Z oslav příchodu nového roku má mnoho majitelů zvířat spíše obavy než radost. Naše čtyřnohé kamarády stresuje nadměrný hluk petard, bouchacích kuliček či ohňostrojů. Někteří jsou jenom trochu neklidní, jiným stačí zalézt pod pohovku, mnohé ale strach úplně vyvede z míry a je třeba na ně dávat dobrý pozor, protože si v šoku mohou i ublížit. Najít v Česku místo, kde by byli hluku petard ušetřeni, totiž není vůbec snadné. Výbuchy hlučného veselí jsou pohromou i pro volně žijící zvířata, mnohým mohou přivodit i smrt. Lidé však jako by se nebyli schopni bavit jinak...

Když se pes bojí

Psa ani kočku bychom neměli nechávat samotné venku, ani běhat navolno. Jestliže vystrašené zvíře v šoku někam uteče, nebude schopné najít cestu zpět k domovu. A pozor na to, že první rány se mohou ozvat již odpoledne.

Ačkoli nadměrným hlukem trpí každé zvíře, nejvíce jsou v těchto případech ohroženi psi. Strach se může projevit tak, že má zvíře snahu uprchnout a schovat se tam, kam by jinak nikdy nevlezlo. Dokonce znám případ, kdy pes ve strachu a zmatku proskočil zavřeným oknem jenom proto, že propadl zoufalé panice, utrpěl nervový otřes za každou cenu chtěl zmizet.

Někdy se pes projevuje jenom vytím, kňučením, pomočí se, nebo začne chovat vůči svému okolí agresivně. Brání se totiž ohrožení.

Konejšení nepomůže

Jak se v takové situaci zachovat?

  • Majitel by neměl psa ani kočku stále hladit, konejšit je, litovat a ani je brát do náruče. Tím jim totiž dává až příliš najevo, že strach je oprávněný, a o to horší a intenzivnější reakce může od postižených zvířat očekávat. U psů, kteří se bojí jen trochu, někdy pomůže je zabavit hrou, rozptýlit, zkrátka jako by se venku nic nedělo. Samozřejmě je nesmíme nechávat doma samotné.
  • Jestliže o našem pejskovi či kočičce víme, že na oslavy doprovázené ohlušujícími ranami reagují velmi vyděšenými projevy, je vhodné uvažovat o podání některého utišujícího medikamentu (sedativa).
  • Nejvhodnější je použít preparát určený speciálně pro zvířata. Druh léčiva, způsob podání a dávkování sdělí veterinární lékař, který lék buď vydá přímo, nebo jej předepíše. Je třeba doržet dávkování, načasování, pejska pravidelně kontrolovat atd.
  • Pozor na to, že krmení je psovi nebo kočce vhodné dávat až po uplynutí doby, kdy uklidňující medikament působí.
  • Kočky většinou stačí nechat v klidu na co nejtišším místě, nebývají tolik hysterické jako psi, a při troše štěstí naše hlučné oslavy zaspí. I tady je to však záležitost individuální.