Vyrovnaný psí život vede k hormonální rovnováze. Hormonální rovnováha zajišťuje psům zdravý život bez větších problémů, což pro nás znamená harmonické soužití se psem. Jak ale psovi zajistit hormonální rovnováhu? Existuje hned několik věcí, které každému psovi přispějí k vyrovnanému hormonálnímu systému.

Regenerace organismu – nerušený spánek a klid

My lidé sami sebe ochuzujeme o spánek. Nedopřáváme svému tělu dostatečnou regeneraci, a tak často nejsme schopni odhadnout potřebu spánku ani u psů. U psů mnohem větší, než se nám může zdát. Navíc v současnosti jako bychom byli posedlí zaměstnáváním psů. Vymýšlíme jim programy, jako by to byly děti, které chodí po škole do kroužků. Je třeba si uvědomit, že pes by měl mít možnost naspat denně 15–20 hodin. Mezi různými plemeny, nebo i mezi jednotlivci může být pochopitelně značný rozdíl v potřebě spánku. Právě nedostatek času na odpočinek bývá odborníky označován jako hlavní důvod toho, proč mají majitelé se svými psy problémy.

Množení se a další sociální interakce

Všichni psi touží po sociální interakci s ostatními, ať už jsou to jiní psi anebo lidé. Na nás je, abychom to akceptovali. U každého psa je chuť navazovat kontakty s dalšími psy jiná. Jestliže pes nebyl ve věku štěněte izolován od ostatních psů, nemá ani později problém se společným soužitím. Psi ale touží navazovat kontakty nejen s jedinci svého druhu, ale hlavně s námi lidmi. Proto bychom neměli odmítat společné večery na gauči u televize, hlazení a škrabání a také bychom měli tolerovat nějaké to oblíznutí od našich čtyřnohých přátel. Právě všechny tyto jednoduché sociální interakce jsou jedinečnou zásobárnou hormonů, které skvěle účinkují proti stresu.

Hlídání revíru (střežení teritoria)

Jedná se o pro psy naprosto přirozenou činnost. Každý pes touží strážit si svůj revír. Důvodem pro tuto činnost je ochrana teritoria prvního řádu. Tím je u psů venkovských dvorek nebo zahrada okolo domu. My majitelé musíme na strážení revíru pohlížet jako na potřebu psa, jako na činnost přispívající k jeho vyrovnanému hormonálnímu systému.

Značkování na procházce

Není třeba brát značkování psa za projev dominance nad člověkem. Naopak, psi nad lidmi dominovat nechtějí, přejí mít bezpečný život se sociálními partnery, kteří je dokážou ocenit. Pro psa by to bylo naprosto nelogické, kdybychom jej za značkování trestali. Jde o záležitost vyznačení revíru, a to je pro psy velmi důležité. Značkování je u psů ritualizované a jako takové jim dává dobrý pocit, a tím zdravě zvyšuje jejich sebevědomí.

Pocit bezpečí a lásky

Psi nemusí nutně lovit, aby byli šťastní. Mají však silnou potřebu lásky a bezpečí. Lidé na sebe sociálně působí a totéž chování pozorujeme jak u psů navzájem, tak v interakcích mezi psy a lidmi. Takové chování vytváří vzájemné vazby a z těchto vazeb vzniká často velmi silné pouto, láska na celý život. Lidé jsou pro psy velmi oblíbenými sociálními partnery. Pro psa je spíše stresující, musí-li si zvykat neustále na nové jedince. S láskou, kterou svým psům darujeme, jim zároveň přinášíme pocit bezpečí a hormonální rovnováhu.

Vhodná strava

Pes potřebuje stravu, která mu po všech stránkách vyhovuje, nezpůsobuje alergie, dostatečně ho zasytí a dodá energii a živiny po vysilujícím programu nebo výkonu. Pes by ale měl dostávat i stravu, která ho mentálně stimuluje, tak, jako by tomu bylo v případě, že by si ji musel ulovit sám. Takovou stravu mu můžeme připravit skrze pamlsky, které si bude vyhledávat sám pomocí čichu a hmatu. Připravíme mu takzvané potravní hry, které ho jak zabaví, tak i mentálně stimulují. Jak mu například nasimulovat opracovávání potravy? Nacpěte mu papírovou roličku granulemi, které každou zvlášť zabalíte do papíru. Rozbalování mu nasimuluje opracování potravy.

Potřebu zajištění vhodné stravy pro psa záměrně uvádíme až na posledním místě. Neboť poskytnutí potravy ještě neznamená, že by náš pes už nic jiného nepotřeboval.

Šťastný a vyrovnaný pes žije v souladu se svou smečkou, radostně plní povely svého pána a v jeho blízkosti se cítí spokojeně. Společné soužití takové smečky je naprosto bezproblémové.