Ptačí napajedla budujte zejména tam, kde chybí přirozené vodní zdroje nebo jsou z nějakého důvodu pro ptáky nepřístupné či nebezpečné. Zvýšenou pozornost napajedlům věnujte v parných dnech a v obdobích sucha. Pokud ptáci nemají dostatek vody, řeší problém oštipováním rašících pupenů, případně šťavnatým ovocem. Ptáci potřebují vodu nejen k pití, ale také ke koupání. Koupání je pro ptáky důležitou každodenní potřebou, která jim pomáhá udržovat peří. Mezi velké milovníky vodních koupelí patří kosi, drozdi, vrabci.

Pítka praktická i elegantní

Jako jednoduché pítko pro ptáky vám poslouží jakákoliv mělká nádoba s vodou (mísa, pekáč, velká miska pod květináč, vysloužilý dětský nočník). Lze využít i různá místa s prohlubní – vydlabaný pařez, větší kámen s důlkem.

Pokud vymýšlíte aktivity pro děti či vnoučata, pak je do výroby pítka zapojte. Může mít podobu mělké keramické misky, jejíž hloubka by neměla přesáhnout 3 cm a stěny by neměly být příliš kolmé.

Pítko či koupadlo se může stát také elegantním doplňkem vaší zahrady. Jednoduchá keramická pítka pořídíte za 300 Kč, ale objevit můžete i originální kusy, jejichž cena přesahuje 3 000 Kč. Nejčastěji najdete pítka mezi zahradními doplňky. Bývají nejen z keramiky, ale také ze dřeva, betonu nebo litiny.

Kam s ním?

Okolí napajedel a koupadel nesmí být bezprostředně zarostlé vyššími rostlinami a keři, ale nemělo by zas být uprostřed velké volné plochy. Ideální umístění je 8 - 10 metrů od stromů a keřů. V nich se ptáci snadno ukryjí před případným nebezpečím. Zároveň jim dobře poslouží k osušení promáčeného peří po koupeli.

Při hledání vhodného místa můžete trochu myslet i na sebe. Zvlášť, pokud je v rodině náruživý fotograf nebo zvědavé ratolesti. Umístíte-li pítko na dobře viditelné místo, můžete snadno pozorovat ptačí hosty. A věřte, že ptačí očista je někdy velmi zábavná záležitost.

Pozor na kočky i hloubku vody

Kromě již zmíněného umístění v dostatečné vzdálenosti od keřů, aby na ptáky při pití či koupeli nezaútočila kočka, je důležité dodržet základní pravidla bezpečnosti. Nádrže s kolmými stěnami (např. sudy, vany, bazény) jsou pro ptáky velmi nebezpečné. Zvýšené nebezpečí představují především pro mladé, málo zkušené jedince.

Tam, kde by mohli mít práci s opuštěním vodní hladiny problém, ponořte do vody šikmo silnější větev, případně na hladinu položte silnější neohoblované prkénko, které poslouží jako plovák.

Pro ptáky nejsou vhodné ani hlubší vody s příkrými břehy. Ty zpřístupníte tím, že na hladinu pustíte dřevěný koupací prám. V případě tekoucích vod či rybníků jej zakotvíte 1 - 2 m od břehu. Prám můžete zhotovit ze slabší kulatiny nebo z latí. Ideální je, pokud bude uprostřed bazének, ve kterém se ptáci mohou koupat, a po stranách bidélka na osušení.

Umělá jezírka mohou kromě funkce napajedla sloužit i jako zajímavý dekorativní doplněk skalky či jiné části zahrady. Rozměry by měly být minimálně 50x50 cm a hloubka 10-15 cm. Snadný a bezpečný přístup ptákům umožní pozvolné břehy, popř. i kameny uprostřed.

Je-li nádoba hlubší než 10 cm, nasypte do ní štěrk či písek, případně vložte větší kámen, který bude vyčnívat nad hladinu. Na něj mohou ptáci snadno usednout.

Jak často měnit vodu?

Každý, kdo se rozhodne na zahradě ptákům poskytnout vodu ke koupeli či pití by měl dbát na pravidelnou výměnu vody. Interval pro výměnu vody v mělkých zahradních napajedlech je maximálně 12 dní. Jinak hrozí nebezpečí líhnutí komárů. Z hygienických důvodů je vhodné přidávat do čisté vody pár kapek octa, které zamezí množení choroboplodných zárodků.