Nejčastější mýty o zateplení domu: Plísně, prodyšnost i životnost

Lepší udržení tepla v zimních měsících a nižší výdaje za energii, to jsou dva hlavní důvody, proč se stále více Čechů nebrání zateplení domů. Odrazují vás některá fakta, která ukazují zateplení v tom horším světle? Podíváme se na nejčastější omyly a polopravdy okolo zateplování domů.
Zobrazit celý článek »

Diskuse

vložit dotaz »

nedýchatelno

(x), 17. 3. 2019, 05:10

je mi uplně jedno, kde je příčina, když prostě po zateplení se z dříve krásně dýchatelných bytů stává nedýchatelný hnus, který vede paradoxně k častějšímu větrání a tím i daleko větším tepelným ztrátám než před zateplením... to samozřejmě platí jen pro Ty, kdo mají dostatečné vnímání zdravotního prostředí.. nějaký silný kuřák se zamořeným pokojem kouřem to řešit nemusí..

vnitřní zateplení

(VWPsQNu6jXmde3hfVvbjdn4Vj7aPZYTw), 26. 2. 2019, 17:59

Poradí mi někdo zda lze zateplit sádrokarton v podkroví a jakým způsobem. Díky.

Bydlete v igelitu

(Flaner), 23. 2. 2019, 18:24

Zateplujte, vlhkost v interiéru je prý mýtus, proto hned v článku dál najdete, vždyť vám větrají digestoře, rekuperační jednotky, okna. Takže větrejte utemovanými plasťáky jak diví, pouštějte větráky a co ušetříte na vytápětí, to vražte za energii do nich, o ekologické zátěží ani nemluvě, a to přitom síť kolabuje pod nápory elektřiny z Německa, kterou nám sem pouštějí z větrných elektráren, aby si tu svou nepřetěžovali. Kdyby raději zlevnili odběr.
Zničte krásné štuky a špaletová okna a přetvořte všechny města a obce na Legoland. A co teprve za pár let, jak se vám bude žít v pasivním vězení, když nové domy nebudou smět mít otevíravá okna a vzduch se bude měnit pouze rakuperací. Ale hlavně ta vidina dotací, něco se rozdává zadarmo, tak ať to stojí, co to stojí!
Přitom stačí počítat, viz reálný příklad zateplení panelového domu firmou Stating. Náklady 5 509 798 Kč, roční úspora nákladů na teplo 161 207 Kč, vydělte a návratnost toho úžasného zateplení je 34 let a něco. Tak jen do toho konzumenti.

RE: Bydlete v igelitu

(VWPsQNuC4gt%QNs6JyvjFo), 24. 2. 2019, 15:09

Větší snušku hloupostí a nepravd jsem už dávno nečetl. A kavlitně zateplit dnes už umí i Ukrajinci ...

zateplit nelze polovičatě

(VWPsQNuNVvbjcL7dWom.CYTuVVSsQNu), 22. 2. 2019, 17:55

Na zateplení hledí spousta lidí (a dokonce i projektantů) tak, že i častečně zateplit je dobré. Zateplit tak, aby úspora byla veliká a problémy (plísně) žádné se dá, ale musí se při tom opravdu myslet. A být naprosto nekompromisně důsledný. Zateplení nesmí mít slabá místa. Ztráta tepla např. kolem špatně zasazených nových oken nemusí být až tak velká, ale plíseň kolem takového okna je skoro neporazitelná. V bytových domech je často zanedbáno zateplení plochy průřezu atiky, to způsobuje plíseň zejména v rohových místnostech horních bytů. Často nikdo nemyslí na úžasnou příležitost, kterou nabízí zateplení, a to vyrovnání (alespoň částečné) rozdílů mezi tepelnou ztrátou jednotlivých bytů v domě. Do důsledku vzato, je nutné posoudit rozdíly v ochlazování až na jednotlivé místnosti. Tloušťka izolace kolem rohů paneláku může přece být o čtvrtinu, nebo i o třetinu větší, a tím se rohové místnosti mohou tepelně vyrovnat ostatním místnostem v bytě. Udělat "špaletu" v ploše zateplení lze, není to až takový problém. Další problém: střecha. Byty pod střechou mají přibližně více než dvaapůlnásobnou spotřebu tepla. Radiátory mívají o něco větší, ne však 2,5 krát. Z toho plyne, že teplota topné vody kvůli těmto bytům musí být vyšší, někdy klidně o 6 stupňů. Aby se tento jev přinášející ztráty celému domu omezil, je nutné zateplit střechu nejméně dvojnásobkem, lépe trojnásobkem síly izolace. (20 - 30 cm je naprosté minimum). Pak může kotelna topit ještě níže, a to se zřetelně projeví v peněženkách obyvatel. A samozřejmě se nesmí zapomenout na izolaci stropů ve sklepech. Byty nad sklepy také mají větší tepelnou ztrátu, (i když menší než pod střechou) - cca 1,5 krát více než mezibyt. Za samozřejmé považuji, že kotelna nebo výměníčka je regulována ekvitermním regulátorem (dle venkovní teploty), a ten je dobře nastaven. Špatným nastavením regulace kotelny nebo výměníčky se dá protopit klidně o 20% víc. To co píši o střeše činžáku platí samozřejmě i pro střechu rodinného domu. A je v podstatě jedno, jestli je izolována plocha podlahy na půdě, anebo plocha mezi krokvemi. Svůj příspěvek mohu podpořit výsledky našeho bytového domu: Obtížně zateplitelný dům s velkými vetknutými balkony, 18 bytů, izolace fasády - 12 cm poly, střecha 30 cm poly, rohy domu o 4 cm více. Plocha průřezu atiky tepelně izolována podélnými trámky, mezi nimi polystyrén, kryto OSB deskou. Výsledek: spotřeba plynu menší o 40%. Žádné plísně. Ale je pravdou, že jsem musel projektanta zateplení trochu usměrňovat. Bylo to pro mne snazší, protože než jsem odešel do důchodu, byl jsem řídícím pracovníkem provozu velké teplárny, a byl jsem schopen projektantovi oponovat. Kdo takovou příležitost nemá, neprohloupí na tom, když si najme někoho, kdo tomu rozumí.

