Hmyz chladem ztuhnul a schoval se do škvír nebo pod zem. Na jaro trpělivě čekají spící vajíčka nebo kukly. Pro ptáčky jsou nyní všechny tyto pochoutky nedostupné, dobře ukryté před jejich všetečnými zobáčky. Proto i sýkorky, brhlíci, mlynaříci, červenky a další hmyzožraví ptáci v zimě přecházejí na makrobiotiku, tedy plody a semínka. (Naopak na jaře budou i vrabci, dlasci, drozdi, kosi či stehlíci krmit mladé hmyzem, i když se jinak živí spíše semeny a ovocem).

Vzdorovat zimě stojí přezimující ptáky mnoho energie, proto potřebují dostatek potravy. A v naší krajině hojnost křovinatých mezí, přirozených lesů či úhorů, kde by všichni obživu našli, bohužel není. Navíc na ně čeká mnoho dalších nebezpečí, jako jsou prosklené plochy (včetně neošetřených zastávek!), kočky, insekticidy. Proto je nesmírně užitečné zabránit i přirozenému úhynu, ke kterému za krutých zim pravidelně docházelo.

Důležité je krmit ptáky správně, jinak jim můžeme spíše uškodit, nežli pomoci. A krmítko postavit či zavěsit na bezpečné a klidné místo, na které si zároveň můžeme dopřát dobrý výhled – hodující hosté rozveselí každý náš den.

Hodovní sál na větvi

Na rozdíl od hnízdních budek mohou mít krmítka nejrůznější rozměry i podoby. (Mimochodem, i hnízdní budky přijdou v zimě k užitku – ptáčci v noci spávají schouleni k sobě a vzájemně se zahřívají.) Někdo dá přednost jednoduchému krmítku, jiný je pojme jako výtvarné dílo nebo krásný přírodní doplněk. Ideální materiál je dřevo v různých podobách, hodí se i proutí. Krmítka však mohou být i keramická, přímo na sklo lze přísavkami přichytit lehké plastové.

Každopádně by mělo krmivo chránit před deštěm a sněhem - pokud je nebudete mít zavěšené pod vlastním přístřeškem, je stříška nutná. Výhodné je krmítko dostatečně prostorné, aby se mohlo krmit více ptáků najednou a vešly se do něj i větší hosté. Dno je potřeba opatřit ohrádkou, aby potrava nevypadávala ven. Kromě zbytečných ztrát semen jsou ptáci, sbírající zbylá semena na zemi, snadnou kořistí kočky. A kočky mají na svědomí opravdu velké množství ptactva, jsou považovány přímo za ekologickou katastrofu. Proto musíme zabránit tomu, aby se dostaly přímo ke krmítku.

  • Pokud je krmítko umístěné na kůlu, měl by být nejméně 1,5 metru vysoký a nejlépe hladký, po němž kočka nevyšplhá, nebo opatřený „protikočičí“ zábranou.
  • Ideální je zavěšení na zeď.
  • Pokud krmítko věšíme na strom, zavěsíme ho pomocí pevného drátu dále od kmenu.
  • Snazší je rozvěšování oblíbených lojových koulí, které lze připevnit i na tenké koncové větvičky, které kočku neudrží. Místo koulí v jednorázových síťkách si můžeme pořídit i elegantní klícky a do nich potravu doplňovat.
  • Nejen na chalupu jsou ideální krmítka samonásypná. Zásoba krmení je v nich chráněná proti vlhku a ptáci nebudou strádat ani v době naší delší nepřítomnosti, pokud je zásobník objemný. Krmit ptáky pravidelně po celou zimu je velmi důležité!

Nejen krmítko, ale i napajedlo je pro ptáky dobrodiním, a to nejen v létě. Převážně suchou stravu potřebují zapít a ve dnech, kdy nemrzne, se také rádi vykoupou. O čistotu peří se musí starat i v zimě. I napajedlo je nutné umístit bezpečně – na sloupek nebo pomocí závěsu.

Zdravá strava

Zásady zdravého ptačího stravování jsou jednoduché – vhodná jsou veškerá syrová a sušená semena, ořechy a plody. Nic praženého, slazeného, soleného. Tvrdé pečivo je vítanou pochoutkou pro koně, ovce nebo kozy, nebo přilepšením pro slepice, ale pro ptáky dobrou stravou není. Pro zpestření jim však můžeme přidat i ovesné vločky, kousíčky syrového masa, strouhanou mrkev a přírodní lůj nebo sádlo.

Většina ptáků miluje výživné slunečnice. Kdo má hodně hostí, vyplatí se mu kupovat ji na váhu nežli po malých sáčkách. Můžeme vyzkoušet i další semena (proso, konopí, mák, lněné semínko, obilí) a záleží na druzích a chutích ptáků, jak budou ubývat. Velký úspěch mají rovněž tučné ořechy. Vlašské můžeme vyloupat a nadrtit, ale stačí je i jen rozpůlit a vložit do krmítka - ptáčci je pečlivě vyzobou. Nebo si je rovnou celé odnesou na svou oblíbenou větev, což dovede nejen statný kos, ale i drobounká modřinka.

Nejen plodožraví kosi a drozdi, či vzácní hosté brkoslavi, ale i všichni ostatní ocení sladké ovoce. Pokud ho předkládáme čerstvé, je třeba kontrolovat, zda se nekazí. Podobně i suchá strava nesmí navlhnout a plesnivět.