Pro rady, jak se o ptáky starat v zimě, jsme si zašli ke zkušenému chovateli okrasné vodní drůbeže Ludvíku Musílkovi. Poradil nám, jak připravit zimoviště, jakou zvolit podestýlku, jak upravit jídelníček pro zimní období…

Jaké jsou hlavní zásady při přezimování okrasné vodní drůbeže?

Vodní ptáky můžeme rozdělit na dvě skupiny.

  • Jednu tvoří druhy, které pocházejí ze subtropů, například husičky stromové, bernešky havajské, čírky amazonské, červenoramenné a také čírky modrokřídlé a musíme jim zajistit teplejší zimoviště.
  • K druhé skupině patří vodní drůbež otužilejší a méně náročná, jako jsou například některé husy nebo oblíbené kachničky karolinské a mandarinské. Stačí jim přístřešek v závětří. Výjimku tvoří husy kuří, protože ty snášejí vejce brzy v zimě, zpravidla už v lednu. Brzy nasedají i labutě černé. Hnízdí tedy v zimovišti.

Co si máme pod pojmem zimoviště vybavit?

V mém případě je to zděný domek v blízkosti výběhu. Má okna, aby v něm bylo světlo a mohl jsem větrat.

Důležitá je suchá kvalitní podestýlka. Podestýlku musí mít i vodní drůbež, která sídlí ve výběhu pod přístřešky. Zima ptákům nevadí, ale mohly by jim na ledu nebo na studeném betonu namrznout běháky. V tom případě jim budou otékat nohy a tkáň postupně začne nekrotizovat, až se rozpadne úplně.

Jaký materiál k podestýlce volíte?

Doporučuji slámu, hobliny nebo mulčovací kůru. Někteří chovatelé používají i jehličí nebo rašelinu. Nevyhovující jsou piliny, protože špatně izolují.

Vodní ptáci koupání potřebují i v zimě

Druhou zásadou je, aby ptáci měli přístup k vodě. Jak se nedostanou pár dní na vodu a nevykoupou se, přestane se jim mastit peří. Důsledkem je pak to, že se jim peří promáčí, ledová voda se dostane na tělo a mohou mít zdravotní potíže.

Když je přes poledne menší mráz, stačí postavit do výběhu nádobu se studenou vodou (třeba velký pekáč nebo bednu na maso) a nechat ptáky vykoupat.

Zimní jídelníček

Před zimní sezonou je nezbytné také upravit okrasné drůbeži krmné dávky.

  • Měly by obsahovat méně bílkovin a více energetických látek, které jsou zvláště v kukuřici.
  • Bílkoviny opět podávám až v předjarním období, kdy jdou husy a kachny do toku.

Drůbež se přes léto sama živí zeleným krmením. Jak to řešíte v zimě?

Jednoduše. V tom problém není, protože se prodávají směsi pro chovné a klidové období.

  • Místo trávy drůbež ráno dostává míchanici ze šrotu, mrkve nebo krmné řepy a drolků ze sena.
  • Navíc koncem léta vysazuji na záhony zeleninu, která na nich vydrží až do Vánoc - například krmnou kapustu, čínské zelí a podobně. Zeleninu drůbeži podávám čerstvou v listech, tu má ráda.

Navečer ptáky krmím podruhé, a to suchým obilím a granulemi. Vodu na pití mají v zimovišti neustále.

Je třeba před zimou ptáky odčervovat, či dokonce testovat na salmonelu?

Tato zdravotní opatření jsem také dělal, ale později jsem od nich ustoupil. Mají totiž vliv na snášku, která je pak malá nebo dokonce vůbec žádná. Dávám přednost každodennímu pozorování a kontrole hejna, protože zkušený chovatel nemocného ptáka pozná. A teprve potom zahájím léčbu.

Výběhům také věnujete pozornost?

Péče o pastevní výběhy je závislá na individuálních podmínkách, jak velká je jejich plocha a jaká vodní drůbež se na ní chová. Kachničky výběhy nezdevastují, ale když si pořídíte několik hus, trávu doslova vyholí. V tom případě trávník před jarem vyhrabu a naseji novou trávu. Výběh nijak nedezinfikuji, to nechávám na mrazu, který bakterie spálí. Jinak výběh uklízím celý rok průběžně.