RE: zateplit nelze polovičatě

(TitanovysmradlavyDev), 22. 2. 2019, 19:24

To uz take vime...

zateplení je ekonomický nesmysl

(VWPsQNuB4kxkQNs6JyvjFo), 22. 2. 2019, 08:39

To zateplení není tak dobré,jak říkají.Něco málo na tom bude,ale je to skutečně jen polystyrénová lobby.Dům je zatepený,ale velký rozdíl na tom skutečně není,jak před zateplením.

zateplení je ekonomický nesmysl

(Emil), 22. 2. 2019, 07:34

Samotné přidání "polystyrénu" je ekonomický nesmysl, stavební a "polystyrenová lobby" nás oblbuje. Pozor, nehovořím např. o výměně oken.....
Náš panelák, 24bytů, platí v současné době cca 240 000 za teplo ročně. Zateplení (přidání polyše) by stálo cca 1000000....Mám vyměněná okna, opravenou střechu a …. kolik by byla úspora ? I kdyby 25%, tak 50000 v "milionu" je 20x....návratnost 20 let ????? Směšné....

RE: zateplení je ekonomický nesmysl

(VWPsQNuC4gt%QNs6JyvjFo), 24. 2. 2019, 15:16

Musíte také uvažovat s nárůstem ceny tepla. A když si připočtete, že byste stejně měl obnovit omítky na domek, bude rozdíl investic podstatně menší. Dají Vám dotaci. Vím, že někteří neradi o dotacích slyší, ale je to šance jak dostat zpět část daní co člověk platí státu. Takže celková návratnost bude někde mezi 7-8 lety. V našem paneláku to tak vychází. A to navíc měsíčně platíme o 1000,- menší zálohy na teplo.

RE: zateplení je ekonomický nesmysl

(Karel Z), 24. 2. 2019, 21:42

Dám taky jeden příklad. Náš panelový dům byl zateplen za cca 12mil Kč. Úspora tepla cca 20-25% = 250tis Kč. Takže ekonomicky se to opravdu nevyplatí (cena peněz v čase vyrovná nárust ceny tepla). Navíc to co se ušetří to se dá na úroky z úvěru.
Nicméně z mého pohledu je zateplení panelového domu spíše výhoda v letních měsících, kdy nedochází k takovému nahřáti panelu.

RE: zateplení je ekonomický nesmysl

(TitanovyDev), 22. 2. 2019, 08:44

U panelaku a kdyz si najmete firmu,ktera si vezme milion....tak se navratnosti nedozijete.Vyplati se u vlastniho domu jedine svepomoci,me vysla izolace patroveho domu s podlahovou plochou 80m2 zatepleny 14cm pol.,bez akr.,sil. omitky na 30000Kc tep.ztraty 2kW.Dale upravena klimatizace Toshiba na TC vzduch-voda 28000Kc i s vymenikem.Jak rikam,vyplati se jenom pro nekoho.Ne aby vas napadlo si takto upravovat klimatizace na topeni nebo nam zdrazi elektrinu na 20Kc/kW.U nas nikdo levne topit nebude!

