Ať už jsou vytaženi z popelnice anebo ze zavázaného igelitového pytle plovoucího poblíž říčního břehu, nebo označeni za notorické útěkáře a umístěni v útulku, biti, týráni anebo jen vykázáni z domova kvůli domnělé alergii, pořád jsou to naši společníci. My lidé jsme je k sobě před přibližně 20tisíci lety připoutali a udělali z nich tvory závislé na naší péči, krmení a především na naší lásce. Často jim ale jejich lásku a starost o nás nehezky oplácíme. A tak mnozí z nich končí v útulcích.

Jací jsou psi z útulků

Někteří vyrůstali s řetězem zarostlým do krku, protože jim ho nikdo nikdy nepovolil, když rostli. Jiní jsou slepí následkem nezodpovědného křížení, další jsou ze strachu agresivní, jiní nevylezou ze své klece, protože jen v ní se cítí v bezpečí, další už budou navždy kulhat kvůli neléčenému zranění…

Takoví, ale i veselí, ničím nepoznamenaní, prostě jen přehození za vrata útulku, jinak veselí, čiperní, hraví a nebojácní, i takoví jsou psi z útulků. Každý jiný, stejně jako my lidé, každý osobnost s nezaměnitelnou povahou, vzhledem a osobitými zkušenostmi s člověkem. Snaživí, učenliví, věrní a oddaní, plní lásky, kterou si nechávají pro toho, kdo o ně bude rovněž s láskou pečovat a přijme je za svého společníka – společníka na celý psí život.

Všichni psi jsou úžasní, i když každý jinak

Každý pes má svou divokou stránku, a to jak pes s průkazem původu (zkratka PP), tak jakýkoli další pes, třeba i VesTaj (vesnické tajemství - tedy psi, o jejichž původu se ví pramálo) anebo kterýkoli pes v psím útulku. Stejně tak jsou všichni psi úžasní, ať už jsou velcí či malí, bílí nebo černí, s krátkou nebo dlouhou srstí. A pro nás dělají tu nejdůležitější věc, zlepšují každý aspekt našeho života, nehledě na to, že psi pracovních plemen v mnohém předčí i nejrůznější moderní technologie.

Canisterapeut, lavinový pes, společník osamělých, důvod proč se hýbat a chodit ven, ale i vítěz a závodní šampion, tím vším se může stát pes z útulku, kterému se dostane dobré péče a výchovy, kvalitního tréninku a hlavně lásky a porozumění od jeho nových majitelů. A ten, kdo nevěří, by si rozhodně neměl nechat ujít pětidílný britský dokumentární seriál s názvem Mohou psi létat? (Dogs Might Fly), pro který vybrali odborníci 12 psů právě z útulků. Na příkladu tohoto miniaturního vzorku odložených psů ukázali jejich mimořádné schopnosti a dovednosti.

Může to být láska na první pohled

Rozhodli jste se (z jakéhokoli důvodu) vybrat si psa z útulku? Pak byste měli zvážit možnost vyrazit do útulku s tím, že necháte proudit své pocity a dojmy a vyberete si takového psa, který vás něčím osloví. Často stačí jediný pohled, pohlazení po srsti anebo krok vpřed a vy cítíte, že jsou sympatie vzájemné. Pracovníci a dobrovolníci z útulků by mohli vyprávět. Někdo neváhá a jede pro svého psa do útulku přes celou republiku, a to jen proto, že prostě miluje kokršpaněly, další si prostě říká, že do útulku se zkrátka nemůže jít ani podívat, protože by si určitě nějakého psa přivedl domů, no a ono to tak opravdu je. Jiný si jde pro jednoho psa a odvede si z útulku hned dva.

Prostě chemie funguje nejen mezi lidmi, ale i mezi lidmi a psy. My lidé si totiž běžně neuvědomuje, že každé hnutí naší mysli se projeví také chemickou reakcí v našem těle. A to by v tom byl čert, nebo spíš psí nos, aby neucítil právě ty endorfiny, rozlévající se nám po těle, když spatříme tu svou pravou a jedinou čtyřnohou lásku. Vždyť psí čich má na 300 milionů pachových receptorů, zatímco my lidé pouhých 5 milionů. Takže by možná stálo zato dát přednost takovému psu, který si vybere nás. Tak dokonalému čichu, jako je ten psí, se dá opravdu důvěřovat.

