Vysoký krevní tlak: 140 na 90 a víc. Jak ho snížit?
12. 2. 2014

Vysoký krevní tlak: 140 na 90 a víc. Jak ho snížit?

Zprvu potíže nepůsobí, časem však přivodí vážné zdravotní problémy, někdy i smrt. Prvními příznaky mohou být závratě, bolest hlavy, únava, nervozita. Hrozí poškození srdce, ledvin, oči a cév. Čím léčit hypertenzi?

U 90 % populace není příčina vysokého krevního tlaku (neboli hypertenze) známá. Ví se jen, že mezi faktory zvyšující riziko hypertenze patří strava s vysokým obsahem sodíku, nedostatek pohybu, stres, obezita a dědičnost.

Muži jsou přitom k vysokému krevním tlaku dvakrát náchylnější než ženy. 

Důsledkem neléčeného vysokého krevního tlaku může být

 • infarkt myokardu,
 • mozková mrtvice,
 • selhání ledvin,
 • postižení cévního zásobení oka.

Nadměrný tlak přispívá také ke vzniku aterosklerózy – ukládání cholesterolu do cévních stěn. 

Který tlak je vysoký?

i

Nejvyšší tlak (první hodnota udávaná v milimetrech rtuťového sloupce) je ve chvíli, kdy se srdce stahuje (stahu se říká systola, proto se nazývá systolický tlak) a vypuzuje krev do aorty.

Nejnižší tlak (druhá hodnota) je v okamžiku, kdy srdce mezi dvěma stahy ochabuje a znovu se plní krví (tato fáze se nazývá diastola, proto diastolický tlak).

Krevní tlak je síla, kterou působí krev na cévní stěny.

Podle nejnovějších doporučení Světové zdravotnické organizace má normální krevní tlak hodnoty 130/85 mm Hg, přičemž za optimální se považují hodnoty mírně pod 120/80 mm Hg.

O vysokém krevním tlaku se dá hovořit ve chvíli, kdy vám lékař nejméně při dvou oddělených měřeních zjistí hodnoty vyšší než 140/90 mm Hg.

Vysoký krevní tlak by se dal v současnosti nazvat takřka „lidovou“ nemocí. Normální krevní tlak má totiž podle odhadů méně než 40 % mužů a 60 % žen ve věku od 25 do 74 let.

Od 50 let výše má příliš vysoké hodnoty krevního tlaku v podstatě každý druhý z nás. Přitom bohužel panuje poměrně rozšířená pověra, že ve vyšším věku může člověk mít i vyšší krevní tlak, aniž by to poškozovalo jeho zdraví. Není to pravda.

Hodnoty krevního tlaku podle Světové zdravotnické organizace

 Tlak  systolický
(mm Hg)

 diastolický
(mm Hg)

optimální <120  <80
normální <130  <85
ještě normální   130–139    85–89
mírná hypertenze (stupeň závažnosti 1)   140–159    90–99
středně těžká hypertenze (stupeň závažnosti 2)   160–179   100–109
těžká hypertenze (stupeň závažnosti 3) >180 >110

Kdo je v ohrožení

Vysoký krevní tlak může postihnout každého, přičemž ve většině případů se nepodaří zjistit žádnou organickou příčinu. Na to, že můžete mít vysoký krevní tlak, byste měli pomýšlet ve chvíli, kdy se vás týká některý z následujících rizikových faktorů:

 • rodinné dispozice ke zvýšenému krevnímu tlaku,
 • nadváha,
 • nedostatek pohybu,
 • stres,
 • zvýšená konzumace soli.

Vysoký krevní tlak je také velice často spojen s dalšími chorobami, například cukrovkou typu 2, zvýšenou hladinou cholesterolu nebo dnou. Někdy bývá důsledkem jiného onemocnění — například ledvin nebo chorobných změn hladiny hormonů.

Nejdůležitějším vyšetřením v případě podezření na vysoký krevní tlak je jeho změření. Spousta lidí ovšem trpí syndromem bílého pláště – krevní tlak se jim zvýší jen pouhou přítomností v ordinaci nebo dokonce jen pomyšlením na byť jednoduché vyšetření.

