Dlouhá, mrazivá zima může přivodit smrt mnoha opeřencům. Mohlo by se zdát, že si s vrtochy přírody musí umět poradit, a i zimní úhyn ke koloběhu života tomu patří. Jenže zimním přikrmováním nezasahujeme do přírodních procesů, pouze vyrovnáváme nepříznivé okolnosti, kterým jsme ptákům sami přichystali.

Krajině schází pestrost, ptáci nenachází dostatek remízků s křovinami obsypanými plody, úhorů se semeny plevelu a trav, přirozených lesů, tedy dostatek příležitostí ke krmení i hnízdění. Také kočky jsou pro ně katastrofou, každoročně uloví ohromné množství ptáků (a kočka v domácí péči, které však instinkty velí dál lovit, rozhodně není přirozeným predátorem a součástí přírody). Kromě pomoci ptákům krmítkem potěšíme i sami sebe - máloco dovede zimní dny tak prosvětlit, jako hodující a štěbetající opeřenci na zahradě nebo okenním parapetě. Navíc jsou ptáci na zahradě tou nejúčinnější biologickou ochranou – až zjara zahnízdí, uloví miliony mšic.

Jak vypadá bezpečné krmítko?

Abychom ptáčkům skutečně pomohli, musíme přichystat krmítka bezpečná a naplnit je pouze vhodnou stravou.

  • Do krmítka nesmí doskočit ani vyšplhat kočka. Pokud ho zavěšujeme na strom, tak do výšky nejméně 1,5 metru nad zemí a co nejdále od kmene. Kmen stromu lze případně obepnout ochranným kovovým límcem pro tento účel vyráběným, který kočka nepřekoná – slouží i jako ochrana v době hnízdění. Pokud stojí krmítko na sloupu, měl by být hladký, nejlépe kovový. Také po zdi kočka nevyšplhá, a krmítka zavěšená na stylových hácích ke zdi připevněných vypadají pěkně.
  • Střecha musí potravu chránit před vlhkem a znehodnocením, proto by měla přesahovat dno. Ohrádka zajistí, aby potrava zbytečně nevypadávala ven. Ideální jsou v tomto ohledu samonásypná krmítka, přímo nezbytná jsou na chaty a chalupy – pojmou i několik litrů potravy a uchovají ji v perfektním stavu. Ustat uprostřed zimy s krmením, se kterým ptáci počítají, je nepěknou zradou – nežli najdou nový zdroj, může být pozdě.
  • Na krmítku hoduje velké množství ptáků, což může vést k šíření nemocí. Jednoduchou prevencí je krmítko jednou týdně (nebo alespoň ob týden) omýt octovou vodou a nechat oschnout (nejlépe přes noc, aby bylo ráno zase připravené). Pokud se chystáte koupit nové krmítko, vybírejte ho i s ohledem na snadné čistění.

Čím krmit?

Ptákům můžete předkládat jakákoliv semena: slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko i řepku. Zvláště tučná slunečnicová semena jsou spolehlivým a zdravým zdrojem energie, a pokud byste krmili pouze jimi, neuděláte chybu – ptáci je milují a často jim dávají přednost před vším ostatním. Uvítají však i drcená jádra vlašských a lískových ořechů. Pro zpestření můžete přidat i ovesné vločky, maličké kousky syrového masa, strouhanou mrkev, jablka, sušené plody – tato potrava se ovšem nesmí zkazit - a také přírodní, neslané a neškvařené sádlo nebo lůj. Nic jiného na krmítko nepatří, zvláště ne zbytky našich kořeněných jídel a pečiva. Na zapití suché stravy a ve dnech oblevy i pro koupel ptáci ocení napajedlo.

Oblíbené jsou i lojové koule. Pokud si na ně pořídíte speciální klícky, nemusíte je zavěšovat v plastových síťkách, které mohou po vyzobání a spadnutí způsobit problém nejen ptákům, ale třeba i psům, kterým voní a tak je slupnou. V ekologicky zaměřených obchodech lze zakoupit nejen klícky, ale přímo koule a bločky bez sítěk.

Tip pro milovníky ptáků bez zahrady

Speciální lehká krmítka můžete pomocí přísavek připevnit i přímo na sklo okna. Pokud se vyvarujete prudkých pohybů v blízkosti okna, ptáci si na vaši přítomnost zvyknou a můžete je pozorovat zblízka.