Větší lasice hranostaj (Mustela erminea) se specializuje na hryzce, kteří jsou pro zahrádkáře skutečnou pohromou, protože ohlodávají kořeny mladých stromků čímž je obvykle zahubí. Kromě hryzců loví i hraboše. Hlodavce pronásleduje až do jejich nor, kterými se díky štíhlému hbitému tělu snadno protáhne. Nebojí se ani vody, ostatně umí velmi dobře plavat. Menší lasice kolčava (Mustela nivalis) podobně loví myši.

Lasičky tedy dokáží to, co žádná technika ani chemie nezvládne – dostat se za kořistí až do jejich komůrek pod zemí a zlikvidovat je zcela bez následků pro okolní životní prostředí. Kromě hlodavců si lasičky smlsnou i na slimácích, různém hmyzu a další drobné kořisti. Jsou hbité a rychlé a výborně šplhají.

Denní úkryt lasičky nacházejí ve stodolách a kůlnách a také v hromadách dřeva. Pokud chceme na zahradě jejich bezplatné pomoci využít, je třeba jim úkryt, ve kterém přes den načerpají síly pro noční lov poskytnout.

Rodinka na lovu

Samičky naší nejmenší šelmy, lasice kolčavy jsou menší, nežli samečci. Mohou měřit 20, ale také jen 10 cm, zatímco samečci mohou dorůst až do 25 cm. Až dvakrát do roka samička porodí vrh, který může čítat až dvanáct mláďat. Především když se přemnoží hraboši, kořist lasiček, rychle se množí i ony, a to v podstatě v kteroukoliv část roku kromě mrazivé zimy. Mláďata měsíc kojí a i poté je ještě starostlivě opatruje a chrání, celá rodinka loví společně.

Lasice hranostaj je větší (až 30 cm) a vzácnější, ale naštěstí ani hranostaj, ani lasice kolčava již nejsou pronásledovány pro kožešinu (za honosné královské hermelíny kdysi životem zaplatily statisíce lasiček) nebo mylný dojem, že loví zajíce, na něž si výjimečně troufne pouze ten nejlépe stavěný samec.

Lasička v barvě sněhu

Lasičky neznají zimní spánek a i pod sněhem nám pomáhají likvidovat přemnožené hlodavce. Nemohou si vytvořit zásoby tuku a zimu prospat jako třeba ježek – jakmile by začaly tloustnout, neprotáhly by se úzkými chodbami za svou kořistí.

Lasice hranostaj v zimě splývá se sněhem díky krásnému bělostnému kožíšku. Lasice kolčava si i v zimě ponechává na hřbetě hnědý (i když teplejší) kožíšek, v severnějších oblastech a vysokých horách se na zimu převléká do bílého.