Aby byly výsledky měření opravdu prokazatelné, doporučuje se opakované měření nebo dlouhodobé měření během celých 24 hodin. Pokud toto měření prokáže vysoký krevní tlak, měli byste absolvovat další vyšetření (očního pozadí, srdce a ledvin), která prokáží, nebo vyloučí eventuální další škody na vašem zdraví, například zmiňovanou aterosklerózu nebo změny na srdečním svalu.

Máte-li problémy s tlakem, je výhodné pořídit si domácí měřič tlaku. Jeho cena se pohybuje zhruba od tisíce korun výše. Ovšem vyplatí se pořídit si kvalitní přístroj. Měřič kupujte zásadně v lékárnách nebo prodejnách zdravotnických potřeb, neznačkové výrobky hodnoty krevního tlaku často poměrně významně zkreslují.

Jak doma měřit krevní tlak

Měření samo je velmi jednoduché, důležité ovšem je, aby předloktí nebo zápěstí s měřičem tlaku bylo na úrovni srdce – příliš vysoké nebo nízké umístění zkresluje výsledek. Při měření buďte v klidu, nehýbejte se a ani nemluvte — mluvení totiž krevní tlak zvyšuje!  

 • Měřte si krevní tlak pokud možno pravidelně, ve stejných hodinách a vždy na stejné paži. Poraďte se případně s lékařem.
 • Před měřením se několik minut vsedě uvolněte, abyste se fyzicky i duševně zklidnili.
 • Vyčkejte alespoň minutu, než provedete další kontrolní měření.
 • Všechny naměřené hodnoty si zapisujte do jednoho sešitu. 

Pomoci může i počítání do deseti 

Na vysoký krevní tlak lékař obvykle předepíše léky, které byste měli pravidelně užívat. V každém případě oznamte lékaři všechny další léky, které berete — některé z nich mohou krevní tlak zvyšovat, nebo ovlivňovat působení jiných léků.

Počítejte s tím, že léky na tlak už zřejmě budete brát do konce života. V žádném případě léky bez vědomí lékaře nevysazujte. Normalizace krevního tlaku je důsledek léčby a ne známka toho, že je léčba už zbytečná!

Doporučí-li vám lékař ještě před nasazením léků změnu životního stylu, poslechněte ho. Někdy i vcelku nenáročná opatření mohou krevní tlak upravit natolik, že léky nebudou zapotřebí.  

Máte-li nadváhu, pokuste se zhubnout. Srdce člověka s nadbytečnými kilogramy se musí mnohem více namáhat a tato vícepráce způsobuje zvýšení krevního tlaku. Naopak zhubnutí vede ke snížení tlaku.

Snažte se snížit každodenní stres a napětí. Naučte se relaxační techniky, jakou je například autogenní trénink. Někdy ovšem postačí i známé pravidlo Počítej do deseti! Než se rozčílíte, vzpomeňte si na ně a navíc zhluboka dýchejte. Možná zjistíte, že vaše rozčilení nebo vztek už nejsou tak velké…

Omezte spotřebu soli. Přestože se odborníci o vlivu neslané diety neustále dohadují, shodli se na tom, že účelné je snížit spotřebu soli pod 5 g denně. Toto opatření vede ke snížení krevního tlaku o 5 mm Hg, organismus lépe reaguje na léčbu léky. Díky tomu někdy může lékař snížit jejich dávkování. Čím menší dávky léků, tím méně vedlejších účinků.

Snažte se pravidelně věnovat vytrvalostním sportům. Pravidelně v tomto případě znamená 3−5x týdně 20 až 60 minut sportovní činnosti. Najděte si odvětví, které vás bude bavit, a pokud jste dosud nesportovali, poraďte se s lékařem o přiměřené zátěži. Testy prokázaly, že toto opatření sníží krevní tlak o hodnotu okolo 15 mm Hg.

Čas od času si při sportování nezapomeňte změřit krevní tlak, nebo si nechte přeměřit tzv. zátěžové EKG.    

i

Existuje jednoduchý test, jak zjistit, zda se nezatěžujete příliš: váš puls by nikdy neměl překročit hodnotu 180 tepů za minutu, od kterých odečtete svůj věk (například 180 − 50 roků = bezpečná hranice je 130 tepů/min.). Pokud se tak stane, snižte zátěž, až se puls opět dostane do bezpečných hodnot.

