Spojení chovu vodních želv s pěstováním rostlin v pokojovém skleníku vyřeší problém s nedostatkem místa a zároveň můžeme v bytě vytvořit atraktivní prostor napodobující přírodu. Želvám i rostlinám poskytne ideální podmínky k životu, vám hodně radosti příjemných chvil.

Malý domácí prales

Kromě želv můžeme takto chovat rovněž axolotly, žáby drápatky nebo si vytvořit zajímavý „akvárioskleníček“ s rybičkami.

Spojení chovu zvířat s pěstováním rostlin je běžné, jenže prostor obvykle slouží k vytvoření vhodných podmínek pro zvířata a zeleň je jen doplňkem. Rostliny v nevhodných podmínkách trpí a časem na ně moc pěkný pohled není. Také chovaná zvířata je často ráda okusují, nebo pošlapávají. Ideální je terárium vyřešit tak, aby vyhovovalo zvířatům i rostlinám.

Nejsnáze vyhovíme rostlinám i zvířatům v případě vodních želv.

Základní uspořádání může vypadat takto:

  • Dolní část slouží jako bazének k chovu želv, zadní a boční stěny a prostor nad hladinou pak k pěstování rostlin.
  • Želvy vyžadují takovou hloubku, aby se mohly celé potopit a plavat: pro většinu je to 15 cm.
  • Želvy kromě vody potřebují i souš, kde se mohou vyhřívat a odpočívat. Do bazénku umístíme placaté kameny, větší větve vystupující nad vodu, nebo ke stěnám nad hladinu přilepíme dostatečně velké, silnější sklo.
  • Dvířka musí být velká, nejlépe posuvná na celé přední části nad bazénkem, abychom měli volný přístup do všech částí terária.
  • Vršek terária překryjeme sklem.

Výběr rostlin

Do terária jsou vhodné menší, tropické, převážně epifytní vlhkomilné druhy. Velký výběr je mezi broméliemi, velmi atraktivní jsou masožravé láčkovky, různé drobné kapradiny, filodendrony nebo tropické vlhkomilné kaktusy rodu Rhipsalis.

  • Rostliny pěstujeme v závěsných květináčích nebo epifytně (ve vzduchu), navázané na větvích (pokrytých kůrou či mechem nebo rašeliníkem).
  • Zavěsíme je pod strop a na stěny terária, které oblepíme kůrou, přírodním korkem či jiným vhodným materiálem.
  • Všechny rostliny by měly být umístěné dostatečně vysoko nad vodou i nad souší (alespoň 10 cm), aby je želvy nemohly okusovat.

Stálá hladina vody v teráriu nám velice usnadní péči o rostliny. Drží se zde díky ní dostatečně vysoká vlhkost vzduchu, nezbytná pro zdravý růst a vývoj vlhkomilných, tropických rostlin. Dokonce i náročné masožravé láčkovky (Nepenthes) zde rostou výborně a stačí je jen občas navíc porosit.

Místo na slunci pro všechny

Dostatek světla zajistí kombinace tří druhů speciálních zářivek, které se vzájemně doplňují a prospívají želvám i rostlinám:

  • zářivka s větším podílem modrého a červeného spektra světla pro pěstování rostlin
  • zářivka se spektrem denního světla
  • zářivka s podílem UV záření pro chov terarijních zvířat.

UV záření podporuje u plazů tvorbu vitamínu D, důležitého pro správný růst a tvorbu kostí a krunýře, proto je pro jejich zdraví naprosto nezbytné. Příjemný vedlejší efekt je ten, že rostliny se díky UV záření dobře vybarvují.

Želvy se rády vyhřívají

Zářivky zajistí zároveň i vytápění terária – je samozřejmě potřeba ji kontrolovat teploměrem.

Nejběžněji chovaným vodním želvám nádherným svědčí teplota kolem 25 ˚C. Jako většině plazů jim však vyhovuje navíc i teplotní gradient, ze kterého si mohou vybrat – zda se na chvíli ochladit, či vyhřát. Nad souš proto umístíme ještě jednu bodovou žárovku, která zvýší teplotu jen na konkrétním místě. Pokud je terárium rozlehlé a želv více, zvýšíme odpovídajícím způsobem i počet vyhřívacích míst, aby se dostalo na všechny.

Údržba vodního ráje

Vodu vyměňujeme nejméně jednou za dva týdny, podle stupně znečištění. Čištění nám velmi usnadní výkonný vodní filtr pro akvária který udrží vodu čistou až několik měsíců. Pokud jej každý týden důkladně vyčistíme (obvykle stačí vymáchat).