Zlatá česká kropenka: slepice s mnoha skvělými vlastnostmi
24. 2. 2011

Zlatá česká kropenka: slepice s mnoha skvělými vlastnostmi

Česká zlatá kropenka je otužilá, nenáročná, skvěle snáší, a to i v zimě. Navíc se jedná o plemeno velmi pohledné. Přesto je za hranicemi ceněné skoro více, než u nás, což je jistě škoda.

Česká zlatá kropenka je ryze české plemeno, jehož genetický základ bylo položen před mnoha stoletími. Z historické literatury totiž vyplývá, že už dánský král Valdemar dostal při sňatku s českou princeznou Markétou kromě jiného svatebním darem slepice černé češky.Že se tyto předchůdkyně zlatých kropenek na severu Evropy dochovaly pod tímto názvem do současnosti, potvrzují naši chovatelé, kteří jezdí do Dánska na výstavy drobného zvířectva.

Kropenka je jedním ze dvou českých plemen slepic. Jestliže šumavanky dnes bojují o přežití, tak kropenky na rozdíl od nich nemají genetické problémy. Mají širší chovatelskou základnu a chovají se i v zahraničí, zejména v Německu.

 

Němečtí chovatelé k nám dokonce jezdí nakupovat násadu, a to nejen pro užitek, ale také kvůli líbivosti zlatého zbarvení, v němž krásně vyniká tmavší kropení.

Skvělé vlastnosti české kropenky

„Češka je slepice typem lehká, neuvěřitelně nenáročná a otužilá. Oproti jiným plemenům drůbeže spotřebuje výrazně méně krmiva. Velkou část potravy si nasbírá i sama. Kdyby měla opravdu velký výběh, dokáže se od jara do podzimu o sebe postarat. Nahledá si broučky, červíky, semena, travičku a udrží se tak při životě,“ hodnotí českou zlatou kropenku Karel Motejzík z Podlešína na Kladensku.

České kropenky se chovají zejména kvůli snášce.

  • Když mají přiměřenou výživu, snášejí ročně kolem 180 vajec.
  • Hmotnost vajíčka je 60 g a barva skořápky je světle krémová.
  • Protože to jsou slepičky otužilé, nesou i v zimním období.

Masná výtěžnost proti jiným lehkým drůbežím plemenům, například vlaškám či leghornkám, je lepší. Slepice váží 2 až 2,50 kg a kohouti mohou docílit hmotnosti 2,50 až 2,80 kg. Výjimkou není ani tříkilový kohout, ale standard až takovou hmotnost nepřipouští.

Kolik kohoutů zvládne hejno slepic?

„Češky jsou temperamentní slepice, ale nejsou lítavé, jako třeba vlašky. Kohout u drobnochovatele zvládne osmnáct až dvacet slepic. Ale pro líhnutí slepice je výhodnější mít kohoutů víc a lichý počet. Když se dva kohouti perou, třetí pojímá. Navíc má kohout u hejna své opodstatnění – slepice jsou čilejší a lépe si nasbírají. A v neposlední řadě je kohout ozdobou hejna.

Říká se, že slepice s kohoutem lépe nesou, ale to se pouze traduje. Vím to z vlastní praxe, kdy jsem měl hejno bez kohouta a slepice nesly stejně dobře jako s ním. A ještě jednu zkušenost mám: i když jsou kropenky výborné matky, líhnu v líhni, pod žárovkou. V líhni je chov kuřátek jistější a jednodušší. Dáte jim žrát, pít, větráte jim – a tím vlastně všechny starosti končí. Vylíhnete čtyřicet kuřat a čtyřicet jich vychováte. Kvočna ve velkém výběhu svoje kuřátka neuhlídá a neubrání. Některá uhoní kočka, jiné se zaběhne nebo utopí. Musíte je pořád kontrolovat, zavírat, vypouštět a navíc hlídat počasí, aby nezmokla,“ radí Karel Mejzlík.

