„Ještě mě rodiče vozili v kočárku, když už jsem měla svého psa – samozřejmě kolii. Koupila mi ji babička, abychom spolu vyrůstaly,“ svěřuje se Jitka Jurová z Malého Rečkova. „A také se v mém případě naplnily zkušenosti chovatelů těchto nádherných psů, totiž to, že jsou láskou na celý život. Kdo si jednou pořídí kolii, už jiné plemeno nechce. Nedávno si u nás byl pro štěňátko pán, který se chlubil, že to bude jeho sedmá dlouhosrstá kolie.“

Krásná srst vyžaduje péči

Kolie neboli skotský ovčák je pes střední postavy s výškou v kohoutku 51–65 cm a o hmotnosti 18–30 kg. Na první pohled zaujme krásnou dlouhou srstí, která může být:

  • sobolí–bílá (všechny odstíny od světle zlaté po sytě mahagonovou nebo odstínu sobolí)
  • tricolor (převládající černá se sytými, tříslově zbarvenými znaky na hlavě a končetinách)
  • blue–merle (převažuje jasná, stříbřitě modrá s černými skvrnami nebo s černě mramorovanou kresbou)

Aby srst byla upravená a nerušila elegantní vzhled zvířete, je nutné se o ni starat, to znamená česat ji a kartáčovat, aby se v ní nevytvářely chuchvalce a nebyla zacuchaná. Netřeba však péči přehánět, jinak by se srst lámala a byla splihlá. Jiná situace ale nastane, když pes líná. Pak je zapotřebí se o srst starat každodenně.

Kolie, ochránkyně rodiny

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vás ani nepustí domů, podpoříte nelegální množírny, kde psi žijí v otřesných podmínkách jako sotva přežívající stroje na výrobu štěňat!

„Krásná a zdravá srst vychází nejen z genetických předpokladů, důležitá je také výživa. Tady nejsou na místě granule za 200 Kč ze supermarketu, ale kvalitní a vyvážená strava. Právě péče o srst mnohé zájemce o tohle plemeno odrazuje. Ale upřímně říkám, že kolie kvůli srsti nepotřebuje žádné zvláštní krmení ani složitou péči, přestože kolují různé zvěsti. Svého času se o koliích rozšířila i fáma, že nejsou vhodné k dětem. Opak je pravda! Je to pes, který miluje život v rodině a děti věrně chrání. Moje kamarádka vyvezla na zahradu kočárek s dítětem a jejich fena si k němu okamžitě lehla, aby hlídala. Když jsem k nim přišla na návštěvu, prošla jsem brankou, ale jakmile jsem se ke kočárku přiblížila, fenka vstala a začala na mě zle vrčet, přestože se známe,“ vypráví malorečkovská chovatelka, která vlastní chovatelskou stanici dlouhosrstých kolií From Sheep Range.

Pes pro děti, sportovce i seniory

Na britských ostrovech je kolie dodnes využívaná jako pastevecký pes, u nás dominuje v psích sportech.

„Myslím si, že kolie je pes pro každého. Začátečník, senior i sportovně založená rodina najdou v kolii toho nejúžasnějšího parťáka pro život. Je přátelská, citlivá, snadno cvičitelná, trpělivá, prostě dobře ovladatelná. Rychle se učí, ale nesnáší tvrdou výchovu. Křikem a nedej bože bitím nic nepořídíme. Výhodou kolie je, že může žít na dvoře i v bytě, pokud jí dopřejeme dostatečnou každodenní procházku. Je to pes, který miluje volnost, vždyť byl vyšlechtěn k životu u ovčích stád v tvrdých přírodních podmínkách skotské vysočiny. Naše kolie třeba nemají obojky, protože by mi to připadalo, že jsou až příliš podřízené.“

Vrátí se Lassie?

Dlouhosrstá kolie byla velmi oblíbená v 50. letech minulého století díky filmu Lassie se vrací. Dojemný příběh o neskutečné věrnosti kolie a chlapce byl natočen v Hollywoodu podle povídky amerického spisovatele Erica Knighta. V současnosti není o toto plemeno ani přes jeho nesporně kladné vlastnosti velký zájem. Vytlačila je jiná, nová plemena, která si mnozí chovatelé po otevření hranic přivážejí nejen z Evropy, ale i ze světa.

Foto: Michal Jura a Shutterstock