Hlemýždě zahradního zná každý a když není schovaný pod listy či ve vysoké trávě, jeho krásnou a velkou ulitu nelze přehlédnout. Půvabné výtvory přírody však nosí na zádech i menší šnečci, páskovky. Žije jich u nás více druhů a jejich „domečky na zádech“ jsou často zdobeny proužky, tedy pásky. Ulity si vyrábějí stejně, jako hlemýžď zahradní, z uhličitanu vápenatého, který vylučují z těla.

Šnečci po keřem

Páskovka keřová (Cepaea hortensis) má proužkované ulity, každá však může být jinak barevná. Jedno ale mají společné, páskovku keřovou poznáme podle bílého ústí ulity. Věrna svému jménu obývá především křoviny, okraje lesů, zarostlé kouty zahrad. Na podobných místech žije o trochu větší páskovka hajní (Cepaea nemoralis). Ta má ústí ulity pro změnu hnědé a rovněž hýří nejrůznějšími barvami, od bílé přes růžovou, žlutou až po téměř černou.

Nekonečná pestrost ulit

Páskovka keřová i hajní vytvářejí krásné ulity nejrůznějších barev a vzorů, a aby byl svět ještě o trochu pestřejší, občas splodí křížence, které rozmanitost živých domků ještě obohacují. V barevné tvorbě je umírněnější páskovka žíhaná (Cepaea vindobonensis), jejíž světlé ulity jsou zdobeny tenkými hnědými proužky. Tento šneček je poměrně suchomilný a spatříme ho na slunných stráních.

Průsvitná jantarka

Špičatou, přes 2 cm dlouhou a jantarově průsvitnou ulitu si s sebou nosí jantarka obecná (Succinea putris), která miluje vlhká místa a často ji spatříme, jak šplhá vzhůru po listech rostlin. Když její ulitu prosvítí sluneční paprsek, naskytne se nám vskutku krásný pohled.