Které sporty jsou vhodné při vysokém krevním tlaku? Především vytrvalostní sporty jako walking (rychlá chůze), běh, cyklistika, jízda na běžkách a turistika.

Méně vhodné jsou sporty s nárazovou zátěží jako posilování, horolezectví nebo sprint.

Co jíst

 • Bílé maso: Zejména drůbež a ryby, které obsahují také tzv. omega 3 mastné kyseliny s antisklerotickým účinkem (týdenní dávka ryb by měla být alespoň 2 x 200 g).
 • Kvalitní rostlinné oleje (za studena lisovaný olivový, sezamový či lněný olej).
 • Potraviny s větším množstvím vlákniny (především zeleninu a ovoce).
 • Tmavý chléb, tmavé pečivo, dalamánky, celozrnné těstoviny, rýži Natural.
 • Čerstvě vylisované šťávy z červené řepy, karotky, celeru, petržele, špenátu, citrusových plodů a rybízu.
 • Česnek (stačí jeden stroužek denně). 

Pro Receptář Soňa Havlová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

tep

(), 18. 5. 2016, 13:21

Pri měření tlaku mám tep kolem 100 ,je to v normě?

dotaz

(), 29. 4. 2016, 14:30

prosim vas,poradte mi co mam delat. Trpim znacnymi migrenami,coz me stoji moc usili abych si udrzel praci.jak mile me zacne bolet hlava tak v zapeti prijdu o praci a zamestnavatel to nepochopi a jsem bez prace.Predem dekuji, email je jeanmariezp@seznam.cz

vysoký systolický tlak

(), 5. 1. 2016, 10:29

Více jak 5 let mám vysoký systolický tlak -170 - 190 a tep - 65 -95.Poraďte jak tyto nepříznivé hodnoty snížit.Dosud se mi to nedaří..čekám odpověď.
Poznámka redakce:Dobrý den. Otázku jste položil čtenářům internetového Receptáře. Možná Vám někdo popíše svou zkušenost, ale odborná lékařská rada to nebude. Předpokládáme, že dodržujete doporučení uvedená v tomto článku. V tom případě je zcela na místě obrátit se s dotazem na svého praktického lékaře či specialistu.

krevni tlak

(), 26. 11. 2015, 16:50

Dobrý den moje hodnoty kravního tlaku se pohybují kolem 135/73 tep 55 věk 25let (bez výkonu) jinak aktivně sportuji jsou tyto hodnoty v normě? Děkuji za odpověď.

Tlak

(), 30. 9. 2015, 09:12

Dobry den chtel jsem se zeptat je mi 26 let a chodim darovat plazmu dneska jsem tam byl a pani mi merila tlak ktery byl 170 na 120 uz pri dalsich navstevach jsem mel u vsech vysoky tlak pani rikala ze v mem veku to neni normalni a ze jsem jak 70 lety clovek dekuju za odpoved

RE: Tlak

(Jitka), 30. 9. 2015, 09:37

Neváhejte a zajděte k praktickému lékaři. Budete pravidelně užívat léky a možná se vám díky lékařovým zjištěním a doporučením podaří upravit životosprávu a tlak snížit i jinak než jenom pilulkami. Ale běží vám čas...

RE: Tlak

(), 30. 9. 2015, 09:45

Dekuju moc za odpoved je pravda ze mi v posledni dobe moc picha na hrudi a pani me tam moc nepotesila a s tim casem ? To muzu i infarkt dostat ze?ja mam zivoto zpravu v poradku je pravda ze v mladi jsem pil i 9 kaf denne ale ted uz vubec maximalne 1 tak to vubec nechapu a to mi je 26 dekuju

vysoký tlak je nebo ne?

(), 10. 8. 2015, 08:08

Dobrý den chtěla jsem se vás můj přítel má podezdření že má vysoký tlak...může to být náznak třeba že se moc potí? sotva vyleze a hned je mokrý ani srcha mu nepomáhá....může to být aji vysoký tlak? děkuji za odpoved...

