Vedle medu a mateří kašičky vypadá propolis jako méněcenný včelí produkt. Nedejte se oklamat prvním dojmem. Tuhle směs pryskyřičných látek, včelího vosku, balzámů a éterických olejů včely vyrábějí v jemně odlišných poměrech. Polovina výsledné směsi je tvořena pryskyřicí, kolem 30 procent voskem. Včely směs při „výrobě“ promíchají s výměšky hlavových žláz a vyztuží s ní plástve či zacelí trhlinky v úlu. Vhod jim přijde i ve chvíli, kdy do úlu zamíří nevítaný návštěvník. Třeba rejsek. Poté, co ho kolektivně usmrtí, nejsou s to těžké tělo procpat ven malým otvorem. Balzamují jej proto propolisem – zabrání tak rozkladu těla a možným pandemiím.


Propolis najdete i na stěnách úlů. Jde o důmyslný „zdravotní“ filtr. Zejména při vyšších teplotách hrozí v úlu rozšíření nemocí. Právě v takových chvílích se z propolisové vrstvy uvolňují těkavé látky, které mají antibakteriální účinky. Skvělých benefitů pro zdraví ale nemusejí využívat jen včely. Propolis již uhasil nejeden zdravotní problém i u lidí.

Na ekzémy i proti stresu

Osobně propolis přibaluji do batohu na všechny výšlapy i dlouhé dovolené jako univerzální základ lékárničky. Pomáhá zahnat chřipku, zlepšuje spánek a snižuje stresovou zátěž těla, dezinfikuje a tudíž i zlepšuje problémy v ústní dutině (ve formě kloktadla), pomáhá rychlému hojení oděrek a řadě lidí dokonce pomohl na bolesti hlavy či od úporně svědících ekzémů. Bojuje proti plísním i mikrobům, takže je skvělou volbou, pokud vás právě svědí kůže mezi prsty na nohou. Proti kožním plísním se doporučuje používat alespoň tři týdny.


30 kapek a bolesti hlavy jsou pryč

Nejčastější formu má jako tinktura. Můžete s ní potírat kůži, nebo ji užívat vnitřně. Dávkuje se obvykle po 10 kapkách do nevroucího čaje třikrát denně, ale dávku lze navýšit až na 30 kapek. To ale jen krátkodobě, v případě akutních bolestí hlav nebo chřipky. Pro zlepšení imunity je vhodná dávka pouhých 10 kapek denně, jde-li jen o prevenci, a 30, pokud již cítíte, že imunita pokulhává.

Propolisové výrobky jsou k mání v lékárnách i některých obchodech se zdravou výživou či kosmetikou. Vyrobit si je ale můžete sami doma. Pokud nemáte včelstvo, propolis se dá u včelaře koupit, k dostání je s jemnou přirážkou i na internetu (za 20 gramů se cena pohybuje kolem 70 korun).


Vyrobte si ji i vy. Jak na to?

  • Výroba tinktury je poměrová. Potřebujete jeden objemový „díl“ propolisu na dva objemové díly vysokoprocentního čirého alkoholu. Nechte tři týdny louhovat a každý den protřepejte.
  • Z tinktury můžete vyrobit propolisovou mast. Jednoduše ji vmícháte do vepřového sádla a pomalu zahříváte na sporáku. Účelem je, aby se odpařil alkohol.