RE: zateplení je ekonomický nesmysl

(VWPsQNuC4gt%QNs6JyvjFo), 24. 2. 2019, 15:19

Pokud byste uměl náš panelák o 8 patrech a s 50 byty zateplit za milion, tak bych Vám napustil bazén slivovicí ... No, ale nebojte. Už máme zatepleno. A dobře.

RE: zateplení je ekonomický nesmysl

(VWPsQNuB-aAIQNs6JyvjFo), 22. 2. 2019, 08:07

Zateplili jsem střechu v roce 2018, 20 cm polystyrénu. Po letošní zimě Vám mohu konstatovat že úspora je více jak 30%, která je deklarována různými grafy a výpočty.
Dále mám zateplenou část základu. Základy zatepluji do - 0,50 m pokud není podsklepení. (nedívám se na úroveň podlahy v přízemí. Jdu prostě do země. Aby chlad neměl šanci proniknout přes nezateplený základ.
Letošní měření termokamerou mi ukázalo, jak teplo krásně uniká. A tam, kde již zateplení v základu mám, tam byla tma.
Co se týče cen energií, tak zlomový bude rok 2022, kdy ceny energií porostou.
A pokud mluvíte o klasickém paneláku, tak jeho izolační schopnosti jsou 0,00 nic.


RE: zateplení je ekonomický nesmysl

(Miloš), 22. 2. 2019, 11:38

Loňskou i letošní zimu mám taky úspory na topení kolem 30 procent a to jsem nic nezateploval :-))) Navíc se mohu tak říkajíc podělit o zkušenosti kamarádů co zateplovaly a nešetřili na tom. Jo konkrétně za čtyři zimní měsíce ušetřím ale nikdo mě neřekl že zateplením se topné období hodně prodlouží. Tak že se mě to nikdy nevrátí.

RE: zateplení je ekonomický nesmysl

(Emil), 22. 2. 2019, 08:39

"izolační schopnosti paneláku jsou 000nic".... je tady nějaký rozpor, přeci platit cca 10000 za teplo ročně ukazuje, že izolační schopnosti paneláku jsou lepší než "000nic".... :)
..deklarováni grafy a výpočty... graf a výpočet "ohnu" jak potřebuji. Vyhodnoťte to po obdržení faktury za teplo, rozdělte náklady na střechu na krytinu a zateplení a …. spočítejte si návratnost investice do zateplení. Jestli vám to vyjde více než 10let, tak vás stavební lobby podvedla.....
Klídek, tímto se do vás přestávám "navážet" … :) .. a přeji vám jen "radost" z vašeho domku....

RE: zateplení je ekonomický nesmysl

(VWPsQNuB-aAIQNs6JyvjFo), 22. 2. 2019, 09:19

Sorry chlape ale já si měření dělám každý měsíc. A konstatuji holý fakt. Únik tepla a tím pádem nižší nároky na vytápění jsou více jak 30%.
Do toho jsem si barák proměřil termokamerou a zjistil kde je problém.
Obklad baráku polystyrénem včetně úprav si dělám vše vlastníma rukama, popřípadě mechanizací, kterou si půjčím nebo mám.
Zateplení střechy, krytina mě vyšla na nějakých skoro 200 tisíc. Zateplení jsem si vypočítal na nějakých 250 - 300 tisíc. Včetně omítky a soklu. Vše vlastníma rukama max s jedním až dvěma lidmi.
Vycházím i ze zkušenosti v práci, kde máme několik areálů. Budovy, které jsou typizované a máme je už po zateplení a také jsou měřeny(elektřina, plyn, voda etc...) mají rozdílné náklady. Tam kde jsme zateplili, tak tam se náklady na vytápění snížily.
Kde jsme nezateplovali byly budovy z 30. let min. století, kde jsou obvodové stěny 60 cm. Tam jsme vyměnili otvorové výplně, snížili strop, a zateplili střechu. Tak spotřeba je o něco lepší než u zateplených.
Pak jsou ty, co jsme nezateplovali vůbec ještě a chystáme se na ně a tam to teplo lítá neskutečně.
Nebavíš se Emile s nějakým joudou z jeskyně ale člověkem, který se o zateplování zajímá. Na každý objekt jsme měli projekt a navrženo to nejlepší co mohlo pro daný objekt být.
Platí totiž, že né to co má Franta na baráku se hodí na barák i mě.
Ale souhlasím s jednou věcí. Firmy na tom neskutečně rýžují. My si ale děláme vše sami a taky na projektech pracujeme s lidmi, kteří používají selský rozum. Člověk, který mi řekne, že na 60 stěnu mám dát izolant je pro mě jouda.
Tak samo, když mi firma tvrdila, že zateplovat do země je zbytečné, protože se počítá s výškou od poslední vnitřní podlahy. Takže nyní můžeš vidět, jak se zateplí baráky a skončí se nad terénem. Takto pracují i firmy, které dělají na dotace.
My nemáme jedinou akci přes dotace. Ani na baráku jsem dotace nevyužíval. Už jen proto, že zateplení se musí udělat dobře a 90% staveb je z technologického hlediska prováděno špatně.