RE: vysoký tlak je nebo ne?

(Redakce), 10. 8. 2015, 10:40

Dobrý den. Pro jistotu připomínáme, že otázku jste položila čtenářům internetového Receptáře. Možná Vám někdo popíše svou zkušenost, ale odborná lékařská rada to nebude. Doporučujeme, obraťte se vy či přítel s dotazem na svého praktického lékaře či specialistu.

prechodny vyssi tlak

(), 1. 8. 2015, 12:57

Dobrý den, celé léta jsem neměla problém s vysokým tlakem,jelikož se něčím asi ve25 let. Je mi 61 let a užívám dopegyt a tritace 5mg. Minulý týden jak byli změny počasí tak od té doby mám tlukot až u srdce. Mimo jine mám diabetes 2 a ráno beru 8 prášku. T.j. na cukrovku beru léta januvii a amaryl 2 ale užívám jen půlku. Není mi zle ale tlukot občas mám až v krku. A potom je zase fajn, merim se každé 2 hod. A asi ten přístroj není nastaveny. Měření je dvakrát po sobě a je vždy jiné. 167/112, 168/94, 137/113.....myslím,ze to počasínnení staly a při bouřce to asi začalo. Trvá mi to celkem asi týden. Děkuji za odpověď.

RE: prechodny vyssi tlak

(Redakce), 2. 8. 2015, 15:51

Dobrý den. Pro jistotu připomínáme, že otázku jste položila čtenářům internetového Receptáře. Možná Vám někdo popíše svou zkušenost, ale odborná lékařská rada to nebude. Doporučujeme, obraťte se s dotazem na svého praktického lékaře či specialistu.

Méně vhodné jsou sporty s nárazovou zátěží jako posilování, horolezectví nebo sprint?

(), 22. 7. 2015, 15:52

"Dlouhá desetiletí se chybně považovalo cvičení se zátěžemi za nevhodné, ba dokonce za jednu z příčin vzniku hypertenze. Dnešní poznatky jasně prokázaly, že posilování vede k nižší resistenci periférie těla a tím přispívá k udržení tlaku krve v normě. Máme k dispozici i publikace, v nichž je posilování jasně definováno jako prostředek ke snížení tlaku krve, zvláště diastolického (Graves. Franklin, 2001). Na základě více jak 35 let praxe můžeme zodpovědně prohlásit, že posilování (cvičení ve fitcentru s činkami, kladkami a na přístrojích) je účinný nástroj celoživotní kontroly hladiny krevního tlaku. Kdo chce zabránit vzniku prehypertenze a hypertenze, měl by pravidelně posilovat."
PaedDr. Vladimír Kolouch, Ph.D

Vysoký tlak

(Trol ladislav), 15. 2. 2015, 10:22

Je mi 62. Mívám tlak 140/85 a méně doma měřený. Ovšem v ordinaci je to kolem 150-160/90. Přestěhoval jsem se nyní a šel jsem na vst. prohlídku. Nikdy jsem tam nebyl. Při čekání v čekárně se mi udělalo zle a šel jsem zvracet. Nemívám tyto problémy. Ale tam to bylo tak hrozné, že jsem musel opustit čekárnu a jít se projít. Pak změřila sestra tlak. Všiml jsem si, že na tlakoměru bylo 158/90 ale napsali 160.Už rok neberu prášky na tlak. Přestal jsem, protože jsem po nich přibral nejméně 10 kg. Draslík, draslík draslík. Byl jsem líný a měl jsem pořád chuť jíst. Někdy mi připadá, že zdravotnictví potřebuje nemocné lidi aby vydělávalo na úkor pacientů. Jak si vysvětlit, že po práškách na tlak se přibírá na váze. Všechny co jsem kdy poznal, po práškách na tlak přibrali. A důsledek vysokého tlaku je nadváha a obezita. JAK JINAK. Někdy jsou prášky na prášky!

VT

(), 11. 12. 2014, 09:02

Je mi 17 a mám tlak od 160/100 až 200/130. Závodně hraju hokej a chodím cvičit ale tlak se mi pořád nelepší neví někdo co bych mohl ještě dělat?