I přes všechny kladné vlastnosti však česká zlatá kropenka nepatří mezi módní plemena. Jejímu chovu se k velké škodě věnuje jenom malý okruh chovatelů. Přitom užitečnost, otužilost a odolnost proti chorobám je ve srovnání s jinými lehkými plemeny drůbeže na solidní úrovni. 

Pro Receptář Jindřich Spěvák.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Dobry den,muzee poradit kde si mohu na Morave objednat mlade letosni slepicky a kohoutka Ceske zlate kropenate? Dekuji

Máme Kropenky již 7 měsíc a ještě nezačaly nosit.Mají docela velký výběh spolu s kachnami ajinými slepicemi.Távu nespasou musím 2 krát sekat.Říká se,že slepice nesou již od 6 měsíce.Dávám jim šrot s bramborama nebo řepou,různé zrní.
Děkuji za odpověď.

sháním kuřata české zlaté kropenky

(VWPsQNus7.mMHYqTVV~U8Z%l77bMQMvaVWR), 30. 3. 2014, 13:51

scháním větší kuřata slepice české zlaté kropenky a mladé kohouty k tomu asi tak 15 slepic a 4 kohouty nádherně zbarvené s velkým ocasem, nevíte o nějakém prodeji od chovatele v okolí Brna nebo Vyškova, moc děkuji za odpovědi.

RE: sháním kuřata české zlaté kropenky

(VWPsQNus7.mMHYqTVV~U8Z%l77bMQMvaVWR), 30. 3. 2014, 13:52

k tomu sem myslel ty stejný ne další

Nevím, kdo měl tu drzost

(Emil Nádvorník), 18. 11. 2012, 20:56

a napsal, že je to NELÉTAVÉ plemeno! Přestože mám velký výběh, za dva dny po jejich pořízení si našly cestu k sousedům přes 2,5 metru vysoký plot. Výlety přes plot se staly jejich oblíbeným sportem, naposledy jsem kohouta naháněl na druhém konci ulice. Nezbylo, než jim zastřihnout křídla!

RE: Nevím, kdo měl tu drzost

(Josefa), 19. 11. 2012, 13:12

Píšou: nejsou létavé jako třeba vlašky. Tak možná je máte s těma vlaškama zkřížené :-)) dobré sportovní slepice....

Zlato

(Píp oil), 19. 12. 2011, 09:35

wtf jestli je tohle zlato tk sem papež :DD

Kropenky

(VWPsQNuCWmrjeP41QbAkQNs6JyvjFo), 23. 9. 2011, 12:50

Chováme slepice už 4 rokem..... bohužel dobré vlastnosti nemá... krom toho že jsou opravdu krásné.... chceme se letošních, loňských zbavit... :) Nechceme na polívku je nám to líto... tak kdyby někdo chtěl dejte vědět :)

RE: Kropenky

(VWPsQNuBWkBC2Zl6Kvm.h74Vl), 26. 11. 2012, 09:44

Zdravím a prosím o sdělení,proč nejste s nimi spokojená?Případně ,zdali jsou ještě volné?S tím,že jsou krásné ,souhlasím.
Děkuji za odpověď

RE: Kropenky

(VWPsQNuN78FDZ94Vj7aPZYTw), 28. 6. 2012, 13:52

Pani Kateřino,prosím vás,mohla byste ve stručnosti napsat,s čím jste nebyla spokojena?Já totiž chci si tenhle chov založit,proto zháním informace.Potřeboval bych kontakt,kde tyto slepice sehnat i s kohoutem.

Dobrý večer!
Měl bych zájem o tento druh slepic ,prosím o sdělení za jakou cenu
je prodáváte eventuelně možnost prodeje kuřat,zhruba 10 až 11 ks.
Předem děkuji za odpověď ,eventuelně mobilem na číslo 728928149.

česka zlata kropenka

(VWPsQNut78uE-YTuVVSsQNu), 20. 1. 2010, 08:09

mam zajem rozšiřit chov poradte popripade prodejte kurata

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2017 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS