Papoušek senegalský žije ve stepích a v otevřených lesích. Patří k družným, společenským ptákům, kteří se sdružují do velkých hejn. Spolu vysedávají v korunách stromů, spolu hledají potravu. Občas působí škody na polích s pšenicí, rýží, kukuřicí a s burskými oříšky, plantážích citrusů, fíkovníků a banánovníků. Za potravou létají i na větší vzdálenosti.

Papoušek senegalský se dožívá asi třiceti let. Po celý život je poměrně plachý a vyžaduje citlivý přístup. Ručně dokrmení ptáci jsou však krotcí.

Papoušek tří tváří

Tento africký, třiadvacet centimetrů velký papoušek má tři zeměpisné formy:

  1. papoušek senegalský západní (Poicephalus senegalus senegalus). Tato forma má břicho čistě žluté a je nejmenší. Rozšíření: Senegal, Guinea až jižní Mali.
  2. papoušek senegalský východní (Poicephalus senegalus mesotypus). Tato forma je největší, břicho má oranžové. Samičky mají přes břicho široký zelený pás až k ocasu. Rozšíření: Nigérie, Kamerun, Čad.
  3. papoušek senegalský červenobřichý (Poicephalus senegalus versteri). Tato forma má břicho červené a velikost je střední. Výskyt: Ghana, Togo, západní Nigérie.

Čas hnízdění

Ve volné přírodě hnízdí od září do listopadu. Má-li chovatel vytápěné chovatelské zařízení, mohou papoušci hnízdit během celého roku. Obvykle však hnízdí v roce jen dvakrát za sebou. Snůšku tvoří dvě až čtyři vejce.

Některé páry papoušků senegalských zahnízdí po dvou letech, jiným to trvá pět až sedm let a nezbývá, než jim poskytnout optimální podmínky a obrnit se trpělivostí.

Samičky vyžadují tmu a klid

Na tvar, velikost a materiál, z kterého je budka vyrobena, nejsou tito Papoušci nároční.

  • Přednost dávají budkám o vnitřním průměru 15–20 cm a výšce 30–40 cm.
  • Ovšem nechtějí hnízdit, pokud jim do budky proniká světlo.

Senegalští papoušci špatně snášejí také kontroly budek. Po kontrole někdy strachy zničí vejce, zabijí mláďata, nebo je přestanou krmit. Je třeba postupovat velmi opatrně, zvláště citlivé páry pak raději nevyrušovat vůbec.

Ručně dokrmený papoušek do chovu?

Ručně odchovaná mláďata jsou přítulná, hravá a naučí se i mluvit. Jsou ochotna považovat člověka za svého partnera (pokud jsou chována samostatně, je třeba se jim dostatečně věnovat).

Někteří chovatelé se obávají ručně odchovaná a dokrmená mláďata připustit do chovu, protože prý nebudou sedět na vejcích a nebudou krmit mláďata. Je to však mylná domněnka. Uvedu příklad ze svého chovu. Dostal jsem ochočenou samičku, (která byla však zlá a kousavá). Přidal jsem ji k samečkovi z odchytu z volné přírody (ty jsou dnes již naštěstí zakázány). Za rok na to zahnízdila. Snesla dvě vejce, jedno bylo neoplozené, z druhého se vyklubalo mládě. Při kontrole budky ho samička ihned schovávala. Když jsem potřeboval mládě okroužkovat, nechtěla budku opustit a nemohl jsem ji z ní vyhnat. Zakousla se do klacíku, kterým jsem ji odstrkoval, a nechtěla jej pustit. Samičku jsem vytáhl z budky do klece a teprve potom klacík pustila. Sotva jsem mládě okroužkoval, samička již seděla v budce a divoce ji bránila. Měl jsem strach, aby mládě nezabila. Vzal jsem kus látky a samičku přikryl. Mládě jsem položil do budky a opatrně odstranil látku. Samička ihned popoběhla k mláděti s otevřeným zobákem a s hrůzostrašným vrčením, odtlačila je do protějšího rohu a schovala pod sebe. Nadále mládě bez problémů odchovávala.

Posilující jídelníček

Senegalské papoušky krmíme směsí pro středně velké papoušky s přídavkem arašídů, všemi druhy ořechů, semencem a hlavně ovocem a zeleninou všeho druhu.

Chceme-li, aby pár zahnízdil, nesmíme zapomenout na vaječnou míchanici a musíme přidávat granulované krmivo na doplnění potřebných vitaminů a minerálů.