RE: VT

(), 7. 7. 2015, 11:06

Taky hraju profisionálně hokej a mám ho zvýšený, možná je to tím stresem.. a za koho hraješ? :D

VT

(), 2. 12. 2014, 07:51

Je mi 65 let a můj tlak se dost mění a to od 116/65 a tep dokonce i 45 až i na úroveň 220/120. Jsem diabetik a píchám si inzulín. Na tlak beru ráno loristu, cint a nyní mi přidali ještě loristu na večer. Jsem bývalý sportovec a i dnes chodím do fitka min. 4xtýdně a ještě doma šlapu na rotopedu tak 2-3týdně po 40-60min. Měřím 186, ale vážím nyní 136kg. Měl jsemi 156kg, ze kterých jsem ubral cca 40kg jenže nyní po operaci ramene jsem 20kg zase přibral. Taky jsem před operací sportoval až 20hodin týdně. Při cvičení si měřím tep abych si mohl řídit intenzitu. Neflákám se a za jeden trénink vydám od 350do 520kcal. Jsem spíše silový typ jenže mám problémy s páteří a koleny, mám diabetickou polyneuropatii a nohy praktucky nemohu cvičit a dělá mi problém i obyčejná chůze. Ze země se zvedám velmi obtížně, asi jako vzpěrač s nejtěžší činkou. Ten vysoký a hlavně kolísavý tlak mne děsí. Občas se mi stává, že mi vynechává tep(proto asi ty hodnoty 45), poznám to i pocitem a při měření se mi to potvrdí.. Jenom ještě, i při cvičení naprosto stejného tréninku se mi někdy tep zvedá až na 130, klesá pomalu a jindy se nemohu dostat přes 110. Jinak se snažím mít tep min okolo 100-110. Můžete mi poradit?

VT

(), 22. 10. 2014, 20:27

Jsem diab.2.typu a jemi 64let. Mám nadváhu, ale pravidelně chodím do fitka i když nyní po operaci jsem trochu vysadil. Beru lékyna tlak (loristu a cint). Bohužel mám stále VT a to až 180/74-100. Spodní mám většinou v normě. Nevím zda mohu cvičit, cvičím s tepoměrem, vzhledem VT. Taky by mne zajímalo, zda mám něco změnit, léky,cvičení ..?

lepsi nevedet

(), 7. 10. 2014, 01:31

jak dlouho vydrzi clovek ktery meri 170 vazi 60 a normalne tlak 145/100 nekdy i 180/115 a nekdy i krece do tvare ze se mi pusa krouti nemam cit v rukach a krece do ruk a vysetreni mi naplanovali az za mesic ze maji plno a to nevim ani jaky sem mel tlak kdyz mi volaly sanitku to sem mel obavy ze zastavy srdce a urco sem mel vyssi nez 180/115 protoze pritom me jen pichalo na srdci poradi nekdo ?

RE: lepsi nevedet

(), 7. 10. 2014, 01:40

a je mi 25 a ten tlak zmeren doma vklidovem rezimu

Dotaz

(), 15. 5. 2014, 08:08

Dobrý den.

Můj tlak je při domácím měření je 145/70 a tep 47. Měřím se pravidelně a naměřené hodnoty jsou přibližně stejné. Měl bych se léčit? ( věk 62) Děkuji

RE: Dotaz

(josef novák), 7. 8. 2014, 12:55

Okamžitě k lékaři! Nepodceňovat tichého zabijáka. Až vám praskne žilka, nude pozdě!

RE: Dotaz

(Redakce), 15. 5. 2014, 12:57

Dobrý den,
není v silách redakce, abychom Vám byli schopni odpovědně poradit. Obraťte se na svého lékaře!

tep

(), 18. 3. 2014, 15:37

Při měření v klidu mám tlak 110/75 ale tep 105. Co s tím,je třeba užívat léky na vysoký tlak ?

