Chovatelské jaro začíná koncem ledna. Opravdu. A je jedno, zda je zima blátivá, nebo mrazivá. Stejně tak je jedno, kolik sněhu napadlo, jestli stále padá, nebo nesněží vůbec. Však je obecně známo, že na Hromnice, tedy 2. února, musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout.

Námluvy hus, nasazování vajec

Na přelomu ledna a února si houser urovná peří a začne se dvořit. A sedlák ví, že musí zkontrolovat a případně opravit plot oddělující husy od ostatní drůbeže. Protože jindy hodný a mazlivý a mírumilovný a ničeho si nevšímající houser se stává v čase námluv a stavění hnízda velice teritoriálním a agresivním. Bez problémů umlátí a roztrhá kachny i slepice, které se k husímu hnízdu jen přiblíží. Nevím, jak to dokáží, ale naše husy (české) snesou každoročně první vejce dvacátého druhého února krátce po rozednění. Což pro mne znamená, že v té době již musí být husník čistý, s dostatkem slámy, případně listí a větviček, aby bylo z čeho postavit hnízdo.

S prvním sneseným husím vejcem také přichází čas dezinfekce a seřízení umělé líhně a první nasazování slepičích vajec. Musím připravit odchovnu pro kuřata: zkontrolovat topné desky a umělé kvočny, dezinfikovat a vybílit stěny vápnem, dezinfikovat krmítka a napáječky a koupit krmné směsi pro nejmenší drůbež. Králíci dávají mladé třikrát čtyřikrát do roka, desinfekci kotišť i kotců tedy dělám průběžně.

Kozlení, bahnění a pomoc při porodech

První kuřata pípají ze skořápek, husa je v půli sezení na hnízdě a chovatel mého typu se ukládá ke spánku ve stáji. Někdy doslova. Začínají se totiž bahnit ovce a kozlit kozy. Je dobré být u porodu. Občas je plod velký a pro matku je šetrnější, když jí pomohu kůzle vytáhnout, občas je plod v nepřirozené poloze nebo s podloženou nohou, musím jej pootočit či srovnat. Je důležité dohlédnout na první pití kůzlete či jehněte, pohlídat odbavení placenty. Je vhodné mít matky s novorozenci první dva tři dny oddělené od stáda v porodních boxech. Když pro nic jiného, tak kvůli fixaci mláďat na matku.

Do prvního bahnění či kozlení musím mít připravené místo pro porody – čistou slámu na vydezinfikované podlaze, očištěné a vápnem vybílené stěny. A samozřejmě také vyvařím porodní provázky, připravím si dezinfekci na pupečník, zamražené mlezivo od loňského posledního porodu (co kdyby, nedej bože, matka neměla mléko nebo při porodu uhynula), láhev či kbelík s cucákem a jedno balení mléčné náhražky (co kdyby bylo nutné mládě přikrmovat).

Lněné semínko, masti a léky

Porod je sice přirozenou částí života, ale zároveň i obrovskou zátěží pro organismus. Tak honem ještě zkontrolovat obsah lékárničky: prostředky na podporu činnosti bachorů, léčivo na acidózu a ketózu. Dokoupím lněné semínko a při prvních náznacích blížícího se porodu je začnu podávat rozvařené na sliz v nápoji a pokračuji v tom celé šestinedělí. Musím ověřit platnost telefonního čísla veterináře a zjistit, kdo ho případně zastupuje, nachystám hojivou mast na ošetření vemene a pokousaných struků, přidám mast pro případ počínající mastitidy…

Co vše další zkontrolovat?

Ale hlavou se mi toho v té době honí daleko víc. Mláďata všechno mléko nevypijí, takže: Je funkční dojička? Víko konve těsní? Pulsátor je seřízený dobře? Podtlak na vývěvě také? Přívodní kabel k motoru je neporušený? Mám alkalický i zásaditý přípravek na sanitaci hadic? Strukové nástrčky jsou v pořádku? Nadojené mléko je třeba dál zpracovat, takže: Pasterizační hrnec funguje a termostat je přesný? Formy na sýry jsou nepoškozené? Neprošla doba spotřeby mléčným kulturám a syřidlu? Na jednu hlavu docela dost dlouhý seznam.

Již chybí jen dezinfekce a kontrola chodu mléčné chladničky. Část syrovátky vypijí malá kuřata, další část syrovátky se spotřebuje v kuchyni, zbytek je nejlepší věnovat pašíkovi. Oprava chlívku po jeho předchůdci, jeho vybílení a nastlání slámou je pomyslnou tečkou za jarním chovatelským maratonem.

A je po jaru

Začátkem dubna husa vyvádí mladé. Kůzlata předvádějí akrobatické kousky a honí se s jehňaty. Odchovna kuřat je rozdělena na tři části, podle věku kuřat, v líhni jsou nasazena kachní či krůtí vejce. Jarní králíčata se vykulují z hnízd a prozkoumávají rodný kotec. Houser je opět se všemi kamarád. Chovatel je šťasten. Přežil jaro. Jeho loňská práce byla korunována úspěchem. Ještě něco málo porýpat v zahradě a je tu první senoseč.