Pokud naleznete v zemi díry s průměrem až 10 cm, kolem nichž se občas kupí vyhrabaná zemina, patrně v nich bydlí pro hlodavci, kterých se pěstitelé obávají nejvíce. Hryzci vodní (Arvicola terrestris) vyhledávají především zahrady v blízkosti vodních ploch nebo s vysokou hladinou podzemní vody.

Co na hryzce platí?

Názory a zkušenosti, jak hryzce efektivně vyhnat, se různí. Nejlepší je vyzkoušet a kombinovat různé způsoby.

  • Pouze v některých případech zabírají akustické odpuzovače hlodavců. Nejlepší je zvolit odpuzovač, u kterého je uvedeno, že působí i na hryzce, a věnovat pozornost jeho správné instalaci – je třeba jej umístit přímo do nor, aby se zvuk nesl až k podzemnímu doupěti. Přístroj musí být v provozu týdny bez přerušení a účinkuje obvykle na menší ploše, než je inzerováno.
  • Další metodou je vykuřování dýmovnicí. Je při něm třeba pečlivě ucpat veškeré otvory do nor, přičemž je někdy obtížné všechny najít.
  • Účinné je také například fukarem na listí v chodbách vytvořit průvan, který hryzci nesnášejí.
  • Stále se vracející hryzce se vyčerpaní zahrádkáři obvykle snaží vyhubit trvale. Na menších zahradách se osvědčily klasické pastičky na myši, jako návnada kousek jablka, který je nutné dobře upevnit či dokonce přivázat. Těsně před norami fungují i větší pasti na krysy, s návnadou i bez. Pasti klademe k norám večer, aby nezranily zvědavé ptáky.
  • Pracný, ale často účinný způsob je zabudování pastí v podobě velkých skleněných láhví pod nory hryzců. Tří či pětilitrovou láhev, do třetiny naplněnou vodou, zahrabeme těsně před vchodem do nory tak, že vypadá jako další vchod, hryzci si je v noci opravdu často spletou.

S trávením opatrně

Pozor na to, že jed, který působí na hlodavce, může otrávit volně žijící i domácí zvířata. Vlivem vlhkosti a deště se navíc účinnost nástrahy snižuje, toxické látky se mohou dostat i do spodních vod. I pokládání jedu do sadů a na pole podléhá přísným pravidlům, protože může ublížit zvěři; na ošetřené ploše se nejméně měsíc nesmí pást domácí zvířata. Pokud je použití jedu nezbytné, zvolíme ohleduplnější formy. Například látka, která brání krvetvorbě hlodavců, je pro predátory relativně bezpečnější než prudší jed. Návnadu v nových rukavicích (kvůli prevenci pachu) vložíme co nejhlouběji do nory.

Přirození pomocníci

S hubením hryzců nám může pomoci celá armáda lovců. Mezi elitu patří lasičky. Tyto hbité štíhlé šelmičky hraboše i hryzce celoročně pronásledují i v podzemích nor a doupat, což kočky nezvládnou. Loví i v zimě, a náročné běhání střídají s odpočinkem, ke kterému potřebují klidné místo v kůlně, kupě dříví nebo kamení. Od jara do podzimu hryzce pronásledují i užovky, rovněž i pod zemí. Na zahradě potřebují útočiště v suché zídce nebo kupě kamení a klestí. Přespávat i rozmnožovat se mohou v kompostu, který je ponechán v klidu bez přehazování několik let. ideální je kompůstek složený z vrstev větviček, listí a trávy, ohraničený laťkami nebo pruty s většími rozestupy.

Drobnější hryzce uloví poštolka, i ty největší pak káně. V noci nastupují sovy, jako jsou puštíci a kalousi. Na zahradu je můžeme přilákat vyvěšením budek - jako prevenci přemnožení hlodavců doporučuje hnízdní budky pro dravce a sovy i ministerstvo zemědělství. Káně rovněž ocení 2 m vysoké bidýlko v klidném koutě zahrady, odkud kořist vyhlíží – pokud nemá k dispozici vhodné stromy.

Krtek, který je na rozdíl od hrabošů hmyzožravec, na zahradě nijak neškodí – naopak pomáhá. Třeba tak, že likviduje mláďata hryzců přímo v podzemních hnízdech. A že jsou krtince proti škodám způsobeným hryzcem prkotinou, ví každý, kdo měl s hryzci tu čest.