RE: zateplení je ekonomický nesmysl

(VWPsQNuC4gt%QNs6JyvjFo), 24. 2. 2019, 15:22

Samozřejmě, že máte pravdu, ale to joudům nevysvětlíte. Budou si dále mlít svou.

RE: zateplení je ekonomický nesmysl

(VWPsQNuRZ.AjeO41idm.CClgXhqkQNs6JyvjFo), 22. 2. 2019, 11:00

Dobrý den, omlouvám se, ale potřeboval bych od Vás radu, konkrétně od skutečně fundovaného člověka! Zateplovali nám panelový dům a je to jen horší a horší. Mám všude plíseň a to větrám jak protržený. Další když jsem si nechal měřit vlhkost mám v bytě 75% vlhkosti, no hrůza. Mohl by jste mi napsat tel. číslo abych Vám mohl zavolat a zeptat se na možné řešení. Děkuji.

RE: zateplení je ekonomický nesmysl

(Emil), 22. 2. 2019, 11:55

…. no, tak to jste v pr…….no, možná ne úplně... :)
Měření vlhkosti nemá cenu, rychle se mění a o ničem "nevypovídá"...
Co dělat ?
1. Více topit
2. Sušit vyprané prádlo dole v sušárně nebo si pořídit sušičku. Když sušíte doma, tak to je tak jakokdyž "vychrstnete na stěnu pokoje 3-5L vody"....to se prostě jen tak nevypaří a je … plíseň
3. Digestoř s ventilátorem a její vývod zaústit do větrací stoupačky a … ten ventilátor používat. Když ten ventilátor odtahu bude zapnutý, tak na druhé straně bytu "pootevřít" okno. Když okno nepootevřete, nic neodtáhnete...
4. Vybavit koupelnu odtahovým ventilátorem, zaústit do větrací stoupačky. Při každém sprchování pustit a …. pootevřít okno, jako u použití digestoře....
5. Vodu na čaj ohřívat v el.konvici a ne na plynu.....
6. Ledničku dát tak, aby chladič byl u "teplé" stěny, t.zn. do chodby, nebo alespoň 10cm od zdi..... když ji dorazíte ke stěně, není tam výměna vzduchu, stěna chladne a … plíseň
7. Zrušit větrací díry ve vyzděné spíži....resp. zrušit tu spíž....
8. Vyhodit ten ventilátor na střeše, co odtahuje stoupačku a dát např. Lomaco
Když toto uděláte a budete dodržovat, tak se to určitě spraví.

Good Luck…...

RE: zateplení je ekonomický nesmysl

(VWPsQNuB-aAIQNs6JyvjFo), 22. 2. 2019, 11:48

Spíše musíte znát odpovědi na tyto otázky:
- plísně vznikají stále před i po zateplení
- plísně vznikají jen v určité místnosti
- jsem jediný, nebo to je více bytů?
- jak často větrám, kolik krát denně?

Pokud plíseň vzniká u Vás, jsou dvě možnosti.
1) prasklá odpadní trubka (jen lokální plíseň stěna max, dvě stěny)
2) časté, dlouhé větrání, díky čemuž dochází k ohřívání a chlazení stěn, kondenz etc...

Pokud ale plísně vznikají i v ostatních bytech, tak bych neváhal a obrátil se přímo na prováděcí firmu.
Pokud již firma neexistuje, tak bych se obrátil na UCEEB a nebo jiné profesionální oddělení.
Taky není od věci, udělat měření termo kamerou. Ale v nynější době již nejspíše nebudou příhodné podmínky pro měření termo kamerou.
Na UCEEB-u jsem komunikoval s pánem: Ing. Jakub Maščuch, Ph.D. http://www.uceeb.cz/kontakty
Docela šikovný kluk dost se vyzná a mají také kontakty na další profesionály.
Hlavní ale bude přímo návštěva Vašeho bytového domu a prostudování daných problémů. Nebude to takto od stolu.
Když jsem dělal před pěti lety známému měření termo kamerou jejich panelového baráku, který firma kdysi dávno zateplila, tak slušně řečeno je natáhli. Firma už samo neexistuje. Zanikla ani ne pět let po zateplovačkách, na kterých se napakovala.

