Špičkovým chovatelem tohoto ojedinělého plemena králíků je Dušan Knotek z Vědomic na Litoměřicku, který na výstavě s mezinárodní účastí v pražských Letňanech obdržel titul Mistr republiky za nejlepší čtyřčlennou kolekci.

„Začátek mého chovu je spjat se zakládajícím členem Klubu chovatelů činčily malé a bývalým mezinárodním posuzovatelem králíků Václavem Chmelíkem. Od něho jsem získal cenný chovný materiál a zkušenosti, které bych nevyčetl v žádné knížce.

Králíci s hebkou, hustou, modrou srstí

„Přestože se činčily malé řadí k malým plemenům, mají robustní strukturu a jejich hmotnost se pohybuje od 2,40 do 3,25 kg. U těchto králíků je důležitá srst, pro kterou byli původně vyšlechtěni. Musí být hustá a na dotek velmi hebká. Podsada je tmavě modrá a mezibarvu tvoří bílý proužek se zřetelným černým vločkovitým stínováním, takzvaným housenkováním. Činčilu malou doporučuji všem chovatelům, i když to není zvíře zcela jednoduché, protože o jeho kvalitě rozhoduje odstín barvy,“ vysvětluje pan Knotek.

U tohoto plemena se provádí přísná selekce, a proto je počet zvířat nevhodných do chovu větší než kupříkladu u jednobarevných králíků. Z chovu se vyřazují kusy s mléčnou barvou srsti, s užší mezibarvou, světlejší podsadou, s bílou skupinou či drápkem nebo slabým typem těla. Samozřejmě úspěch v chovu činčil malých závisí rovněž na vhodném výběru samce a samice, i když předpoklad, že všechna mláďata budou výstavní, je nejistý. Bezesporu tu důležitou roli sehrává vliv přírody. „Podstatné je vystihnout, kdy je zvíře v dobré kondici. V takové formě je tak dva měsíce v roce,“ tvrdí vědomický chovatel.

Jídelníček

  • Dušan Knotek po celý rok krmí králíky směsí sena a sušené vojtěšky.
  • Dospělým kusům přidává i ječmen promíchaný ovsem.
  • Kojícím samicím přilepšuje granulemi.
  • Granulky dává i králíčatům, když začínají žrát. Kvůli výměně zubů zrní nerozkoušou, ale s měkkými granulemi nemají potíže.

Prevence kokcidiózy

Nutností je i vakcinace proti moru a myxomatóze.

Dobrou zkušenost má chovatel také s přípravkem na protibakteriální prevenci proti kokcidióze Acidomitem. Od doby, kdy jej používá, se dokonce zlepšila plodnost jeho králíků a zvýšil se počet narozených mláďat. Tvrdí, že příčinou jsou vitaminy obsažené v přípravku.

Proti kokcidióze bojuje také lékem ESB 3 a upravenou pitnou vodou, do níž přidává na 10 l kuchyňskou lžíci soli a 1 dl octa.

Stále čistá voda v levné domácí napáječce

Velkou pozornost věnuje Dušan Kotek také čisté vodě. Z kotců vyřadil misky, v nichž králíci vodu brzy znečistili, a nahradil je vlastním vynálezem – držákem a napáječkami podobnými těm, které se prodávají pro drobné hlodavce. Do uzávěru PET láhve vyvrtal otvor, do něj zasadil ventilek a dno propíchl hřebíkem, aby v láhvi nebyl podtlak a voda mohla z ventilku vykapávat.

Jak by měla vypadat králíkárna?

Pro chov je důležitá i králíkárna. S přítelem Vlastou Palicem jezdí pan Kotek nejen na výstavy ČSCH, ale vymýšlejí a vyrábějí různé chovatelské potřeby. Třeba králíkárny.

  • Kostru tvoří svařený rám z trubek, který vyplní dřevem.
  • Přepážky mezi kotci jsou plechové.
  • Na přikrytí podlah, aby nehnily, používají nastříhaný vyřazený gumový pás s plátnem z dopravníku. Tento materiál je lepší než lino, protože jej králíci neokusují.

A ještě jednu zvláštnost vymysleli – podlahy mají deseticentimetrový sklon. Moč tak lépe z kotců vytéká a gumová podložka rychle osychá.

Samičky mají citlivý nos

Na závěrečnou otázku, jaké jsou výhody a nevýhody chovu činčil malých, mistr republiky odpověděl: „Některé samice si špatně postaví hnízdo (nebo je nepostaví vůbec) a v zimě mláďata prochladnou a uhynou. Matky jsou příliš citlivé na lidský pach, a tak chovatel nesmí rukou sahat do hnízda, aby se přesvědčil, v jakém stavu jsou narozená králíčata. A výhody? Na pohled hezký, nenáročný a odolný králík přátelské povahy, který vyniká dobrou masnou výtěžností. Mláďata rychle rostou a jsou zmasilá. Kvalitní kožka. Je vhodný pro začátečníky i chovatele, kteří nemají velkou krmnou základnu.“