„Amazoňané mají milou povahu, jsou klidní a dlouhověcí, takže v domácnosti mohou žít třeba třicet let. Osamělému člověku nebo i rodině se stávají domácími mazlíčky, protože jsou na svém chovateli zcela závislí, a naopak. “ vysvětluje chovatel papoušků Jan Holub z Klapého, malebné vesnice pod hradem Hazmburk.

Amazoňan jako přítel

Amazoňané jsou po arech největší papoušci, takže potřebují dostatek prostoru.

  • Amazoňané jsou velmi a rádi hluční - zvláště ráno, když se rozednívá, a navečer při příchodu soumraku. Dávají o sobě hlasitě znát i v období toku. Tedy nic pro milovníky ticha...

    K chovu je nejlepší voliéra, ale stačí i dostatečně velká klec, pokud papouška budeme denně vypouštět po místnosti, aby se protáhnul.
  • Můžeme jej chovat samotného, ale pouze pokud se mu dostane dostatek péče a společnosti. Člověka, který je mu nejblíže a stará se o něho, pojme za svého partnera.
  • Pro chovné účely je naopak potřebná prostorná zahradní voliéra se zavěšenou hnízdní budkou.

Ptáci tropů

Amazoňan žlutohlavý surinamský dosahuje velikosti 36 cm a patří k nejméně náročným druhům rodu Amazona. Ptáci netrpí stresem ani nemocemi.

Domovinou papoušků rodu Amazona je Střední a Jižní Amerika a Antily, kde žijí v korunách stromů a hnízdí v dutinách kmenů a větví. Protože pocházejí z tropů, na jejich jídelníčku nesmí chybět dostatek ovoce a zeleniny. Pokud jsou chovaní ve venkovních voliérách, musí být jejich vnitřní části temperované, zejména když přijdou mlhy a sychravé počasí. Mráz jim kupodivu tolik nevadí, pokud je při něm slunečno.

Dlouhé námluvy

U většiny druhů je obtížné určit pohlaví podle zbarvení a velikosti těla, proto se pohlaví amazoňanů chovaných v zajetí určuje analýzou DNA nebo chirurgickou endoskopií.

„Úspěšný chov amazoňanů je odvislý od jejich správné výživy, kondici, věku a vhodném chovatelském zařízení. Pro hnízdění je důležité i klidné prostředí. Nedoporučuji chovat v jejich blízkosti ary nebo kakady, kteří křičí a ruší je.“ upozorňuje Jan Holub.
Změnou zimní stravy, příchodem jara, prodloužením dne a oteplením jdou papoušci do toku a brzy se spáří. Pokud se tak nestane, nezbývá než být trpělivý. Odborníci na jejich chov tvrdí, že některý chovný pár nemusí zahnízdit až 10 let, v některých případech dokonce vůbec, pokud nenastane mezi samcem a samicí soulad a harmonie.

Jarní jídelníček

Ptáky k páření naladí i „afrodisiakální“ strava:

  • Krmíme je máčenou nebo naklíčenou směsí zrnin. Zrní máčíme ve vodě čtyřiadvacet hodin.
  • Zvýšíme podíl ovoce a zeleniny.
  • Jídelníček obohacujeme také piškoty, máčenými boby a kukuřicí.

Ohleduplnost k ptačím rodičům

„Kontrola hnízda, které si amazoňané staví v dutině špalku, je velice složitá. Člověk nesmí udělat chybu. Jinak vylekaná samička může vajíčka opustit. Do hnízda se můžeme podívat, když samice vylétne napít se nebo vyprázdnit. Bez trpělivosti to nejde, mnohdy na příhodný okamžik čekáme i několik hodin. Zvlášť velký pozor musíme dávat u páru, který hnízdí poprvé,“ varuje Jan Holub.

Život amazoňana v kostce:

  • Ptáci dospívají kolem čtvrtého až pátého roku.
  • Pár mívá dvě až čtyři vajíčka, jejichž inkubační doba zpravidla trvá 28 dní.
  • Vylíhlá mláďata jsou holá a slepá a zpočátku je krmí jen samice.
  • Asi po 14 dnech otevírají oči a v té době je začíná krmit i samec.
  • Hnízdní budku opouštějí zhruba po 60 až 65 dnech od narození.

Jindřich Spěvák