Kos horský (Turdus torquatus)

Vzácný, silně ohrožený bratr kosa černého je téměř stejně velký, ovšem samec i samička mají na hrudi bílý půlměsíc, kontrastující s černým peřím (u samičky tmavohnědým). Jeho melodický zpěv je drsnější a prostší. Žije v jehličnatých horských lesích, na stráních a v roklích. Po dávném ústupu ledovce jsou hory ostrůvkem, na kterém zůstal.
Potrava: Loví bezobratlé, hledá borůvky a další plody. Při tahu na jihoevropská či severoafrická zimoviště se posilňuje ovocem.
Hnízdění: Hnízdo z větviček, lišejníků a travin staví samička buď nevysoko na silné větvi smrku, nebo v keři, mezi kořeny či ve skalce. Mezi květnem a červencem mohou rodiče odchovat jednu až dvě pětičetné snůšky, pokud ovšem nejsou rušeni.

Bramborníček černohlavý (Saxicola torquata)

Kolem 12 cm dlouhého ptáčka můžeme spatřit, jak vysedává na keři, bodláku nebo sloupku v otevřené krajině, vyhlíží hmyz nebo hvízdavě a cvrčivě zpívá. Nesvědčí mu však chemizace zemědělství, nedostatek šetrně sečených luk a křovinatých mezí a patří mezi ohrožené druhy. Zimuje na severu Afriky a na Arabském poloostrově. Samička je oproti letnímu šatu samečka nenápadná, hnědavě proužkovaná.
Potrava: Na zemi i za letu loví bezobratlé, sbírá semena plevelů.
Hnízdění: Hnízdí na zemi ve vyšší trávě, kde si ze stébel splétá kulovité hnízdečko vystlané chlupy a pírky. Mezi květnem a červencem mohou rodiče vyvést až dvě pětičetné snůšky, pokud jim v tom nezabrání rychlé žací stroje.

Bramborníček hnědý (Saxicola rubetra)

Podobně jako bramborníček černohlavý je druhem kulturní krajiny, v důsledku její proměny ubývá a stal se ohroženým. K životu potřebuje vlhké, podmáčené louky a pastviny, na nichž hnízdí, s křovinami a remízky, kde může vysedávat a zpívat. Libý zpěv připomíná červenku, melodii prokládá vrzáním. Vyskytuje se spíše ve vyšších polohách. Na zimu odlétá do Afriky a na Arabský poloostrov.
Potrava: Na zemi hledá především bezobratlé, dále semena plevelů a plody rozmanitých rostlin.
Hnízdění: Mezi trsy trávy nebo nízkým křovím si splétá hnízdo ze stébel. Mezi květnem až červnem mohou rodiče i dvakrát odchovat až šest ptáčat. Potřebují k tomu však jen extenzivně obhospodařované louky.