Moravský pštros, jenž patří k našim nejstarším a nejrozšířenějším holubům, má hmotnost až 800 g a vyskytuje se v mnoha barevných a kresebných rázech. Aby plemeno zachovali a zušlechtili, sdružují se chovatelé v klubu. V něm zkušenosti získával i Josef Malec ze Smečna, který tyto holuby chová už více než šedesát let.

Vzpomenete si ještě po tolika letech na svého prvního pštrosa?

V mém případě to nebyl jeden holub, ale hned hejno moravských pštrosů. Otec zakoupil po smrti předního brněnského chovatele jeho chov a holuby přivezl domů. V té chvíli jsem jejich kouzlu propadnul a modrým pštrosům jsem věrný dodnes.

Jsou oblíbené proto, že patří do plemenné skupiny užitkových holubů?

Spolu s českým stavákem jsou v Čechách a na Moravě nejrozšířenější a původní moravský pštros byl opravdu holubem užitkovým. V posledních několika desítkách let je však jeho chov zaměřen především na zdokonalování barvy a kresby opeření a na úkor těchto vlastností byla jeho užitkovost potlačována. Dříve se moravský pštros choval kvůli masitým holoubatům a holubi polařili. Obstarávali si tak potravu. Když ale začalo jejich šlechtění a chovatelé je křížili především s florentskými slepičáky, plodnost byla narušena. Například první vajíčka chovných párů zpravidla zůstávala čistá. Pštrosi utrpěli i příbuzenskou plemenitbou, která se ve 40. letech minulého století začala používat. Chovatelé mezi sebou křížili špičkové holuby z osmi či deseti nejlepších chovů v republice, čímž se snižovala i užitkovost. Vliv na tento stav mají rovněž nemoci holubů, zvláště trichomoniáza. Je příčinou, že čerstvě vylíhlá holoubata jsou slabá a obvykle uhynou během prvních dvou týdnů. Proti této nemoci střídavě používám léky Metrozol nebo Trinidazol, které podávám holubům rozpuštěné ve vodě.

Jaké jsou současné šlechtitelské cíle?

Moravský pštros je chovatelsky vděčný holub na šlechtění mnoha plemenných znaků. A dosáhnout ideálu podle vzorníku vůbec není lehké. To je vedle jeho ušlechtilosti a krásy důvod, proč jsem moravskému pštrosu tak silně nakloněn. Holub se musí vyznačovat statnou, krátkou postavou s mírným sklonem nazad. Důležitým znakem je široká hruď, standardní šířka prsou je 12–14 cm a délka trupu má tvořit dvojnásobek šířky plus 1–2 cm. Hmotnost holubů je 550–800 g. Osm set gramů je už hodně, ale ještě je to váha přípustná. Vhodná je hmotnost 600–750 g. Opeření holubů je krátké, dobře přiléhavé a všechny barvy musí být syté a čisté. Vyžaduje se intenzivní lesk peří a ohraničená kresba. Nejrozšířenějšími barvami jsou černá, modrá, červená a žlutá. Tyto základní barvy jsou ušlechtilejší než kresební rázy, které jsou o třídu horší. Důraz je kladen také na barvu očí. U modrých pštrosů je předepsaná rybízově červená.

Letošní teplé počasí posunulo začátek chovné sezony už na leden. S kolika páry začínáte?

Nechal jsem si přes zimu sedm chovných párů moravských pštrosů. Málokterý pár nechám z loňska pohromadě. Rád experimentuji, a tak holubí páry pořád kombinuji a zkouším. Pokouším se získat peří s kvalitním leskem, a to je běh na dlouhou trať. V tomto ohledu byli odjakživa nejlepší pštrosi černí. A pak červení. Modří a žlutí holubi byli pozadu, protože měli lesk pouze na hlavě a na obojku. Dneska je lesk vidět už i na modrých pštrosech, protože se teď požaduje široké, krátké peří, takzvané palcové, a lem je tak viditelnější. V září chovnou sezonu ukončím a na výletcích uvidím, zda jsem měl ve výběru párů šťastnou ruku. V souvislosti s nemocemi doporučuji na začátku sezony holuby odčervit a naočkovat proti pseudomoru. Ostatně bez očkování nelze holuby vystavovat na žádné výstavě ČSCH. K odčervení používám Helmigal nebo Aldiverm.

Díky chovatelským úspěchům se vaši modří moravští pštrosi sytou barvou, leskem i svitem pyšní. Prozraďte recept na kvalitu opeření…

Speciální recept nemám. Holuby krmím stejně celá leta. Podávám jim jen víc bílkovin, hlavně hrách, vikev, pelušku, aby narostli. Ječmen mají nasypaný pořád. V zimě přidávám navíc kukuřici. Ale komponenty nemíchám, sypu je do samostatných krmítek. Když je totiž smíchám, holubi se v krmivu přehrabují, každý si vybírá něco jiného a za chvíli je toho plná podlaha. A to není ekonomické. Kvůli lesku peří holubům podávám ještě asi 5 % řepky.

Doporučil byste moravského pštrosa chovatelům bez zkušeností?

Určitě, chovat ho může každý. Je to vděčný holub, jen jeho šlechtění je komplikované. A je z čeho vybírat, stačí si zajet na některou z výstav ČSCH. Pštros je však poměrně živý až agresivní holub a rád se pere. Výhodou je proto větší holubník a každý pár musí mít své hnízdo. Nejagresivnější jsou modří holubi, protože jsou plašší a tím divočejší. Proto si zřejmě zachovali nejvíce původních vlastností. Červení a černí jsou klidnější. Oblíbenost moravských pštrosů je taková, že se objevují na výstavách i v zahraničí. Na Slovensku, v Německu, dokonce i v USA a Kanadě. Je to jistě i zásluhou našeho klubu chovatelů tohoto plemena, jehož členem jsem byl dvaapadesát let. Němečtí chovatelé pštrosů si rovněž založili klub, ale vzorník mají odlišný. Protože Německo je chovatelská velmoc, domnívám se, že ostatní státy budou přebírat tamní zkušenosti. A tak úkol českých chovatelů zachovat a ochránit moravského pštrosa jako naše národní plemeno, zřejmě bude v budoucnu výsadní.

foto: autor