RE: zateplení je ekonomický nesmysl

(VWPsQNuRZ.AjeO41idm.CClgXhqkQNs6JyvjFo), 24. 2. 2019, 09:10

Díky moc. Jsem zvědav jak to dopadne a jak mi poradí. Jestli ho přesvědčím, aby přijel. A až vše uvidí, tak se bude chytat za hlavu jaký tu jsou i.d.i.o.t.i. co se mají za znalce a jak zateplují panelové domy. Taky jsem zvědav na cenu a vše kolem. Díky za skvělou radu. Svoboda

RE: zateplení je ekonomický nesmysl

(josef), 22. 2. 2019, 07:39

čo je to absurdné???

RE: co je to vlastne absurdne?

(SmradlavyDev), 22. 2. 2019, 08:58

Absudne je,kdyz zatelpite panelak polystyrenem a budete hodne prdet,tak vam ty plyny projdou sparou mezi panely a casem ztenci ten polystyren na 1mm + hrozi i detonace a rozmetani kulicek s radiusem nekolika kilometru.Rika se tomu "Prdime usporam".

RE: co je to vlastne absurdne?

(VWPsQNuD0hmMHYqTVWPjEp~6Kx), 22. 2. 2019, 11:04

Pro zateplení rovněž platí, že každá mince má dvě strany. Vůbec nepochybuji o izolačních vlastnostech běžně užívaných materiálů a významu zateplení. I zdejší diskuse naznačuje, že postoj majitele RD je kontrastněji odlišná od zkušenosti majitelů či nájemníků bytů v panelácích. Proč? Sám bydlím v paneláku, tak odpovím. Jedním z problémů je větrání. Stará okna netěsnila a docházelo tedy k neustálé mikroventilaci. Nová těsní někdy lépe, ale někdy ne. Je to o kvalitě. Pokud SVJ se žene za nejnižší cenou bez ohledu na kvalitu, pak to dopadne tak, jak u nás. Kovová výztuha ukrytá v profilu okna je nejspíš krátká a dochází k průhybu profilů okna při jeho zavření na kličku, Okno tedy netěsní a výměna gumového těsnění nic neřeší. Pokud jsou okna v dobré kvalitě, nedochází k samovolné ventilaci a je nutno často větrat - jasně že bez rekuperace. Prostě část toho, co ušetříte pošlete oknem do prčic. Druhým faktorem je to, že při rozpočítávání nákladů na teplo se nově používá jiný přepočet, kdy se jednoduše řečeno nevyplatí šetřit teplem. Ten, kdo šetří v podstatě zaplatí za KW více, než ten, kdo topí jako šílenec. Ti, kdo si to dokázali spočítat dnes ví, že pokud budou mít vyšší spotřebu a zaplatí za KW méně, si budou moci alespoň více vyvětrat. Pro všechny v domě tedy to má ten výsledek, že spotřeba tepla o něco opět vzroste a ti, co remtali, že vytápí souseda za zdí, který topí málo, ve skutečnosti na platbách ve skutečnosti nic neušetří. Dalším aspektem je růst cen energií. Nelze tedy porovnávat finanční úsporu pouze s fakturou v ruce. V době před zateplením byla prostě cena za KW jiná, než je nyní. Prostě spotřebujete méně, ale platíte více. Pokud jde o návratnost, tak ta se vám s rostoucí cenou energií neustále zkracuje. Materiál nalepený na stěnách domu se pro vás nezdražuje - ten tam již je a byl zaplacen, ale každá ušetřená KW má větší a větší cenu každý rok. Abych to shrnul. Důvody rozdílů mezi vypočítanými úsporami a skutečnými náklady nehledejme v materiálu, ale v lidském činiteli.
- špatných zákonech podporující nehospodárnost, nekvalitním výběru firem a tedy nekvalitní práci, či hospodaření státu podporující zadlužování či jeho ochotu tisknutí nekrytých peněz - tedy znehodnocování měny.

RE: co je to vlastne absurdne?

(TitanovysmradlavyDev), 22. 2. 2019, 15:32

Ja ja,to uz tu vsichni vime....

RE: co je to vlastne absurdne?

(TitanovysmradlavyDev), 22. 2. 2019, 15:36

Sup na baliky se slamou a obalujeme panelaky,obalujeme.Taky nezapomente na rekuperaci lidi,jak muzete uzavrit panelak a nerekuperovat kurna,trochu premejslim ne?

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS