Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je obávaný plevel, protože v půdě bohaté na dusík se rozrůstá velmi ráda. Vyplít ji ze záhonů není snadné, neboť z kousku oddenků vyroste nová – pozor proto, když je dáváte na kompost. Buď musí projít horkou fází kompostování, nebo je předem usušte. Bezpečně je spolu s celou natí zpracujete v kopřivovém výluhu a získáte zdarma prvotřídní hnojivo.

A pokud přihlédnete k dalším darům, které nám kopřiva nabízí, budete se na ni nejspíš dívat shovívavěji. Důležité je i to, že vám prospěje a přitom jí je všude hojnost, sklizní ji rozhodně neublížíte - narozdíl od kupříkladu medvědího česneku, jehož popularita vede k slepému drancování. Mnohým totiž nestačí pár listů jako koření, potřebují plné sklenice pesta na celý rok - a plané porosty bezohledně devastují, co na tom, že za pár let zmizí. Když této rostlině vezmete více než tři listy, časem zajde...

Kopřiva nabitá antioxidanty

Kopřivový špenát je jarní klasika. Z mladých listů a výhonků chutná nejlépe, ochucený česnekem a zjemněný olivovým olejem, smetanou či sýrem si nezadá se špenátem pravým. Kopřivy jsou na rozdíl od něj zdarma a bez práce. Navíc patří mezi nejuniverzálnější léčivé rostliny. Ulevují při dně, revmatismu, alergii, mírně snižují hladinu cukru v krvi, mají silné detoxikační účinky. Obsahují mimo obvyklé spektrum látek také serotonin, železo, draslík i flavonoid kvercetin.

Oblíbená je jarní nádivka a polévka s jemně nasekanou nebo rozmixovanou kopřivou. Pro použití zasyrova kopřiva příliš vhodná není, do salátů či smoothies lze přidat mladé výhonky raději po spaření, které pálivou kyselinu mravenčí ukrytou v chlupech odstraní.

Mladé výhonky jsou nejlepší

Pokud budete kopřivu sklízet pravidelně, bude rychle obrážet a vy budete mít k dispozici mladé výhonky po dlouhou dobu. I kopřivu na sušení, ze které připravíte očistný čaj, je nutno sklízet před rozkvětem.Nálev se obvykle uživá po tři týdny dvakrát denně. Můžete si jím i přelít vlasy. Pozor na to, že neustálé užívání vhodné není a může i uškodit, jako ostatně u naprosté většiny léčivých rostlin. Sušené podrcené kopřivy prospějí v zimě i drůbeži jako vitamínový přípravek.

Pár trsů kopřivy je však v koutě zahrady dobré ponechat volně růst a kvést – kopřiva je totiž jedinou potravou housenky babočky kopřivové. Když není kopřiva, nebudou ani krásní pestří motýli.