Na obrázku jsou pavoučí „miminka“, která právě opustila kokon a ochrannou mateřskou pavučinu. V této fázi pavoučci vylučují ze svých snovacích bradavek hedvábné vlákno, na kterém se unášeni větrem rozlétají do světa. Podle většího zadečku a výrazného zbarvení pavouka tipuji na nějaký druh snovačky.

Podivuhodní a užiteční pavouci

Pavouci žijící u nás jsou neškodní. Naopak nám v našich obydlích pomáhají pochytat mouchy a komáry.

Pavouci jsou tvorové výjimeční, zajímaví a v mnoha směrech přímo obdivuhodní. Lidé je většinou mylně řadí mezi hmyz (pavouci patří do třídy pavoukovců) a mají k nim neodůvodněný odpor, přičemž jim zcela uniká krása těchto tajemných tvorů. Užitečnost a důležitou úlohu pavouků v přírodě si přitom vůbec neuvědomují. Všichni pavouci se živí jen živočišnou potravou, především hmyzem (a tedy i jeho obtížnými a škodlivými druhy) – nepoškozují tedy žádné rostliny.

Do sítě, do lana i skokem

Pavouci získávají potravu různými způsoby. Někteří ji loví sítěmi, jiní samostatnými vlákny nebo vlastními silami. Další na kořist čekají na síti nebo v úkrytu, jiné druhy kořist aktivně vyhledávají. Většina našich pavouků žije pouze 1–2 roky. Křižák se zpravidla dožívá 3 let, ale někteří sklípkani mohou v zajetí přežít i více než 20 let.

Něžná péče pavoučí matky

Oplodněná pavoučí samička na podzim upřede hustou kruhovou síťku, na kterou naklade vajíčka. Ta pak přikryje další síťkou, kterou spojí se spodním pružným švem. Vytvoří tak poduškovitý zámotek – kokon, který může mít oválný nebo kulatý tvar. Samice některých druhů po nakladení vajíček zahynou, samice ostatních druhů se o kokony starají různě. Například hlídají kokony ukryty v mateřské pavučině nebo je nosí s sebou. A samice jiných druhů svůj kokon jen odloží na vhodné místo a dále se o něj nestarají.

Samice do jednoho či více kokonů nakladou až 3000 vajíček, která si udržují víceméně konstantní vlhkost. Mláďata tráví celé své larvální stadium uvnitř vajíčka a žijí z vaječného žloutku. Vylíhlí mladí pavoučci jsou podobní dospělým jedincům, pouze jsou menší. Dospívají až další rok na jaře.