Drápatka vodní (Xenopus laevis), patří do čeledi pipovití) Své rodové jméno dostala podle výrůstků na prstech zadních končetin, které vypadají jako drápky, druhové jméno odpovídá způsobu jejího života. Drápatka pochází ze subsaharské Afriky, kde obývá tůně, močály a velmi pomalu tekoucí řeky. Jedná se o výhradně vodní druh, který na souš, pokud k tomu není donucen, vůbec nevylézá.

Žába, kterou je snadné chovat

Tato kolem deseti centimetrů velká žába osobitého vzhledu je vhodná i pro začátečníky. Splnit veškeré její nároky není, v porovnání s jinými druhy žab, tolik složité a chov se většinou obejde bez komplikací. Dá se říci, že pro chov v zajetí je drápatka druhem ze všech nejvhodnějším. Je také velmi častým chovancem laboratoří, dříve byla využívána i k těhotenským testům, pro něž jsou dnes naštěstí vyvinuty jiné metody.

Jak připravit akvárium, pro drápatky

Drápatky nikdy nechovejte společně s jiným druhem žab ani rybami. Jsou schopné spořádat i rybku, které téměř dosahuje jejich velikosti.

Vodnímu způsobu života musí odpovídat i chovná nádrž. Vhodnější je chov ve skupince. Pro 3-6 drápatek je třeba připravit akvárium s rozměry alespoň 80×40×50 cm. Čím více pohybu žábám dopřejete, tím lépe se budou cítit.

  • Na dno se položte několik větších oblých kamenů (předem dezinfikovaných povařením).
  • Nádrž se osaďte vodními rostlinami. Můžete zvolit rozmanité druhy, které budou prospívat při stejné teplotě vody, jako drápatky. Pomohou udržovat v nádrži příznivé prostředí.
  • Drápatkám vyhovuje teplota vody v rozmezí 20-25°C. Pokud není v pokoji, ve kterém je nádrž umístěna, trvale udržována tato teplota, je třeba do nádrže vložit i topné těleso s termostatem.
  • Nádrž umístěte nejlépe tak, aby do ní dopadaly paprsky ranního slunce – drápatkám svědčí. Od poledního žáru však musí být chráněna, neboť by mohlo dojít k přehřátí. Teplotu vyšší než 35°C drápatky nepřežijí!
  • Základní podmínkou zdraví těchto žab je dokonalá čistota vody. Nádrž je dobré vybavit filtrem, ovšem nesmí vytvářet příliš silný proud vody. Část obsahu nádrže je třeba jednou za týden měnit, nejlepší je zároveň odkalovacím zvonem odstraňovat nečistoty ze dna.
  • Voda doplňovaná do nádrže musí být zbavena agresivního chloru, nechejte ji alespoň půl dne odstát, nebo převařte. Pokožka obojživelníků je velice jemná a citlivá.

Nevybíraví strávníci

Neživou potravu v nádrži nenechávejte déle, nežli 20 minut, aby neznečišťovala vodu.

Drápatky jsou výhradně masožravé a velmi dravé. Dovedou si poradit i se značně velkou kořistí. Při lovu jim pomáhají drápy.

V zajetí ochotně přijímají nitěnky, které jsou v prodejnách akvaristik prodávány jako živé krmivo pro rybky. Milují hmyz a jeho larvy, smlsnou si na žížale i moučném červu. Ideální jsou i celé malé rybky, napříkald tzv. grundle.

Nepohrdnou ale ani kousky libového hovězího, drůběžího či rybího masa.

Pokud žába o nehybnou potravu, maso, nejeví zájem, zkuste jím pohybovat ve vodě pinzetou, nebo je tahejte na provázku. Takové krmení bude drápatky navíc bavit.

2000 vajíček od jedné žabky

Drápatky se rozmnožují se přes celé letní období – v přírodě je to období dešťů a hojnosti.

  • Aby k páření došlo, je třeba snížit teplotu na 15°C a ponechat ji tak několik týdnů. Po náhlém ohřátí na obvyklou teplotu rychle dochází k páření.
  • Samice klade obrovský počet vajíček - až 2000. Rodiče je však obvykle s chutí pojídají, přemístění vajíček do jiné nádrže je proto nezbytné.
  • Teplota vajíčkům i larvám vyhovuje stejná, jako dospělcům, velmi důležitá je opět čistota.
  • Po dvou až třech dnech se z vajíček vykulí malí pulci.

Jak krmit malé pulce?

Pro čerstvě vylíhlé pulce jsou přirozenou potravou mikroskopičtí nálevníci, které si můžete namnožit v senném nálevu, známé atrakce z hodin přírodopisu. Potravu začínají přijímat asi pátý den po vylíhnutí.

V dalších týdnech pulce krmte směsí na prášek rozmělněného krmiva pro akvarijní rybky a rozdrcených sušených kopřiv, které dodají množství důležitých vitamínů. V prvních týdnech života je dokonalé rozmělnění potravy velmi důležité, jinak u pulců dochází k trávicím potížím, které mohou skončit až úhynem. Rozmělněnou potravu jim podávejte jako nálev, který ještě pro jistotu přeceďte přes plátno. Doplnit ji můžete vaječným žloutkem.

Pulci se promění v žabky po pěti až sedmi týdnech. Žabkám již podávám potravu jako dospělcům, pouze v odpovídající velikosti. Dospělosti dosáhnou po roce.