Název nebezpečného očního onemocnění napovídá, že k němu nejčastěji dochází v pozdějším věku a že makulu poškozují degenerativní změny.

„Kolem padesátky se mi zhoršil zrak. Nač jsem se podíval, bylo tak nějak divně zprohýbané. Protože už léta nosím brýle, říkal jsem si, že budu potřebovat nové. Jenže u očního lékaře mi došlo, že je to jinak. Že mi hrozí slepota,” líčí Jiří okamžik, kdy zjistil, že důležitá část jeho oka je zničena.

Nemoc oční sítnice

Degenerativní změny žluté skvrny v oční sítnici se zpravidla objevují u lidí starších čtyřiceti let. S příbývajícím věkem riziko onemocnění roste.

Po čtyřicátém roce života by lidé měli mezi pravidelné preventivní prohlídky zařadit i odborná oční vyšetření.

Projevy poškození sítnice však nebývají zprvu zcela zřejmé už kvůli tomu, že nejprve je zasaženo jedno oko, zatímco druhé se snaží ztrátu kvality zraku vyrovnat. Ale i v něm dříve či později choroba propukne. Také pro makulární degeneraci platí: Čím dřív ji lékař rozpozná, tím větší šance na uchování zraku pomocí moderních léků existuje.

Nemocným běží čas, hrozí jim slepota

Nebezpečná je především forma degenerace, která se označuje jako vlhká. Ta postupuje rychle, během několika týdnů či měsíců dokáže člověka oslepit.
Od samého počátku této nemoci postižený ztrácí schopnost číst, nerozezná známé tváře, barvy, tvary vnímá pokřiveně.

Prvními subjektivně pozorovatelnými příznaky jsou

  • zamlžený pohled s šedavou skvrnou uprostřed
  • neobvykle rozostřený obraz nebo rozvlněné, zprohýbané linie a písmena

Příčinou je prorůstání sítnice cévami, prosakování krve do sítnice, otok sítnice, a vznik jizvy. Vlhká forma věkem podmíněné makulární degenerace se vyskytuje asi v jedné desetině případů, je však odpovědná za těžkou až úplnou ztrátu zraku u devíti z deseti pacientů.

Včasná léčba pomocí moderních léků či laseru dokáže postup onemocnění brzdit nebo zastavit.

Udělejte si test

Jednoduchým testem, kterým lze zjistít změny signalizující vlhkou formu choroby, je vyšetření pomocí Amslerovy mřížky. Můžete ji získat u svého očního lékaře nebo si ji zde prohlédnout

Návod:

  1. Nosíte-li brýle na čtení, nasaďte si je, pak zakryjte jedno oko rukou či kapesníkem a pozorujte mřížku ze vzdálenosti 30 až 40 cm v dobře osvětlené místnosti.
  2. Dívejte se jenom na černý bod uprostřed obrázku a sledujte, zda vidíte čtvercovou síť jako pravidelnou, nebo zda některé čtverce nechybí či nejsou deformovány.Stejně vyzkoušejte i druhé oko.
  3. Zjistíte-li změny na čtvercové síti, bez otálení se obraťte na očního lékaře!

Suchá forma choroby probíhá pomaleji

Takzvaná suchá forma věkem podmíněné makulární degenerace probíhá naopak pozvolně. Zrak se zhoršuje v průběhu let.

Prvními příznaky jsou

  • rozmazané vidění
  • zhoršené vidění za tmy nebo za soumraku
  • zhoršení možnosti čtení nebo zaostření na jeden objekt

Příčinou onemocnění sítnice je zánik pigmentových a světločivných buněk. Tento stav nelze léčit. Lékaři doporučují potravinové doplňky s obsahem luteinu, vitaminu E, zeaxantinu a zinku. Obecně pak postiženým podobně jako jiným slabozrakým lidem slouží různé pomůcky – lupy na čtení a na sledování televize, kapesní dalekohledy atp.

Foto Shutterstock.com