.

Rizikové faktory a co s nimi

U artrózy kolenních kloubů hraje důležitou úlohu věk, nadváha, ženské pohlaví a přetěžování při některých sportech — fotbalu, tenisu, squashi.

U artrózy kyčelních kloubů hraje nadváha menší roli, na vzniku se podílejí spíše mechanické (přetěžování při sportu, těžká fyzická práce) a dědičné faktory (vrozená dysplazie kyčlí).

U artrózy rukou jsou nejsilnější genetické vlivy. Vznik artrózy podporuje i dříve prodělaný úraz příslušného kloubu.

Co je vlastně kloub?

Kloub je pohyblivé, dotykové spojení dvou nebo více kostí. Kosti se vzájemně dotýkají plochami pokrytými kloubní chrupavkou. Jsou obklopeny a spojeny kloubním pouzdrem, které je zesíleno vazy. Kloubní pouzdro je vyplněno synoviální tekutinou, která „promazává“ kloub a tak minimalizuje vzájemné tření kloubních ploch a pomáhá tlumit nárazy. Tato tekutina chrupavku i vyživuje a odvádí odpadní látky, protože chrupavka nemá vlastní krevní zásobování.

Pokud u vás lékař diagnostikuje artrózu, obvykle doporučí léky proti bolesti a proti zánětu. Určí také stupeň postižení, od něhož se odvine způsob léčby.

V prvních stadiích, kdy není kloubní plocha zcela zničena, se obvykle podávají léky (tzv. chondroproprotektiva), obsahující chondroitinsulfát. Ten vede k ústupu příznaků osteoartrózy (bolesti a snížené pohyblivosti kloubů) a zpomaluje úbytek chrupavky.

Je-li už kloub těžce opotřeben, lékař obvykle navrhne operativní řešení — částečnou či kompletní náhradu kloubu. Vždy to však nemusí dojít tak daleko.

Prevence

Řada budoucích pacientů k rozvoji kloubních onemocnění významně přispívá nezdravým životním stylem. Co tedy můžete udělat pro zdraví svých kloubů?

  • Vyvarujte se úrazů a pádů — noste kvalitní boty s protiskluzovou podrážkou, dobrou pomůckou pro stabilitu jsou i speciální hole určené na tzv. nordic walking.
  • Bojujte s nadváhou. Každý kilogram navíc zatěžuje páteř i klouby celého těla.
  • Nepřetěžujte jednostranně a dlouhodobě klouby a páteř — nevhodná je dlouho trvající fyzická námaha, ale i nadměrná fyzická zátěž při sportu. Dbejte na dostatečný odpočinek.
  • Nenoste těžká zavazadla, pořiďte si tašku a kufry na kolečkách.
  • Noste vhodnou obuv s dostatečnou oporou klenby nohy — nese celou vaši váhu a pokud je nesprávně zatížena, klouby se přetěžují a předčasně opotřebovávají.
  • Nestyďte se používat hole, berle, ortézy, které vám doporučí lékař — tyto pomůcky chrání klouby před přetěžováním.
  • K pracovnímu stolu si pořiďte vhodnou židli, odpovídající ergonomickým požadavkům.
  • Při artróze rukou používejte psací pomůcky s větším průměrem násadky.

Co může ještě pomoci

Preventivně nebo v prvních nejmírnějších stadiích onemocnění vám mohou pomoci i volně prodejné doplňky stravy s obsahem glukosaminu a chondroitinu.

Tyto látky jsou základní stavební složkou kloubní chrupavky, pomáhají klouby chránit a vyživovat a přispívají k jejich lepší pohyblivosti.

Stále většího významu nabývá i další látka — kyselina hyaluronová, jejímž zdrojem je hyaluronan sodný. V kloubu se běžně vyskytuje, je hlavní součástí nitrokloubní — synoviální — tekutiny. Ta má v kloubu roli maziva a tlumiče nárazů, čímž chrání chrupavku před poškozením.

Celý kloubní systém je úzce propojen a kloubní chrupavka i synoviální tekutina se vzájemně ovlivňují, bez zdravé synoviální tekutiny není možné udržet chrupavku nepoškozenou.

Degenerativní onemocnění kloubů a jiné patologické procesy v těle, jako jsou záněty, mají nepříznivý vliv na obě základní části kloubu — na kloubní chrupavku i na synoviální tekutinu.

Při postižení kloubů osteoartrózou klesá koncentrace kyseliny hyaluronové v synoviální tekutině 2–3x. Při zmenšení množství synoviální tekutiny nebo její snížené viskozitě dochází v kloubu k jeho nedostatečnému promazávání, a tím narušování chrupavky — bez ohledu na příčinu kloubního onemocnění.

Foto Shutterstock