Jak to v útulcích funguje

Co útulek, to jiný, nebo dokonce diametrálně odlišný přístup. Většinou ve velkých útulcích vám řeknou, že si psa máte vybrat podle fotky na internetu a pak si ho přijít vyzvednout. Navíc v útulku, kde je stabilně okolo 60–80 psů těžko budou znát u každého z nich konkrétní chování ve specifických situacích. Psy tam někdy nepůjčují ani na venčení, natož aby vám ho svěřili na několik dní či týdnů domů, abyste mohli zjistit, zda si takzvaně sednete.

Existují ale útulky, kde se o každém psu dozvíte opravdu maximum: jak komunikuje s lidmi, dětmi, dalšími psy i jinými zvířaty. Mnoho informací z minulosti psa nemusí mít pochopitelně ani pracovníci útulku. Někde vám vyjdou vstříc natolik, že vám dají prostor vyzkoušet, zda se váš pes, kterého máte již doma, bude s novým psem z útulku dobře snášet. Pokud by tomu tak nebylo, máte prostor na to, psa z útulku vrátit zpět. Je to pochopitelně jen krajní řešení, neboť vráceni psa do útulku je stres nejen pro vás, ale hlavně pro něj. Pes už může mít tuto neblahou zkušenost dokonce několikrát za sebou.

Co je třeba před adopcí zvážit

Vždy předem důkladně promyslete, zda jste schopni a ochotni se o psa starat dlouhodobě. Nejlépe se vždy umisťují štěňata, a to je pak soužití na 10 i více let. Rozhodli jste se dát lásku a péči starému pejskovi na dožití? Pak počítejte s tím, že takový jedinec bude potřebovat hodně klidu, intenzivní péče a často to mohou být i finančně náročné záležitosti, když s ním budete pravidelně navštěvovat veterináře. Což vás ostatně čeká i v případě zestárnutí vašeho pejska – štěněte. Abyste vzájemně vycházeli dobře a k oboustranné spokojenosti, pamatujte také na to, že musíte být schopni nastavit psu hranice. Pes pochopí, že jste vůdcem smečky vy a nemá tendenci přebírat za vás zodpovědnost a funkci vůdce smečky. Jakmile tohle dovedete uvést do praxe, základní kámen vašeho vzájemného dobrého vztahu je položen.

Psi z útulků jsou ta nejvděčnější stvoření na světě. Jestliže některému z nich dáte domov a své srdce, nezklamte jej a přistupujte k péči o něj opravdu zodpovědně. V mnoha případech je to hlavně záležitost vaší trpělivosti. Pes není plyšová hračka ani zábava na krátkou dobu, než ze štěněte vyroste dospělý pes!

Výhody:

  • Získáte prakticky hotového psa.
  • Psi z útulku jsou velmi vděční a dokážou lásku oplácet ještě větší láskou.
  • Adopcí psa z útulku uděláte dobrý skutek.
  • Toužíte-li po štěněti, abyste si svého psa mohli již od mala vychovávat sami, ani to není problém. V útulcích se jich najde spousta, a ne vždy jsou to jen kříženci, často jsou tam i psi čisté rasy.
  • V útulcích bývají častěji kříženci, a ti bývají obecně zdravější než přešlechtění psi s PP, hlavně ti oblíbených ras.
  • Všichni psi v útulku musí být ošetřeni a prohlédnuti veterinárním lékařem. Následně je u nich provedena vakcinace. Nemusíte se tedy obávat, že byste si domů odvedli nemocného psa.

Nevýhody:

  • Nikdy se nedozvíte, čím vším prošel váš pes v minulosti. Ale vzhledem k tomu, že psi žijí přítomností, velmi rychle si zvyknou na svůj pěkný nový život s vámi.
  • Počítejte s tím, že většina útulků při adopci požaduje příslib kastrace psa či feny do 1 roku od adopce.

Nezapomínejme: existují i virtuální adopce psů. A tak pokud už doma máte svého čtyřnohého společníka, nebo si nemůžete dovolit psa kvůli pracovnímu vytížení, pořád máte ještě možnost vytipovaného psa z útulku podporovat finančně, formou takzvané virtuální adopce.

Důležité: Říká se, že člověk by si měl pořídit jen tak velkého psa, jakého unese. Něco na tom bude, co říkáte?