príčína vysokeho tlaku

(), 6. 3. 2014, 11:20

v decembri mi vyletel tlak 240 na 110, bol som i v nemocnici a nezistlili pravu príčinu..zmenili mi lieky..bol som i na sono atam zistili,že ma mam zhrubnutu st. zlaziu a uzliny v nej a kalcikaty a je to mozne že to ma vplyv na vysoky tlak

vysoký krevní tlak

(Iva Kubínová), 27. 2. 2014, 13:09

Při plánované operaci byl na sále naměřen tlak 220/115 a tak byla operace zrušena.S vyšším tlakem se léčím asi 5 let vše bez nějakých problémů 138-140/70.Co udělat aby se tlak snížil v co nejkratší době a já mohla podstoupit operaci.Znamená to pro mě dost velký stres a jsem pod velkým tlakem.Dříve jsem trpěla tlakem nízkým 90/60.Děkuji

Zbavil jsem se léku na vysoký tlak

(Jiri99), 8. 2. 2014, 20:01

Jak jsem se zbavil léku na tlak já? Kupa ovoce, zeleniny, syrové stravy. Absolutně žádná sůl. Žádné pečivo. Žádné sýry.

RE: Zbavil jsem se léku na vysoký tlak

(tlak), 23. 4. 2014, 15:44

Takže zhubnout, necpat se lepkem a "prázdnými" (rychlými cukry bez stopových prvků=bílá mouka) sacharidy a mít dostatek draslíku...

RE: Zbavil jsem se léku na vysoký tlak

(), 4. 7. 2015, 12:12

Môžem potvrdiť, je to pravda. Mám rovnaké skúsenosti. Pred tromi rokmi som schudla zo 105 kg na 74 kg za 8 mesiacov, nedobrovoľne, po náhlej smrti môjho manžela. Cítila som sa výborne, hoci ma sprevádzalo vážne ochorenie. Na príkaz lekárom som držala prísunu dietu - neslané, bez akéhokoľvek tuku, mohla som jesť veľa, ale len zemiaky, ryža, bezvaječné cestoviny, ovocie, zelenina, med, džem, sucháre, bez mliečnych výrobkov, dochucovať, vanilkovým cukrom, bylinkami. Vysadili mi lieky na tlak, na srdce som brala o polovicu menej. Ale keďže som po toľkej strate váhy zle vyzerala, kázali mi pridať už aj mäso. a keď som zistila, že sa necítim zle, pridávala som všetko a po viac ako jeden rok som skoro na mieste. Stúpol mi aj tlak, objavil sa cholesterol, veľmi ma bolí hlava, nestačí mi už pôvodná dávka liekov na tlak. Zatiaľ som ešte nebola u lekára, lebo sa cítim vinná, že som toľko pribrala, ale asi budem musieť ísť, lebo ráno sa budím na silné bolesti hlavy s tlakom 150 a viac, po užití liekov to trochu klesne, ale večer, tlak opäť stúpne. Dnes som začala opäť s prísnou dietou. Verím, že to prejde.
Strava a pohyb sú najlepšie lieky! držme sa toho, kýmnie je neskoro. Prajem veľa zdravia

vysoký tlak

(), 1. 12. 2013, 09:12

Je mi 39 let nikdy jsem s tlakem neměla problém v létě se mi začalo špatně dýchat,vysoké neustupující bolesti hlavy zjištěn vysoký tlak.beru léky a průměr mám 145-140 na 105-100. Z počátku léčby se to upraví,ale pak to spadne do opět vysokých hodnot. Léky,které mám jsou již 3.v pořadí.může se to prosím ještě srovnat? Nebo jak bych měla postupovat dál? Moc děkuji za odpověd.

RE: vysoký tlak

(tlak), 23. 4. 2014, 15:42

Já jsem úpravou stravy podle stobklub.cz (zdarma) shodil za tři měsíce 15kg a tlaky šly oba dolu o 20. Možná to ale nebylo jen nadváhou, ale i nedostatkem stopových prvků a bílkovin v mé dřívější stravě.

tlak

(abstraktismus), 28. 11. 2013, 22:09

Bude mi 15 let a vazim 75 kg, a mam tlak vetsinou okolo 130-140 na 75-85..ale taky se mi casto stava ze mam tla 105 na 68 treba a pak si ho treba druhej nebo jeste ten den zmerim a mam 155 na 95?mamjit k doktorce aby me poslala na vysetreni?

