Morčata jsou přátelská, přítulná a společenská zvířata. Chovají se v mnoha barvách a typech srsti, raritou je potom obří morče Cuy. Tohoto malého velkého miláčka můžeme chovat podobně, jako morčata klasická. Původ má v jižní Americe stejně jako ony, je však zatím u nás mnohem vzácnější.

„Prozatím jsou obří morčata brána jako neuznané plemeno, doposud u nás není vytvořen jejich standard,“ říká Věra Holakovská z Pnětluk, která vlastní chovnou stanici obřích morčat z Holákova hradu. Na uznání plemena však u nás řada chovatelů již pracuje, morčata cuy jsou často již brána i na výstavy ve zvláštní kategorii.

Jak se pozná obří morče?

Kromě toho, že dosahují váhy kolem 2kg, mají i další specifické odlišnosti: „Klasické morče má na přední noze čtyři prsty a na zadní tři, zatímco cuy morče jich má šest až sedm. Takzvané mnohoprstí je vlastně genetická chyba, která vzniká obřím růstem těchto milých zvířátek. Při pohybu jim však nijak nevadí“ vysvětluje chovatelka.

Cuy morčata se chovají v mnoha druzích a rázech od klasických hladkosrstých přes coronety až po roztomilé dlouhosrsté či rozetové.

Jelikož jsou obří morčata oproti klasickým dvakrát tak veliká (o hmotnosti 1900-2500 g), potřebují k chovu větší klec, minimálně jako na zakrslého králíčka. A samozřejmě i pravidelné proběhnutí po bytě či zahradě, dostatek pohybu a zábavy. Cuy morčata mají sice nárok na vyšší hmotnost, ale tloušťka škodí i jim!

Jídelníček

Obří morčata krmíme podobně, jako morčata klasická, jednou denně. Základem stravy je kvalitní seno, protože mají velkou potřebu vlákniny - to mohou mít k dispozici stále.

„Vedle sena, zeleniny a ovoce podávám morčatům různé směsi, které míchám z více druhů speciálních směsí pro morčata“ radí Věra Holakovská.

  • K obrušování řezáků potřebují tvrdý chleba a pečivo.
  • Pro dobrý zdravotní stav cuy morčat je důležitý vitamin C, který si jejich tělo nedokáže vyrobit. Kromě přísunu ve formě zeleniny jej pravidelně v sypkém stavu můžeme přidávat i do vody.
  • Vodu dáváme do napáječky, je to hygieničtější, do misky se morčata někdy vymočí, padají do ní nečistoty.

Přítulní obříci

Obří morčata jsou stejně mazlivá a při ohleduplném a trpělivém přístupu snadno ochočitelná, jako morčata klasická. Nejsou agresivní a nekoušou. (Na malé děti je proto třeba pečlivě dohlížet a stále vysvětlovat – morče se neumí bránit například příliš silnému objímání).

Cuy morčata jsou však ještě více fixovaná na „svou“ rodinu. Klasické morče si může vzít do ruky a mazlit se s ním téměř každá návštěva, obří morčata jsou opatrnější. Zvyknou si jen na „své“ lidi a k cizím se chovají obezřetně.

Tip: „Jestliže chovatel hodlá držet cuy morče pouze jako domácího mazlíčka, je nejvhodnější sameček. Je víc mazlivý a vytvoří si k člověku velmi dobrý vztah, stane se jeho kamarádem a vyloženě se na něj těší.“ radí věra Holakovská

I pro cuy morče platí, že o samotě, bez zájmu a společnosti velmi strádá. Pokud se mu nemůžeme denně dostatečně věnovat, chováme vždy párek nebo alespoň dvě samičky. Nikdy však morčeti do klece nedáváme jako kamaráda potkana (potkan morče zpravidla pokouše) ani zakrslého králíčka (mohou se skamarádit a tolerovat, ale každé zvířátko má jiné potřeby a nároky).

Zdravé a odolné cuy

„Jelikož obří morčata nejsou příliš známá a u nás se málo chovají, nejsou přešlechtěná ani zdegenerovaná, a proto jsou zdravá. Nepotřebují žádné očkování jako například králíčci, pro dobrý zdravotní stav jim plně postačuje vhodná a vyvážená strava a čistota v kleci, v níž žijí.“ shrnuje další výhody morčat cuy Věra Holakovská. „Veterinárního lékaře zpravidla budete potřebovat pouze ke stříhání přerostlých drápků.“ dodává.

„Musím však varovat začínající chovatele, aby v žádném případě nenakrývali klasické morčátko cuy morčetem. Ke spáření dojde bez problémů, ale klasické morče rodí mláďata o hmotnosti 80 až 120 g, kdežto cuy mláďata mají porodní váhu 220 až 250 g. Takový porod by mohl normální samičku připravit o život,“ zdůrazňuje chovatelka.

Jaké jsou ceny?

Za samce cuy morčete s rodokmenem zaplatíte u chovatele zhruba 1000 Kč a za samičku 1500 Kč.

Foto Morguefile.com a archiv Věry Holakovské