Česká zlatá kropenka je ryze české plemeno, jehož genetický základ bylo položen před mnoha stoletími. Z historické literatury totiž vyplývá, že už dánský král Valdemar dostal při sňatku s českou princeznou Markétou kromě jiného svatebním darem slepice černé češky.Že se tyto předchůdkyně zlatých kropenek na severu Evropy dochovaly pod tímto názvem do současnosti, potvrzují naši chovatelé, kteří jezdí do Dánska na výstavy drobného zvířectva.

Kropenka je jedním ze dvou českých plemen slepic. Jestliže šumavanky dnes bojují o přežití, tak kropenky na rozdíl od nich nemají genetické problémy. Mají širší chovatelskou základnu a chovají se i v zahraničí, zejména v Německu.

Němečtí chovatelé k nám dokonce jezdí nakupovat násadu, a to nejen pro užitek, ale také kvůli líbivosti zlatého zbarvení, v němž krásně vyniká tmavší kropení.

Skvělé vlastnosti české kropenky

„Češka je slepice typem lehká, neuvěřitelně nenáročná a otužilá. Oproti jiným plemenům drůbeže spotřebuje výrazně méně krmiva. Velkou část potravy si nasbírá i sama. Kdyby měla opravdu velký výběh, dokáže se od jara do podzimu o sebe postarat. Nahledá si broučky, červíky, semena, travičku a udrží se tak při životě,“ hodnotí českou zlatou kropenku Karel Motejzík z Podlešína na Kladensku.

České kropenky se chovají zejména kvůli snášce.

  • Když mají přiměřenou výživu, snášejí ročně kolem 180 vajec.
  • Hmotnost vajíčka je 60 g a barva skořápky je světle krémová.
  • Protože to jsou slepičky otužilé, nesou i v zimním období.

Masná výtěžnost proti jiným lehkým drůbežím plemenům, například vlaškám či leghornkám, je lepší. Slepice váží 2 až 2,50 kg a kohouti mohou docílit hmotnosti 2,50 až 2,80 kg. Výjimkou není ani tříkilový kohout, ale standard až takovou hmotnost nepřipouští.

Kolik kohoutů zvládne hejno slepic?

„Češky jsou temperamentní slepice, ale nejsou lítavé, jako třeba vlašky. Kohout u drobnochovatele zvládne osmnáct až dvacet slepic. Ale pro líhnutí slepice je výhodnější mít kohoutů víc a lichý počet. Když se dva kohouti perou, třetí pojímá. Navíc má kohout u hejna své opodstatnění – slepice jsou čilejší a lépe si nasbírají. A v neposlední řadě je kohout ozdobou hejna.

Říká se, že slepice s kohoutem lépe nesou, ale to se pouze traduje. Vím to z vlastní praxe, kdy jsem měl hejno bez kohouta a slepice nesly stejně dobře jako s ním. A ještě jednu zkušenost mám: i když jsou kropenky výborné matky, líhnu v líhni, pod žárovkou. V líhni je chov kuřátek jistější a jednodušší. Dáte jim žrát, pít, větráte jim – a tím vlastně všechny starosti končí. Vylíhnete čtyřicet kuřat a čtyřicet jich vychováte. Kvočna ve velkém výběhu svoje kuřátka neuhlídá a neubrání. Některá uhoní kočka, jiné se zaběhne nebo utopí. Musíte je pořád kontrolovat, zavírat, vypouštět a navíc hlídat počasí, aby nezmokla,“ radí Karel Mejzlík.

I přes všechny kladné vlastnosti však česká zlatá kropenka nepatří mezi módní plemena. Jejímu chovu se k velké škodě věnuje jenom malý okruh chovatelů. Přitom užitečnost, otužilost a odolnost proti chorobám je ve srovnání s jinými lehkými plemeny drůbeže na solidní úrovni.