RE: tlak

(Bolek), 29. 11. 2013, 10:56

Ano.

zvýšený krevní tlak

(), 11. 7. 2013, 13:43

Dobrý den všem. Ráda bych věděla zda je normální, že když si změřím po ránu tlak (8-8,30 hod) a mám např. 135/85 a pak ho změřím třeba v 10 hod., tak mám 155/90. Mění se během dne z normálního tlaku na vysoký nebo bych měla mít celý den ten ranní? Ději vám za odpověď.

Zvýšený tlak

(), 18. 2. 2013, 18:32

Můj taťka má tlak 180 na 90 může to být smrtelné ? prosím o rychlou odpověď, PS: Je v nemocnici

RE: Zvýšený tlak

(), 19. 2. 2013, 11:13

Radime, jak se v článku píše, vysoký tlak se léčbou a změnami životosprávy dá snížit a udržovat na přijatelných hodnotách. Lékaři tatínkovi jistě něco naordinují a doporučí mu další postup. Asi se bude hodit, když se v nemocnici zeptáte, zda můžete tátovi po návratu domů pomoci a jak. Třeba se změnami v jídelníčku nebo tak něco. To závisí na situaci, kterou nejlépe posoudí doktor.

RE: Zvýšený tlak

(Carlos), 9. 5. 2013, 12:47

Všem - snižte příjem soli, opravdu to zafunguje.

RE: Zvýšený tlak

(Vada), 10. 6. 2013, 13:56

Já mám vysoký krevní tlak už 4 roky,projevilo se mi to v těhotenství,neberu žádné prášky,nesolím,hýbu se a přesto ho mám :(...K doktorovi se bojím jít,vždy na gynekologii mi naměří vysoký tlak a posílají mě k obvoďákovi,ať se nechám vyšetřit a napsat prášky...Nechci brát prášky...Neexistuje nějaký zázračný přípravek,čaj,jídlo,nebo něco jiného než prášky na snížení??Děkuji

RE: Zvýšený tlak

(tlak), 23. 4. 2014, 15:49

Je to jen můj soukromý odhad, ale víc než polovina lidí to má způsobené jen stravou. Začal bych extrémem, tedy vyhodit komplet pečivo a nahradit zeleninou a luštěninami, k tomu hlídat poměry bílkoviny/tuky/cukry a pravidelně jíst. I kdybyste neměla nadváhu, tohle vám neublíží. Za měsíc sama poznáte, jestli je to správná cesta, zda to úplně zrušit či korigovat. Pomůcky zdarma: stobklub.cz, kalorickétabulky.cz či x dalších online kalkulaček.

No a jestli vám ten měsíc hlídání se za pokus nestojí, jděte na prášky. Zázraky se nedějí.

9 dnů vysoký tlak

(), 2. 2. 2013, 21:52

od minulého čtvrtka(24.1.) mám naměřený urologem TK 190/120.Poslal mě na interní vyšetření-tam až za týden(31.1)odběry krve a přístroj na 24 hod.na měření tlaku.Hned druhý den ráno odevzdat přístroj a dostala jsem recept na léky na snížení tlaku-Perinalon 4 mg .Celou dobu mi tlak neklesl a byl stejně vysoký.Léky ve dvou lékárnách neměli a museli je objednat(což je fakt síla).Takže první jsem si vzala včera večer,když mi je známá dodala.Další dnes ráno.Píšu si TK ráno a večer.Stále vysoký.Teď večer jsem měla 180/95. Od včera mě bolí pravá strana zezadu,hlavně při nádechu,jakoby pod lopatkou a stále takový tlak do té strany. Mám na té pravé straně zakrnělou ledvinu(přišli mi na ni v mých 32 letech,kdy jsem zkolabovala a naměřili mi vysoký tlak.)Dnes mi je 57 let a do levé ledviny jsem měla asi 2x koliku(zánět).První v 38 letech,2 v 43 letech.Jsem pod kontrolou urologa. Teď ve 21 hod.mám tlak 170/95.Ráno asi dvě hodiny po prášku jsem měla tlak 180/113.Na kontrolu mám na internu přijít až 11.2.Což je za 9 dnů.Můj otec zemřel před 4 lety a předtím během 3 let prodělal 2x mozkovou mrtvici.

RE: 9 dnů vysoký tlak

(), 13. 5. 2014, 11:11

Zajímalo by mě, jak to s paní vypadá. Ten příspěvek je hodně zoufalý, můj názor je, že ke zvýšenému tlaku u ní velkou měrou přispěla panika.

tlak krve

(), 2. 6. 2012, 15:40

Rád jsem se poučil o vysokém tlaku krve. Napište do Receptáře též něco o nízkém tlaku. Já mívám nízký tlak, můj známý dokonce pro nízký tlak zkolaboval, že ho musela odvézt záchranka. Co je příčinou, jak se mu bránit, jaké může mít následky. Já ho zatím, na doporučení lékařů, léčím pitím kávy.

Děkuji
Vladislav Brázda

RE: tlak krve

(), 15. 2. 2014, 11:04

Kardiologové doporučují dostatečně pít vodu. Také je možné užít lékořici.

RE: tlak krve

(), 16. 6. 2013, 15:59

Na nízký tlak je,pokud dáváte přednost přírodním produktům,Emulips forte,Gama+,Alfa+.Mohu i nabídnout jejich prodej.Produkty jsou dobře snášenlivé s klasickými léky a mohou podporovat jejich účinek. Pouze Alfa+ je ze 17 druhů bylin,tak je nevhodná pro alergiky!!!

Vysoký tlak

(), 22. 3. 2012, 19:06

Od včerejška mám neustále vysoký tlak 220na 116 byla jsem v nemocnici tam mě dali infuzi po ní tlak klesl. Doma jsem byla asi 2 hodiny a opět se zvýšil byla jsem u své paní doktorky odpoledne byla mě aplikovaná injekce na močení ale tla se pořád nechce snížit jak by měl. Já se domnívám že mě to vyvolává krční páteř byla jsem před týdnem v nemocnici kde mě byly aplikovány infuze léky ale výsledek se moc nedostavil jsem objednána na magnetickou resonanci do Ustí nad Labem tak čekám jestli se diagnoza potvrdí. Na tlak se léčím už 15 let. Děkuji za radu už si opravdu nevím rady.

vysoký Systol. tlak

(), 9. 8. 2011, 10:48

Prosím, poradte , již více než půl roku mám vysoký Sys. tlak 179 - 190
Dia 68 - 79 a Puls 40 - 53. Nevím jak mám snížit Sys. tlak a zvýšit puls . Denně chodím na dlouhé procházky a pohybuji se dost. Už mě dost bolí hlava. Nevím co mám dělat.

KREVNÍ TLAK

(Martin), 31. 3. 2011, 19:39

DAdnes mi naměřla lekařka 140/90 a řekla že je to v mém věku neobvylke je mi 32 a nepiji kavu max 1-2 za tyden a to o vikendu jinak nic řikal že je to pomalu na nějaké leky to mne zarazilo proto jsem zde s tim to dotazem zda je to nějak vážné?

RE: KREVNÍ TLAK

(Soňa Havlová), 8. 4. 2011, 12:16

Pokud bylo provedeno pouze jedno měření KT, neměl by to být důvod k okamžitému nasazení léků na vysoký krevní tlak. Před nasazením léků se obvykle provádí monitorování krevního tlaku pomocí tzv. holteru - malého přístroje, který zaznamenává hodnoty v průběhu 24 hodin. Je také na vašem rozhodnutí, zda nejdřív nezkusit režimová opatření - snížit příjem soli, jíst zdravěji, sportovat, dostatečně spát atd. Držím palce!

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

Lunární kalendář

Řez ovocných dřevin - jak a kdy prořezávat

Orchideje - Jak úspěšně pěstovat doma i venku

Bylinková zahrádka - vypěstujte si koření nebo lék

Domácí chléb - od přípravy kvásku po chlebový dort

Pergoly - inspirace, postupy a fotogalerie

Grilování - recepty, tipy a triky na letní grilování

Eknihy - ke stažení zdarma o zahradě a domově

Recepty na vánoční cukroví - to nejlepší cukroví podle našich receptů

Portál provozuje Tarsago | © 2016 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS